Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Bp Marek Mendyk przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego

2025-06-15 19:20
Bp Marek Mendyk podczas uroczystości inwestytury w Świdnicy, w czasie której został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Hubert Gościmski/Niedzielsa

Bp Marek Mendyk podczas uroczystości inwestytury w Świdnicy, w czasie której został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie.

Świdnica na trzy dni stała się duchowym sercem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie, gromadząc Damy i Kawalerów z całej Polski. W atmosferze modlitwy, braterstwa i głębokiej refleksji, kard. Kazimierz Nycz wygłosił homilię, która poruszyła sumienia i przypomniała, czym naprawdę jest wiara w pusty Grób.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do miasta w dniach 12–14 czerwca zjechali Kawalerowie i Damy ze wszystkich prowincji krajowych, by wziąć udział w inwestyturze – uroczystości, która dla Bożogrobców oznacza coś więcej niż rytuał: to moment odnowienia zobowiązań wobec Kościoła i Ziemi Świętej, chwila braterskiej wspólnoty i świadectwa.

Duchowa inauguracja

Inwestytura to jak powrót do źródła. Tak było i tym razem. Spotkanie rozpoczęło się 12 czerwca od wieczornej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej z udziałem bp. Marka Mendyka, a w piątek Eucharystii w katedrze świdnickiej przewodniczył abp Józef Kupny. Kulminacją była sobotnia liturgia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza – Wielkiego Przeora Zakonu w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zastanówmy się, czy ta posługa jednania, której tak bardzo potrzeba, także w Polsce, także w Kościele – mocno podzielonych, nie zaczyna się od tego, że nas pojednał Pan Bóg z sobą i my się mamy pojednać z Panem Bogiem. I dalej, żeby się potrafić pojednać z innymi? Czy ta posługa jednania nie powinna być rozpoczęta od rodziny, od kolegi i koleżanki z pracy, od sąsiada? I także od Zakonu Bożego Grobu?

Podziel się cytatem

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej do wspólnoty przyjęto m.in. bp. Marka Mendyka, który – jak mówił purpurat – do swoich podstawowych, pasterskich obowiązków dołącza zadanie otaczania troską duchową członków Zakonu. - Na wzór Chrystusa masz służyć braciom i siostrom – przypomniał kardynał. Obok biskupa diecezji świdnickiej do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie przyjęto jedenastu kawalerów, sześć dam i trzech duchownych.

Hubert Gościmski/Niedzielsa

Pusty grób

Reklama

W homilii wygłoszonej podczas liturgii Eucharystycznej kard. Nycz przypomniał o duchowym wymiarze przynależności do Zakonu. - Ta troska o Grób Pański jest przede wszystkim dlatego żywa, że grób jest pusty. A pusty grób jest właśnie znakiem i świadectwem, że Chrystus zmartwychwstał - zaznaczył. I choć przypomniał, że nikt nie był bezpośrednim świadkiem tego wydarzenia, podkreślił: - Zmartwychwstanie nie jest przedmiotem ciała, widzenia, wiedzy. Jest przedmiotem głębokiej wiary człowieka, którego oświeca Duch Święty.

Kard. Nycz mówił również o potrzebie posługi jednania. - Zastanówmy się, czy ta posługa jednania, której tak bardzo potrzeba, także w Polsce, także w Kościele – mocno podzielonych, nie zaczyna się od tego, że nas pojednał Pan Bóg z sobą i my się mamy pojednać z Panem Bogiem. I dalej, żeby się potrafić pojednać z innymi? Czy ta posługa jednania nie powinna być rozpoczęta od rodziny, od kolegi i koleżanki z pracy, od sąsiada. I także od Zakonu Bożego Grobu – akcentował homileta.

Hubert Gościmski/Niedziela

Nie zabrakło odniesienia do współczesności. Kardynał poruszył sumienie zebranych, mówiąc o dramacie wojny w Ziemi Świętej i na Ukrainie, o milczeniu świata wobec zbrodni i o konieczności jednoznaczności w ocenie zła. - Do dobrego tonu w świecie należy milczeć i zawiesić ocenę moralną tego, co się wydarza. To też jest brak tego, o czym mówi dziś Ewangelia: niech mowa wasza będzie: „tak – tak, nie – nie”. Czyli przede wszystkim oparta na prawdzie.

- To było kazanie mocne, konkretne, bez owijania w bawełnę. Może dlatego zostanie w pamięci wielu obecnych dłużej niż niejedna podniosła formuła – powiedział jeden z uczestników wydarzenia.

Zobacz zdjęcia: Świdnica. Inwestytura nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie

Obecność, która daje świadectwo

Reklama

Do Świdnicy w tych dniach przybył Zwierzchnik Zakonu w Polsce Andrzej Sznajder, a wraz z nim członkowie Zakonu z różnych stron kraju, goście z Czech i Słowacji oraz liczne grono rodzin i przyjaciół nowo przyjętych. Spotkanie nie miało charakteru zamkniętego – organizatorzy zaprosili do wspólnej modlitwy także wiernych diecezji świdnickiej.

Wśród uczestników spotkania wyczuwało się nie tylko uroczysty charakter wydarzenia, ale przede wszystkim skupienie i głębokie przeżywanie jego duchowego wymiaru. Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie to nie prestiżowe stowarzyszenie, lecz wspólnota wierzących, którzy chcą być autentycznymi świadkami Zmartwychwstania. Inwestytura nie była dla nich jedynie ceremonią, to zobowiązanie do pełnego uczestnictwa i zaangażowania, bez którego trudno o prawdziwe zanurzenie w duchowość Bożogrobców.

Hubert Gościmski/Niedziela

Dziś Bożogrobcy nie niosą miecza, lecz krzyż. Ich znakiem jest czerwony krzyż jerozolimski – pięć razy przypominający o ranach Chrystusa. Ich misją jest modlitwa, wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej, formacja i wierność Kościołowi. To zobowiązania na całe życie – wpisane w ich godność i przypominające, że grób Jezusa – choć pusty – wciąż domaga się obecności uczniów.

W Świdnicy nie brakowało tej obecności. Jakby echo przeszłości i proroczy znak na dziś. W czasach chaosu, wojen, zagubienia sensu i zakłamania – są jeszcze ludzie, którzy publicznie odnawiają wiarę w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Przypomnijmy, że pierwszym i jak dotąd jedynym duchownym diecezji świdnickiej przyjętym do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie był zmarły w 2016 roku ks. prałat Andrzej Raszpla.

Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, znany jako bożogrobcy, działa w Polsce w czterech prowincjach: Gdańskiej, Warszawskiej, Krakowskiej i Wrocławskiej – największej, obejmującej m.in. Bydgoszcz, Gniezno, Szczecin i Kamień Pomorski. W prowincji Wrocławskiej aktywnie działa Dama Komandor Irena Kropiwnicka. Wśród członków są m.in. mecenas Maciej Badora – zastępca zwierzchnika prowincji, dr Artur Kuriata ze Świdnicy, Dama Iwona Stach-Janyst oraz Julian Golak. Do Zakonu należy również ks. prał. Marian Kopko, Mariusz Drapikowski czy ks. pułkownik Jerzy Rząsowski, którego inwestytura odbyła się w Waszyngtonie. Przygotowywany do przyjęcia do Zakonu jest ks. Tomasz Zając ze wałbrzyskiego Szczawienka – ukończył już specjalne rekolekcje i planowana jest jego inwestytura w przyszłym roku. W gronie Dam Komandor znajduje się także była redaktor naczelna „NiedzieliLidia Dudkiewicz.

Hubert Gościmski/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

+9 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas: nie mieczem, ale krzyżem osiąga się Królestwo Boże

Archiwum Parafia Cielądz

Nie mieczem, ale krzyżem, który jest źródłem wiary, nadziei i miłości osiąga się Królestwo Boże – przypomniał w sobotę w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył w katedrze Mszy św. z obrzędem inwestytury dam i kawalerów Zakonu Bożogrobców, której udzielił kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Jubileusz Młodych. Papież weźmie udział w wydarzeniu "Ty jesteś Piotr"

2025-07-09 13:58
Jubileusz Młodych

Vatican Media

Jubileusz Młodych

Papież Leon XIV będzie przewodniczyć 31 lipca wydarzeniu „Ty jesteś Piotr” w ramach Jubileuszu Młodych. Wydarzenie jest poświęcone młodym włoskim pielgrzymom i ma stanowić wyjątkowe doświadczenie w samym sercu Jubileuszu – mówią organizatorzy.

Więcej ...

Wimbledon - Świątek pierwszy raz w karierze w półfinale w Londynie

2025-07-09 16:17

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Módlmy się o nowe powołania

Wiara

Módlmy się o nowe powołania

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany