Reklama

Kościół

Kościół w Polsce będzie miał 206 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2025-06-18 11:50

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu w Polsce przybędzie w tym roku 206 nowych księży, z czego 139 diecezjalnych a 67 zakonnych. To łącznie o 29 kapłanów mniej niż w ubiegłym roku. Wzrastać zaczyna liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy kapłan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).

Święcenia diecezjalne

Jeśli chodzi o nowych księżych diecezjalnych, w tym roku Kościołowi w Polsce przybędzie ich 139 - o 14 mniej niż przed rokiem. Najwięcej - co jest już stałą tendencją - nowych kapłanów wyświęcono w diecezji tarnowskiej (13), a ponadto w archidiecezji warszawskiej (12) i archidiecezji lubelskiej (10). Powoli zatem liczba święconych księży przekraczająca dziesięciu z jednej diecezji staje się rzadkością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Archidiecezja krakowska, w której rok temu wyświęcono 13 kapłanów, w tym roku zyska ich prawie dwa razy mniej, bo tylko siedmiu. W archidiecezji łódzkiej i diecezji ełckiej przybędzie ich po sześciu, natomiast w archidiecezjach gdańskiej i przemyskiej, diecezji radomskiej i diecezji toruńskiej - po pięciu.

W pozostałych diecezjach liczba nowo wyświęconych księży wynosi od 2 do 4. Rok temu w Olsztynie nie wyświęcono ani jednego kapłana, podobnie jak w Szczecinie. W tym roku obie archidiecezje (warmińska i szczecińsko-kamieńska) będą miały po dwóch nowych księży. Diecezja sosnowiecka zyska dwóch księży, z czego jeden został już wyświęcony, a drugi będzie w sierpniu.

Reklama

Święcenia jednego nowego kapłana odbędą się z kolei w diecezjach włocławskiej i płockiej.

Z roku na rok wzrastać zaczyna natomiast liczba miejsc, gdzie nie zostaje wyświęcony ani jeden ksiądz. Rok temu były to dwie wspomniane archidiecezje oraz seminarium misyjne "Redemptoris Mater" w Łodzi i Ogólnopolskie Seminarium Duchownym dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. Seminarium 35+) także w Łodzi.

W tym roku nowych kapłanów nie przybędzie w archidiecezji wrocławskiej i w diecezjach: zamojsko-lubaczowskiej, łowickiej, gliwickiej, pelplińskiej i drohiczyńskiej.

Święceń nie będzie w tym roku także wśród kleryków greckokatolickich, którzy przygotowują się do kapłaństwa w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. - Zero. Nikt nie kończy w tym roku seminarium. Nie ma nikogo na VI roku, także nie będzie żadnych święceń. Jest jeden kleryk na V roku, jeśli wszystko pójdzie dobrze to zakończy w następnym roku, ożeni się i zobaczymy co dalej - powiedział KAI ks. Bogdan Pańczak, wicerektor seminarium greckokatolickiego w Lublinie.

Święcenia zakonne

Męskie zgromadzenia zakonne zyskają w tym roku prawdopodobnie 67 kapłanów. W ubiegłym roku było 83 wyświęconych, a rok wcześniej 86. Tu także zatem, choć nieznacznie, spada liczba święconych kapłanów.

Najwięcej nowych kapłanów zyska Zgromadzenie Księży Misjonarzy - 8, salezjanie - 7, chrystusowcy - 4, dominikanie - 4, franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych) - 4, franciszkanie (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) - 4, paulini - 4.

"Tendencja raczej spadkowa"

Reklama

Ks. Dariusz Bartocha SDB, sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce przyznaje, że "tendencja jest raczej spadkowa, co widać po liczbie seminarzystów w różnych jurysdykcjach". Wskazuje przy tym jednak na pewne niuanse.

- Dane w pewnej części nie oddają stanu rzeczywistego, ponieważ w niektórych jurysdykcjach studiują i przyjmują święcenia współbracia z innych krajów i co prawda są wyświęcani w Polsce, ale niekoniecznie będą tu pracować. Przeciwnie, zgromadzenia, które mają np. jednego kandydata na roku, wysyłają go na studia poza Polską. Zjawiska te nie są jednak powszechne we wszystkich zgromadzeniach - wskazuje ks. Dariusz Bartocha SDB.

Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Powołań i przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań mówi KAI o konieczności stałego towarzyszenia osobom rozeznającym życiowe powołanie, w tym drogę do kapłaństwa.

- Chcemy towarzyszyć powołaniom. Wierzymy, że to Pan Bóg powołuje tak, jak chce, kogo chce i do tego, do czego sam to zaplanował. Natomiast my chcemy tworzyć kulturę powołaniową - po to, aby o tym zadaniu do odkrywania powołania wielu młodym ludziom mówić. Śp. papież Franciszek w orędziu na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania mówił o tworzeniu przestrzeni służby powołaniom. Naszym zadaniem jest to, aby Kościół w Polsce takie przestrzenie próbował odnajdywać i tworzyć poprzez zespoły i ośrodki duszpasterstw powołań, przez obecność i przekazywanie wiedzy o rozeznawaniu i docieranie z tą tematyką do różnych duszpasterstw i środowisk młodzieżowych - podkreśla bp Przybylski.

Reklama

Jego zdaniem, spadek powołań jest bezdyskusyjny. - Na pewno te liczby się zmniejszają, to jest jasne. Różnie się to rozkłada, czasem niektóre diecezje odnotują jedno- lub dwuosobowy wzrost powołań, ale generalnie statystyki wskazują na spadek. To tym bardziej mobilizuje nas do tego, aby zintensyfikować myślenie o pracy z młodymi nad powołaniami. Pokazać im, że jedną z dróg jest myślenie i rozeznawanie powołania do służby kapłańskiej - stwierdza.

"Odnotowujemy w Polsce jeszcze moment, że tam, gdzie się to zatrzymało, jest stabilna choć ciągle bardzo mała liczba powołanych w stosunku do lat najbardziej owocnych. Ważne jest bowiem to, do czego się tu odwołujemy. Mamy za sobą czasy dużego wzrostu powołań i myślimy, że ciągle powinno to wzrastać. Pytanie jak zagospodarować tych, którzy teraz odkrywają tę drogę i się na nią decydują" - dodaje bp Przybylski.

Święcenia kapłańskie odbywają się zwykle w okolicy uroczystości Zesłania Ducha Świętego (w tym roku 7 czerwca), ale w części diecezji uroczystości te organizowane są wcześniej lub później. Neoprezbiterzy w dniu święceń otrzymują od biskupów dekrety posyłające ich na pierwsze miejsca pracy duszpasterskiej. Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego, są przydzielani do diecezji, w której przyjęli święcenia i w niej będą posługiwać. Natomiast absolwenci seminariów misyjnych „Redemptoris Mater” w Warszawie i Łodzi po kilku latach posługi w archidiecezji są posyłani do pracy duszpasterskiej na Drodze Neokatechumenalnej za granicą.

Liczba wyświęcanych księży diecezjalnych w Kościele w Polsce systematycznie spada. W 2024 r. przybyło 235 księży, w 2023 r. - 288. Dekadę wcześniej, w 2013 r. wyświęcono ich 401, rok później - 355, w 2015 r. - 329. W 2016 r. nastąpiła co prawda mała poprawa - do święceń przystąpiło 334 diakonów - ale było ich mniej niż w 2014 r.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Małych Stópek: księża wspierają zbiórkę na respiratory

Adobe Stock

W dobie pandemii organizacja znana z działań uwrażliwiających na wartość ludzkiego życia prowadzi zbiórkę na aparaturę, która jest niezbędna w walce z ciężkimi przypadkami spowodowanymi koronawirusem. Inicjatywę wsparli bezpośrednio kapłani.

Więcej ...

O co tak naprawdę „chodzi” w adoracji?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Słyszymy to słowo na każdym kroku, w naszych miastach spotykamy kaplice adoracji, ale czy tak właściwie zastanawiamy się czym ta adoracja naprawdę jest? Jaki jest jej sens i jakie może przynieść owoce?

Więcej ...

Dwaj patriarchowie: łaciński i prawosławny ze wspólną wizytą w Strefie Gazy

2025-07-18 15:20

Latin Patriarchate of Jerusalem

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat