Reklama

Polska

Gniezno: o wyzwaniach przed synodem biskupów o rodzinie

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

O wyzwaniach duszpasterskich wobec rodziny w świetle ankiety papieża Franciszka i przygotowań do zbliżającego się Synodu biskupów o rodzinie mówił dziś w Gnieźnie ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP był gościem VII Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swojej prelekcji ks. Drąg, odwołując się do wyników ankiety papieża Franciszka stanowiącej przygotowanie do październikowego III Synodu o rodzinie, wskazał na najpilniejsze wyzwania stojące przed duszpasterstwem rodzin. Jednym z ważniejszych – jak mówił – jest rosnąca liczba konkubinatów, które – co wyraźnie widać w ankietach i co jest bardzo niepokojące – spotykają się nie tylko z aprobatą, ale coraz częściej z zachętą ze strony rodziców i społeczeństwa.

Wskazując na przyczyny tego zjawiska, ks. Drąg zwrócił uwagę, że wielu młodych ludzi nie kwestionuje wartości sakramentalnego małżeństwa, ale wybiera życie bez ślubu kościelnego z obawy przed pełnym zaangażowaniem, wątpiąc, czy potrafią w małżeństwie żyć. Często powodem takiego stanu rzeczy jest brak pozytywnych doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Tu rodzi się konkretne wyzwanie dla duszpasterzy, dla rodziców, dla osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin” – powiedział prelegent, odsyłając słuchaczy do dokumentu Papieskiej Rady ds. Rodziny „Wychowanie do czystej miłości”. Jak dodał, znajdują się w nim konkretne wskazówki przeciwdziałania temu i innym niepokojącym zjawiskom. Kolejnym z nich, po wysokiej liczbie konkubinatów, jest rosnąca liczba rozwodów, która – jak podkreślił ks. Drąg – sukcesywnie wzrasta. Jest to widoczne szczególnie w dużych miastach. W Warszawie w 2011 r. współczynnik rozwodów sięgnął 49 proc.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wskazał też krótko na propozycje i działania, które podejmuje lub może podejmować duszpasterstwo rodzin wobec powyższych i innych wyzwań. Ich modelowy program zawiera adhortacja papieża Jana Pawła II „Familiaris Consortio”. Obok właściwego przygotowania narzeczonych oraz wykorzystania samego obrzędu ślubu szczególny akcent – zdaniem ks. Drąga – należy położyć na duszpasterstwo młodych małżeństw, które, nie będąc jeszcze gotowe do zaangażowania się w konkretny ruch kościelny, pozostawiane są często samym sobie. „Myślę, że jest to duża grupa docelowa, do której powinniśmy docierać” – podkreślił ks. Drąg.

Wśród wyzwań stojących współcześnie przed duszpasterstwem rodzin prelegent wymienił także m.in. pomoc rodzinom zagrożonym rozbiciem i patologią, rodzinom ideologicznie podzielonym oraz rodzinom z osobami starszymi. Ponadto dotarcie do osób, które z różnych względów zawierają jedynie związki cywilne. W obszarze szczególnego zainteresowania duszpasterstwa rodzin znajdują się także osoby rozwiedzione oraz posiadającymi dzieci poczęte metodą in vitro. Troska o tę ostatnią grupą – jak mówił – jest wyzwaniem złożonym i wymaga szczególnego rozważenia i namysłu.

Reklama

Ks. Przemysł Drąg podkreślił jednocześnie, że obok wspomnianych obszarów niezwykle ważne jest większe zaangażowanie w pracę z rodzinami chrześcijańskimi, które nie są dotknięte powyższymi problemami, a które również wymagają wielkiej uwagi i troski, aby mogły się jak najlepiej rozwijać. Wskazał także na potrzebę właściwego przygotowania alumnów do pracy z rodzinami, konieczność większego zaangażowania kapłanów w parafialne duszpasterstwa rodzin oraz aktywne promowanie duchowości małżeńskiej.

W sympozjum uczestniczyli dekanalni referenci ds. rodzin, doradcy życia rodzinnego, kapłani i osoby zaangażowane w działalność ruchów prorodzinnych. W dalszej części spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectwa misjonarza ks. prałata Mariana Zalewskiego, który podzielił się doświadczeniem pracy z rodzinami w Meksyku, gdzie obecnie pracuje, a w szczególności w Papui Nowej Gwinei, gdzie spędził wiele lat.

Świadectwem z perspektywy żony, matki, siostry i lekarza medycyny podzieliła się także z uczestnikami sympozjum gnieźnieńska lekarka Małgorzata Kędzierska. Natomiast praktyczny wymiar funkcjonowania duszpasterstwa rodzin w parafii przedstawił na przykładzie swojej wspólnoty ks. Konstanty Mrozek, proboszcz gnieźnieńskiej parafii pw. Matki Zbawiciela.

Z uczestnikami sympozjum spotkał się również bp senior Bogdan Wojtuś, który przestrzegał przed nadmiernym pesymizmem w postrzeganiu rodziny i zachęcał do spojrzenia na nią w perspektywie Pisma Świętego, a więc z radością. „Trzeba wciąż uświadamiać sobie co Pan Bóg nam daje, czym nas obdarowuje. A obdarowuje nas miłością. Trzeba w tę miłość uwierzyć. To jest ważne i z tego wszystko wypływa” – powiedział na zakończenie gnieźnieński biskup senior.

Krótki list do uczestników spotkania napisał także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który tego dnia przewodniczył pielgrzymce służb skarbowych i celnych na Jasnej Górze. Jak przypomniał: „tylko ten, kto żyje Ewangelią rodziny może stawać się jej radosnym i przekonującym świadkiem we współczesnym świecie”.

VII Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie zorganizował Referat Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-13 17:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser z Watykanu: Przyjeżdżam na Synod Biskupów z nadzieją

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski