Reklama

Niedziela Sandomierska

Nowi robotnicy na niwie Pańskiej skierowani do pierwszych parafii

2025-06-20 08:48

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Bazylice katedralnej w Sandomierzu, bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń diakonatu i prezbiteratu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego. Dwóch diakonów zostało wyświęconych na kapłanów, natomiast jeden alumn przyjął święcenia diakonatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Ordynariusz. Wśród koncelebransów znaleźli się biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. prał. Krzysztof Cisek z Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, księża profesorowie i wychowawcy seminarium, duszpasterze oraz kapłani z urzędów kurialnych i parafii rodzinnych nowo wyświęconych. W liturgii uczestniczyli także alumni, siostry zakonne, rodziny i bliscy kandydatów.

Na początku Mszy św. ks. prał. Krzysztof Cisek z Watykanu przeczytał przesłanie z błogosławieństwem Ojca św. Leona XIV.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po odczytaniu Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił rektor seminarium, ks. Michał Powęska, podkreślając ich gotowość i odpowiednie przygotowanie do pełnienia posługi.

Biskup Nitkiewicz nawiązał w homilii do przeczytanego fragmentu Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba.

– Cud rozmnożenia chleba, który staje się Ciałem Chrystusa dokonuje się podczas Mszy św., a celebrujący ją kapłan jest jednym z uczniów, którzy pomagają Jezusowi nakarmić niezliczoną rzeszę ludzi. Zarazem sam karmi się Eucharystią i wespół z Najwyższym Boskim arcykapłanem składa siebie w Ofierze Ojcu Niebieskiemu.

Reklama

Drodzy bracia, zostaniecie za chwilę wyświęceni na prezbiterów, aby sprawować in persona Christi Najświętszą Ofiarę. To podobieństwo do Jezusa nie może się ograniczać do momentów w których sprawujecie liturgię. To zdecydowanie za mało. Ono powinno stale wzrastać we wszystkich wymiarach naszego człowieczeństwa i życia.

Aby tak się stało, musicie razem z przyszłym diakonem karmić się Ciałem i Krwią Pańską. Musicie adorować na kolanach i w procesji, Najświętszy Sakrament, rozważać podczas codziennej medytacji „majestat, skryty w świętej Hostii” i „wyznawać z wiarą, żeś mój Bóg i Pan” (Adoro te devote).

Jeśli ktoś z teologa stał się ideologiem, poprzestając na jałowych dysputach, jeśli będzie się karmił ambicjami, rządzą posiadania, pozostając w wykreowanym przez siebie świecie, któregoś dnia straci poczucie rzeczywistości i dojdzie do katastrofy, która obejmie nie tylko jego.

Nie warto również żyć wyłącznie przeszłością, myślę tu o kapłanach w moim wieku i nieco młodszych, gdyż w ten sposób nie zrobimy kroku do przodu, spoczniemy na laurach, a wieniec laurowy, który nałożyliśmy sobie na czoła, czasami robią to także diecezjanie i parafianie, uschnie, stając się pośmiewiskiem albo wyrzutem sumienia.

„Jesteśmy świadomi ograniczeń wynikających z naszej natury i Pan zna nas dogłębnie – mówił Ojciec św. Leon XIV podczas niedawnego spotkania z duchowieństwem Rzymu – Lecz otrzymaliśmy zarazem nadzwyczajną łaskę, został nam powierzony bezcenny skarb, którego jesteśmy szafarzami i sługami”.

Reklama

Powinniśmy karmić się Eucharystią, ale z wiarą, z czystym sercem i z wielkim szacunkiem. Wtedy Jezus nie pozwoli nam stracić powołania. On będzie dalej rozmnażał chleb, karmiąc nim Lud Boży, a my, jako Jego pomocnicy, zasłużymy na nagrodę w Niebie, zaś nasza posługa stanie się wspaniałą symfonią. Nawet jeśli wkradnie się do niej jakiś fałszywy ton,

wystarczy że spojrzymy na Chrystusa, który niczym dyrygent prowadzi orkiestrę, i będziemy widzieli jak dalej muzykować, by było to zgodne z partyturą Ewangelii.

Składając życzenia księżom, którzy obchodzą swoje kapłańskie jubileusze, począwszy od złotych i srebrnych, chcę dziękować dzisiaj Bogu za 40 lat mojej posługi na niwie Pańskiej. Dziękuję jednocześnie ludziom, których spotkałem ma mej drodze i zachęcam wszystkich, abyśmy upadli na kolana przez Panem z wdzięcznym sercem, gdyż wielkie rzeczy nam uczynił – mówił biskup.

W dalszej części liturgii kandydaci złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa, po czym – przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych – nastąpiło nałożenie rąk i modlitwa święceń. Ceremonię dopełniły obrzędy: nałożenie szat liturgicznych, namaszczenie rąk, przekazanie kielicha i pateny oraz znak pokoju.

Nowo wyświęceni prezbiterzy po raz pierwszy koncelebrowali Eucharystię. Przed błogosławieństwem wyrazili wdzięczność wobec biskupa, przełożonych i najbliższych.

Biskup Ordynariusz wręczył im nominacje do parafii, w których rozpoczną pracę duszpasterską.

Święcenia kapłańskie przyjęli:

– ks. Dariusz Cichoń z parafii św. Michała Archanioła w Spiach, który został skierowany do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim,

– ks. Łukasz Michalczyk z parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, który został skierowany do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Święcenia diakonatu przyjął dk. Przemysław Kotuła z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1

Wybrane dla Ciebie

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03
Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...