Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wolbromskie święto plonów

Piotr Lorenc

Uroczysta Eucharystia celebrowana przez ks. kan. Tadeusza Maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęła 24 sierpnia tegoroczne wolbromskie święto plonów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Bożej Woli, Brzozówki, Chełmu, Chrząstowic, Dłużca, Domaniewic, Gołaczew, Jeżówki, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Lgoty Wolbromskiej, Łobzowa, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Strzegowy, Wierzchowiska, Załęża i Zarzecza.

Na początku Eucharystii ks. Tadeusz Maj podziękował rolnikom za ich trud, błogosławiąc i życząc wytrwałości. Homilię wygłosił koncelebrujący Eucharystię ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Przypomniał, że dożynki to święto chleba powszedniego i tych, którzy go współtworzą. – Miesiące letnie to dla ludzi pracujących na roli okres szczególnie ciężkiej i uciążliwej pracy. Gdy wielu wypoczywa na wakacjach i korzysta z uroków przyrody, na polach od świtu do nocy każdego dnia trwa walka o zebranie plonów z pola, walka o chleb stanowiący podstawę biologicznego życia człowieka. Bo rzeczywiście chleb jest wartością bezcenną. Przy takiej okazji jak dzisiejsze dożynki, obok świętowania odżywa dyskusja na temat pracy. Dzisiaj wszyscy w naszej ojczyźnie dyskutują o pracy i to w różny sposób, najczęściej niestety przy budce z piwem, lub przy suto zastawionym stole. Jedni mówią, że pracy nie ma, inni, że im się nie opłaca pracować, jeszcze inni, że nie mogą pracować, bo są chorzy, tylko nikt się nie przyznaje, że mu się nie chce pracować. Pracodawcy zaś pragną wykorzystać pracownika, którego traktują jak maszynę i pragną wyeksploatować, a później pozbyć się go jak zużyte rękawiczki. Owoce pracy zaś nie są szanowane przez innych współobywateli – mówił ks. Borda. Przypomniał za św. Janem Pawłem II, że praca nie może być traktowana nigdy i nigdzie jako towar, bo człowiek nie może być dla człowieka towarem, ale musi być podmiotem. W pracę wchodzi on poprzez swoje człowieczeństwo i całą swoją podmiotowość. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących. Na koniec ks. Borda podziękował rolnikom za ich zaangażowanie i poświęcenie, i przeprosił w imieniu tych, którzy nie potrafią lub nie chcą uszanować rolniczego trudu. Zaapelował także o to, by rolnicy szanowali wzajemnie swoje owoce pracy, a przede wszystkich siebie i pracę innych ludzi, i by w ten sposób wychowywali również młode pokolenie, o którym Ojciec Święty mówił, że jest przyszłością i nadzieją świata i Kościoła.

Po Eucharystii dożynkowy korowód udał się – prowadzony przez orkiestrę strażacką pod dyrekcją Wiesława Sikory – do gościnnych murów Domu Kultury, gdzie kontynuowane były tradycyjne obrzędy święta plonów. Starostowie, którymi w tym roku byli Jadwiga Dudek – sołtyska Podlesic II oraz Andrzej Bocianowski – sołtys Gołaczew, przekazali na ręce burmistrza Jana Łaksy bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, jako symbol dobrobytu i sytości, aby dzielił go sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców. – W czasie zabawy dożynkowej nie zabrakło również kolejnych symboli – m.in. rozdawano jabłka, jako zachętę do ich większej konsumpcji (w kontekście sankcji gospodarczych nałożonych na naszych producentów przez Rosję). Były tradycyjne wystawy związane z rolnictwem i bezpieczeństwem pracy na roli. Swoje trofea zaprezentowali myśliwi z wolbromskiego koła „Sokół”. Lokalni pszczelarze obok produktów pszczelich pokazali także jak wygląda prawdziwy rój. Była także prezentacja tradycyjnych potraw lokalnych przygotowanych przez niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich – powiedział Ewa Barczyk, kierowniczka Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Wolbromiu. Uroczystości dożynkowe uświetnił także występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, który dopiero co wrócił z zagranicznych wojaży, a także chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też prezentacji umiejętności wokalnych śpiewaczek z Kąpiel Wielkich oraz Chrząstowic.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony

Bożena Sztajner/Niedziela

Pod hasłem „Do naszej Matki, Królowej Polski” już w najbliższą sobotę i niedzielę,, 1-2 września, na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony.

Więcej ...

Wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

Lowdown/pl.wikipedia.org

Obraz św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w kaplicy jego imienia w klasztorze Franciszkanów w Sanoku

26 czerwca w liturgii Kościół w Polsce wspomina św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego zwanego "ojcem ubogich i księdzem dziadów". Przed laty kanonizował go papież Benedykt XVI.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?