Reklama

Kościół

Towarzystwo Chrystusowe zakończyło XIV Kapitułę Generalną. Nowe impulsy dla misji i przyszłości Zgromadzenia

2025-07-11 08:09

Danuta Witkowska/ mat. prasowy

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu 9 lipca 2025 zakończyły się obrady XIV Kapituły Generalnej. Spotkanie, które odbyło się w Roku Jubileuszowym 2025, zgromadziło delegatów z całego świata, by - jak sami o sobie powiedzieli - jako „pielgrzymiej nadziei” rozeznawać drogi dalszego rozwoju Zgromadzenia i jego misji wśród Polonii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kapituła była czasem głębokiej refleksji nad charyzmatem i tożsamością chrystusowca, ale też konkretnych decyzji i inspirujących inicjatyw. Zgodnie z przeżytym doświadczeniem wspólnoty i modlitwy, delegaci wybrali nowy Zarząd Generalny, a także przyjęli szereg uchwał i postulatów, które wyznaczają kierunek działania na kolejne lata.

Duchowe dziedzictwo i wrażliwość na nowe czasy

Kapitulni ojcowie wskazali na potrzebę odnowy wewnętrznej i wzmocnienia życia wspólnotowego. W centrum refleksji znalazła się troska o powołania - zarówno przez konkretne inicjatywy duszpasterskie, jak i codzienne świadectwo życia kapłańskiego i zakonnego, przeżywanego z oddaniem, radością i braterską jednością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapituła nie pozostała obojętna na zagadnienie ochrony osób małoletnich i bezbronnych - nowelizując wewnętrzne prawo Zgromadzenia o nowe wytyczne. Delegaci wyrazili pragnienie dalszego uwrażliwiania wszystkich współbraci na potrzebę świadomego i odpowiedzialnego przeżywania wspólnej troski o dobro wszystkich wiernych, szczególnie tych najbardziej narażonych na skrzywdzenie.

Zgromadzenie zamierza również kontynuować prace nad nowym Dyrektorium Ekonomicznym, które - zgodnie z nauczaniem Stolicy Apostolskiej z ostatnich dziesięcioleci - ma pomóc chrystusowcom w kształtowaniu nowej wrażliwości na sprawy materialne, zarządzanie dobrami i przejrzystość finansową, służąc jednocześnie ewangelicznemu świadectwu życia.

Więcej wspólnot, mniej samotności

Reklama

Z myślą o dobru duchowym zakonników i skuteczności duszpasterstwa, Kapituła potwierdziła decyzję o stopniowym odchodzeniu od placówek jednoosobowych na rzecz tworzenia braterskich wspólnot przy większych ośrodkach duszpasterskich.

Kapituła przypomniała również, jak ważne jest pielęgnowanie wspólnoty życia - nie tylko w sensie duchowym, ale i praktycznym: poprzez obecność, codzienność, wspólne świętowanie i współodpowiedzialność.

Świeccy współpracownicy i wolontariusze w duchu wspólnej misji

Jednym z wyraźnych tematów Kapituły była rola wiernych świeckich w misji Towarzystwa. Ojcowie kapitulni podkreślili wartość zorganizowanego wolontariatu jako cennej formy zaangażowania ludzi świeckich, nie tylko wspierającej działalność duszpasterską, ale też otwierającej drogę do formacji duchowej i apostolskiej.

W tym duchu pojawił się także postulat reaktywacji Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który przez lata stanowił modlitewne i organizacyjne wsparcie dzieł Towarzystwa wśród Polonii na całym świecie.

Nowe inicjatywy: portal „Msza Święta”, kultura, formacja

Z myślą o współczesnym odbiorcy, Kapituła zainicjowała powstanie portalu internetowego poświęconego liturgii i Mszy Świętej, który będzie rozwijał spuściznę znanego czasopisma „Msza Święta”. Nowa platforma ma gromadzić archiwalne materiały i proponować nowe treści formacyjne, będąc narzędziem pogłębionej katechezy eucharystycznej.

Zgromadzenie pragnie również rozwijać kult Sług Bożych, szczególnie kard. Augusta Hlonda, o. Ignacego Posadzego i ks. Pawła Kontnego, ukazując ich życie jako aktualne świadectwo wiary, odwagi i służby Kościołowi i Polonii.

Reklama

W ramach przygotowań do setnej rocznicy istnienia Towarzystwa zaproponowano także utworzenie Muzeum Towarzystwa Chrystusowego, które w nowoczesnej i przystępnej formie będzie dokumentować duchowe dziedzictwo i misyjną działalność Zgromadzenia.

W trosce o jakość formacji Kapituła zwróciła uwagę na potrzebę przygotowania Dyrektorium Formacji Stałej i doskonalenia umiejętności językowych oraz rozwijania warsztatów z komunikacji interpersonalnej - tak ważnych zarówno w życiu wspólnotowym, jak i w duszpasterstwie.

Zakończenie u boku naszych seniorów - świadectwo wierności

Kapituła zakończyła się uroczystą Mszą Świętą w Domu Zakonnym w Puszczykowie, gdzie przebywają seniorzy Zgromadzenia. To wymowny znak - przypomnienie, że starsi współbracia, którzy przez dziesięciolecia oddawali się posłudze Polakom na emigracji, wciąż realizują misję Towarzystwa, ofiarowując nie tylko modlitwę i cierpienie, ale - jak często przypominał papież Franciszek - dzieląc się także swoim doświadczeniem i życiową mądrością. W ten sposób Kapituła podkreśliła wartość starszego pokolenia w życiu Kościoła i wspólnoty zakonnej.

Kapituła zakończyła się apelem o wierność charyzmatowi i zaufanie Opatrzności. „Pan powierzył właśnie nam te czasy” - cytując słowa papieża Leona XIV - ojcowie kapitulni zachęcają współbraci i świeckich do zaangażowania, które będzie odpowiedzią na znaki czasu i wyzwania współczesności.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas wspomnień i refleksji

Niedziela małopolska 46/2016, str. 8

Archiwum orgaznizatorów

Więcej ...

Święty Brunon-Bonifacy z Kwerfurtu - arcybiskup misyjny

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

pl.wikipedia.org

Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu

W kalendarzu liturgicznym przypada 12 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Brunona-Bonifacego z Kwerfurtu - mnicha benedyktyńskiego, kapelana cesarskiego, arcybiskupa misyjnego i męczennika. W 2009 r. Kościół uroczyście obchodził 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w okolicach Giżycka.

Więcej ...

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...