Reklama

Aspekty

Zielona Góra: wykład, wystawa i film o bł. Natalii Tułasiewicz

twitter.com/EpiskopatNews

We wspomnienie bł. Natalii Tałasiewicz, 12 czerwca, przy zielonogórskiej parafii pw. Ducha Świętego odbyło się spotkanie poświęcona patronce nauczycieli w Polsce. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu krewnej błogosławionej, obejrzeć film oraz zobaczyć wystawę poświęconą bł. Natalii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To inicjatywa środowiska skupionego wokół Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców. - Natalia jest jeszcze mało znaną postacią, a szkoda bo jej życie i poświęcenie dla Boga i drugiego człowieka mogą być inspiracją dla współczesnych, szczególnie ze względu na aktualność i nowoczesność jej myśli - zauważa Agata Ostrowska z Warsztatów Drodze.

Wystawę można było oglądać w tutejszym kościele już od 1 czerwca, a we wspomnienie był wykład i film. - Przyjechała do nas krewna błogosławionej, która zajmuje się szerzeniem kultu, ale przede wszystkim w żywy sposób opowiada o Natalii, na podstawie pamiątek zachowanych przez rodzinę, spisanych wspomnień współwięźniarek z obozu koncentracyjnego w którym zginęła - wyjaśnia zielonogórzanka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mowa tu o Natalii Tułasiewicz-Wala, która jest Prezesem Fundacji im. bł. Natalii Tałasiewicz, która promuje spuściznę intelektualną i duchową bł. Natalii Tułasiewicz, zwłaszcza wśród młodzieży. - Wiele osób już wie o bł. Natalii patronce nauczycieli, ale mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Jest jedną ze 108 męczenników, którzy zginęli za wiarę podczas II wojny światowej - przypomina krewna błogosławionej. - To bardzo inspirująca postać, szczególnie dla osób świeckich, ponieważ jej pragnieniem było świeckie apostolstwo, a powołaniem praca nauczyciela. Chcielibyśmy, żeby inspirowała nie tylko, jak największe grono nauczycieli, ale ludzi różnych zawodów - dodaje.

Zaproszenie było skierowane nie tylko do nauczycieli, ale wszystkich mieszkańców miasta. - Wiele osób, które poznają tę postać, zachwyca się różnymi aspektami jej życia. Natalia w swoich pamiętnikach sama mówi o sobie, że jest teocentryczną humanistką i te ogólnoludzkie wartości przemawiają do wielu. Jej zwykłe-niezwykłe życie na pewno inspiruje - podkreśla A. Ostrowska.

Natalia Tałasiewicz, choć urodziła się na Podkarpaciu, była poznańską polonistką. - W Poznaniu zastała ją II Wojna Światowa. Stąd wyjechała do Hanoweru w Niemczech, aby nieść otuchę Polkom zatrudnionym przez Niemców w ich fabrykach - wyjaśnia ks. Andrzej Oczachowski, opiekun duchowy Warsztatów w Drodze. - Włączyła się w pracę konspiracyjną i przez nieuwagę kuriera została zatrzymana przez gestapo. Osadzona w więzieniu w Hanowerze, potem w Kolonii, skazana na śmierć i przewieziona do Ravensbruck. Wszędzie, gdzie się pojawiła pełniła swoją misję nauczycielki, pocieszycielki, przynosząc otuchę więźniom i emanując zgodą na wolę Bożą. W trakcie uwięzienia i śledztwa była torturowana, próbowano wymusić na niej składanie zeznań. Nieugięta słabła na siłach. 30 marca 1945 r., w Wielki Piątek, znalazła się w gronie więźniarek skierowanych do gazu. Następnego dnia, jak zeznają świadkowie, nikt już Natalii nie widział - dodaje.

Reklama

19 stycznia 2022 roku dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bł. Natalia Tułasiewicz ustanowiona została patronką nauczycieli w Polsce. Od 22 lat błogosławiona jest również patronką Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców.

Głównym organizatorem wystawy jest Fundacja im. Bł. Natalii Tułasiewicz. Film udostępniła Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, producent.

Ogólnopolska Pieszej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na początku sierpnia co roku wyrusza z Zielonej Góry na Jasną Górę.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2025-06-12 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Za pielgrzymami najtrudniejszy etap

fb/Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę

40. Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę od ponad tygodnia niestrudzenie podąża w stronę Częstochowy i Czarnej Madonny. Za pielgrzymami najtrudniejszy etap. Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 12 sierpnia.

Więcej ...

Drugie największe organy w Europie znajdują się w Polsce. Kiedy zakończy się renowacja?

2025-07-16 12:19

Grażyna Kołek

Trwa renowacja ponad 100-letnich organów Sauera w archikatedrze św. Jana Chrzciciela - niegdyś największych na świecie. Już wiadomo, że po remoncie będą to drugie pod względem wielkości organy w Europie. Zabrzmią w 2027 roku. Z inicjatywy abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego i dzięki wsparciu gminy Wrocław, przed rokiem ruszył remont 151-głosowego króla instrumentów - organów Sauera z archikatedry wrocławskiej.

Więcej ...

Szata nadziei

2025-07-17 01:12

Karol Porwich / Niedziela

– Szkaplerz jest jak dwa skrzydła. Zakładamy go na siebie, żeby wzlatywać ku Bogu i nie poddać się sile grawitacji zła i grzechu. Jest on szatą nadziei – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Wiadomości

Uwaga! MEN ogłasza wielką reformę edukacji

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...