Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: spożywana Eucharystia nie pozwala na zgaszenie nadziei!

2025-06-19 14:25

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Eucharystia jest sakramentem, który wzywa do głoszenia śmierci Pana. Śmierć Pana głosisz wtedy, kiedy spożywasz Ciało i Krew Pana, a nie gdy o tym mówisz, kiedy uczestniczysz w Eucharystii i zapraszasz do niej następnych. Objaśniasz, spożywając - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Centralnej Procesji Bożego Ciała w Łodzi.

W Łodzi odbyła się Centralna Procesja Bożego Ciała, którą przygotowali wierni z czterech parafii: Matki Boskiej Zwycięskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego, Najświętszego Imienia Jezus oraz św. Stanisława Kostki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej. Na modlitwie obecny był również bp Piotr Kleszcz.

Reklama

Podczas homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę wiernych na obraz Kościoła w drodze ze swoim Mistrzem. – Eucharystia, którą spożywamy i pijemy, odsyła nas w przeszłość i w przyszłość. Z jednej strony odsyła nas na Golgotę, bo wspominamy w niej śmierć Pana, a z drugiej strony odsyła nas daleko w przyszłość, mówiąc o oczekiwaniu na Jego powrót. Mamy dwa istotne doświadczenia w Eucharystii – doświadczenie zakorzenienia w przeszłości i nadziei, którą wiążemy z przyszłością. Jedno i drugie przyjmujemy w Eucharystii, doświadczając jej mocy, która nadaje sens naszemu życiu. Ten sens jest znakiem sprzeciwu wobec życia, jakie obecnie funkcjonuje w społeczeństwie – podkreślił kard. Ryś.

Następnie duchowny odniósł się do czytania z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian (1 Kor 11, 23-26), najstarszego opisu ustanowienia Eucharystii. - Mamy w Eucharystii doświadczenie wdzięczności za te pokolenia, które przekazywały ją dalej. Eucharystia jest sakramentem, który wzywa do głoszenia śmierci Pana. Śmierć Pana głosisz wtedy, kiedy spożywasz Ciało i Krew Pana, a nie gdy o tym mówisz, kiedy uczestniczysz w Eucharystii i zapraszasz do niej następnych. Objaśniasz, spożywając – powiedział kard. Ryś i dodał: - To, jak przeżywamy Jezusową obecność, objawienie, mądrość, świętość, miłość ciągle nas nie zadawala. Byłoby niedobrze, gdyby to, w jaki sposób dziś przeżywamy wiarę, zadowalało nas i usypiało. Eucharystia jest po to, żeby ciągle wyzwalać w nas pragnienie posiadania Boga.

Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się w procesji do czterech ołtarzy znajdujących się na trasie od ul. Żeromskiego przez Al. Mickiewicza po ul. Piotrkowską.

Przy pierwszym ołtarzu Ewangelię odczytał ks. Radosław Krych. Kardynał Ryś w komentarzu zachęcił wiernych do poszukiwania Królestwa Bożego w swoim wnętrzu. – Nie szukajcie Królestwa Boga wokół siebie, szukajcie w sobie. Pan Jezus mówi, że Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie, ale jest w was. Jezus spożywa z nami Eucharystię, chcąc pokazać, że przyszedł. Patrzcie w siebie, w wasze wnętrza! – powiedział.

Reklama

Drugi fragment Ewangelii odczytał o. Jakub Szelka, jezuita. W krótkiej refleksji metropolita łódzki podkreślił znaczenie miłosierdzia względem drugiego człowieka. – Jeśli prowadzisz do Jezusa, Eucharystii, przygotowujesz kogoś do Komunii św., to zapytaj siebie, czy dajesz mu doświadczenie miłosierdzia. Czy wie w spotkaniu z tobą, że jest kochany i przyjęty? – pytał duchowny.

Ewangelię przy trzecim ołtarzu odczytał o. Marek Rojszyk, dominikanin. Kardynał Ryś wskazał na dwa ważne elementy w przygotowaniu do przyjęcia Eucharystii. – To jest umiejętność słuchania, bycia z drugim oraz umiejętność słuchania Słowa Bożego. Otwórz się na to tak, żebyś czuł serce rozpalone! – powiedział.

Ostatni fragment Ewangelii odczytał ks. Jacek Kacprzak. W komentarzu kard. Ryś powiedział o Eucharystii jako sakramencie jedności upragnionej przez Jezusa. – Nasza Komunia św. przeżywana osobiście, choćby najpobożniej, nie przekona świata. Aby świat uwierzył potrzebujemy być jedno. Tak mówił Pan Jezus w Wieczerniku – zakończył metropolita łódzki.

Uroczystość zakończyło Te Deum w drodze do łódzkiej katedry.

Podziel się:

Oceń:

+4 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: trzeba być mądrym po Bożemu!

Julia Saganiak

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Cieszę się, że ta książka ujrzała światło dzienne! Czy obecny redaktor naczelny „Niedzieli” też zdecyduje się na wywiad-rzekę?

2025-07-17 19:43

Red

Gdy zagłębiłam się w treść wydanego właśnie wywiadu-rzeki z księdzem Ireneuszem Skubisiem, miałam przed oczami wszystko, co działo się od początku mojej pracy w „Niedzieli”, czyli od roku 1998.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...