Reklama

Niedziela Wrocławska

Mała Jasna Góra

Tadeusz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla narodu polskiego 26 sierpnia to dzień szczególny – wtedy przypada wspomnienie Matki Bożej Częstochowskiej, danej „ku obronie naszemu narodowi”, która od 625 lat jest przy nas, pamięta o nas i czuwa na Jasnej Górze. Także we Wrocławiu Maryja ma swoje wyjątkowe miejsce – to Mała Jasna Góra, sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła w parafii św. Mikołaja, prowadzonej przez Ojców Paulinów, powołane decyzją abp. Józefa Kupnego 25 marca br.

W 1998 r. kard. Henryk Gulbinowicz, ustanawiając paulinów duszpasterzami parafii św. Mikołaja we Wrocławiu, wyznaczył niejako misję i kierunek duchowy temu miejscu: „wrocławska, mała Jasna Góra”. 11 listopada 1998 r. dokonał intronizacji kopii Ikony Jasnogórskiej Matki Kościoła. Od tej chwili dla wiernych i duszpasterzy związanych z tym miejscem Maryja stała się szczególną Matką daną ludowi „jako pomoc i obrona”. Od samego początku paulińska posługa była przeniknięta rysami maryjnymi: nabożeństwa maryjne (w środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w sobotę – do Jasnogórskiej Matki Kościoła), w czasie których czytane są intencje składane przy ołtarzu Matki Bożej, codzienny, wspólnie odmawiany przez wiernych Różaniec, codzienny śpiew Godzinek do Najświętszej Maryi Panny, wota ofiarowywane Matce Bożej jako wyraz dziękczynienia i przebłagania, umieszczone przy ołtarzu, czy codzienne Apele Jasnogórskie, rekolekcje i kazania maryjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od erygowania sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła paulini zapraszają w każdą pierwszą sobotę miesiąca na soboty Królowej Polski – rozpoczyna je modlitwa różańcowa przed częstochowską ikoną o 10.30, następnie celebrowana jest Msza św. z modlitwą zawierzenia Matce Bożej. Kolejne spotkanie – 6 września. Każdy mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma także szansę zaprosić Maryję do domu: na prośbę parafian i czcicieli Jasnogórskiej Matki Kościoła 3 maja paulini rozpoczęli peregrynację kopii Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. – Chętni mogą zgłaszać się bezpośrednio do naszej parafii, by ustalić termin odbioru Ikony. Osoby przyjmujące Ikonę zgłaszają się po nią, najlepiej całą rodziną, uczestniczą we Mszy św. wieczornej, a na jej zakończenie odbierają Ikonę Matki Bożej od innej rodziny, zabierając ją do swego domu – mówi o. Maksymilian Stępień, podprzeor klasztoru Ojców Paulinów we Wrocławiu.

Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła to miejsce, gdzie od Maryi możemy „uczyć się Kościoła”, gdzie ze swoją czułą, matczyną miłością wskazuje nam Syna i prowadzi nas do Jezusa. Warto do nowego sanktuarium przyjść nie tylko 26 sierpnia. – Zapraszamy, przyjdźcie! Przyjdźcie, żeby popatrzeć, dotknąć tego miejsca, żeby pobyć przy Maryi, zostawić Jej swoje troski i radości. Zapraszamy także do konfesjonału – fenomenem tego miejsca jest również konfesjonał, spowiadamy do południa trzy godziny, od 9.00 do 12.00, i po południu także trzy godziny, od 15.00 do 18.00. Czekamy na was! – zaprasza o. Maksymilian Stępień.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-21 13:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po śmierci kard. Henryka Gulbinowicza

Abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Proszę Boga, aby w swoim miłosierdziu przebaczył zmarłemu to, co spowodowało cierpienie pokrzywdzonych i ból wspólnoty wierzących – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci kard. Henryka Gulbinowicza

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów