Reklama

Niedziela Wrocławska

Bł. Czesław – nauczyciel i świadek

2025-07-20 17:14
Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

Marzena Cyfert

Msza św. u wrocławskich dominikanów w uroczystość bł. Czesława

W uroczystość bł. Czesława, głównego patrona miasta Wrocławia, w dominikańskim kościele św. Wojciecha Mszy św. przewodniczył ojciec przeor Andrzej Kuśmierski. Obecni byli goście - kard. Timothy Radcliffe z Oxfordu, o. Piotr Oktawa z Kijowa i o. Łukasz Popko z Jerozolimy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Mam sentyment do tego miejsca; to był mój pierwszy klasztor po święceniach, więc tutaj z bł. Czesławem spędziłem mój pierwszy rok jako kapłan – mówił w homilii o. Łukasz Popko i przypomniał kilka faktów z życia błogosławionego.

– Bł. Czesław ma charyzmat bycia tym drugim, to jest towarzysz drogi. Miał właściwie tę samą drogę co św. Jacek. Przez Kraków udali się do Rzymu, tam spotkali św. Dominika. Wracają do Europy Środkowej, po drodze zakładając klasztory w Chorwacji, Austrii, Pradze, Wrocławiu, Krakowie. Był też drugim prowincjałem, za św. Jackiem – opowiadał o. Łukasz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślał, że bł. Czesław żył w trudnych czasach. W Polsce trwało rozbicie dzielnicowe, z zewnątrz zaś zagrażali Mongołowie. Panowało poczucie osłabienia, upadku. I wtedy pojawiło się światło, które zaczęło się od jednego człowieka, nie od tłumów.

Dominikanin nawiązał do Jana Długosza, który mówi o pewnym wydarzeniu, kiedy to z powodu modlitwy bł. Czesława stanęła kolumna ognia i w związku z tym Tatarzy się rozpierzchli. Było to po klęsce pod Legnicą, kiedy książę stracił życie, a większość armii uległa rozproszeniu. Bł. Czesław został wtedy z ludźmi.

Reklama

– Jego charyzmat jest wieloraki, bo to jest i nauczyciel, i głosiciel słowa, ale przede wszystkim świadek. Gdy myślę o tej kolumnie ognia, światła, to jest obraz, który mamy w Księdze Wyjścia. Izraelici uciekają przed Egipcjanami, przechodzą przez morze, są w dramatycznej sytuacji. Pojawia się kolumna ognia, która oddziela ich od wroga, im przyświeca a wrogów odstrasza. Do tego ten znak Czesławowy nawiązuje – mówił o. Łukasz.

Nawiązał do kontekstu wojennego, podkreślając, że trudno tego uniknąć, ponieważ pochodzi z Jerozolimy, gdzie obecnie mają miejsce działania wojenne.

– To, czego nam potrzeba w takich trudnych czasach, to nie mądrych słów, ale świadków – podkreślał.

Przypomniał kilka postaci, przykładów takiej wierności i obecności. Jedną z nich jest proboszcz z Gazy, o. Gabriel, Argentyńczyk, misjonarz, który został na miejscu razem ze swoimi parafianami. Innym przykładem jest ksiądz z Bagdadu. Niedawno, po Mszy św. został zastrzelony razem z dwoma diakonami. – Przed tym jeszcze proponowano mu wyjazd z tego miasta. A on napisał jedno zdanie: Nie mogę zostawić moich ludzi. Tyle! I myślę, że chrześcijaństwo to jest to! To niekoniecznie odpowiedzi. To, co mogę, to mogę z Tobą być – podkreślał kapłan.

Przypomniał słowa Jezusa, skierowane do Apostołów: „Wy pozostańcie w mieście”. Zaznaczył, że to ważne słowa w kontekście wielu odejść – od Pana Boga, od siebie nawzajem.

Nawiązał do Eucharystii, sakramentu, który z nami zostaje. – Jezus przyszedł, aby z nami zostać. To nie jest wakacyjna miłość, przelotna znajomość. Jeżeli myślisz o świadectwie życia, świadectwie nadziei, o tym, jak być kolumną, słupem ognia w ciemności, tak jak było to u bł Czesława – gdzie w środku rozpad dzielnicowy a na zewnątrz Mongołowie – to po prostu zostań. Być tutaj, gdzie mnie Pan Bóg postawił, niekoniecznie z wielkimi odpowiedziami. Może po prostu z modlitwą, i z tymi ludźmi, którzy są obok mnie. Ja tak tę kolumnę ognia i światło odczytuję. Tak wrocławianie zapamiętali postać Czesława, że był wśród nich jak kolumna ognia, która świeci w ciemności – mówił o. Łukasz i zachęcał: – Przychodźcie do tej kolumny, ona tutaj cały czas stoi, jest dostępna. Jego relikwie są obok nas. Został nam dany nie jako przelotny przyjaciel, ale na zawsze. Korzystajmy z tej znajomości w jego wstawiennictwie i prośmy o dar zwykłej wierności. Być może to jest największe świadectwo, jakie my, chrześcijanie, mamy do dawania. Wytrwajmy! Będziemy świecić nie swoim światłem, ale tą światłością i pokojem, które od naszego Pana pochodzą.

Uroczystościom towarzyszyły: spacer historyczny śladami bł Czesława, opowieść o bł. Czesławie i początkach wrocławskiego klasztoru dominikanów w przestrzeni Wrocławia, a także oprowadzanie po kaplicy bł. Czesława.

Podziel się:

Oceń:

+4 0

Wybrane dla Ciebie

Poznań: pensjonariusz DPS-u zaatakował nożem pracownicę ośrodka

2025-07-23 15:32

pixabay.com

72-letni pensjonariusz jednego z DPS-ów w Poznaniu w środę około południa zaatakował nożem pracownicę tego ośrodka. Mężczyznę zatrzymała policja.

Więcej ...

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi, jest krzyż

2025-07-23 12:58
Dariusz Kowalski

fot. Dariusz Kowalski/Vatican Media

Dariusz Kowalski

W trakcie Jubileuszu Młodzieży w Rzymie, w ramach specjalnej strefy dla polskich pielgrzymów odbędzie się wyjątkowy koncert „Pielgrzymi Nadziei - Kto Ty jesteś?”. To artystyczna i duchowa opowieść, sięgająca do korzeni polskiej tożsamości, która oparta jest na krzyżu - znaku wiary, który stał się niemal naszym narodowym sztandarem. Krzyż tkwi naszej historii od wieków, stał się symbolem przetrwania – wskazuje w rozmowie z mediami watykańskimi reżyser i scenarzysta wydarzenia Dariusz Kowalski.

Więcej ...

Bp Kleszcz: jedziemy do Rzymu, aby otworzyć swoje serca!

2025-07-23 15:00

ks. Paweł Kłys

- Jedziemy do Rzymu, by otworzyć drzwi naszego serca dla Jezusa - mówił bp Piotr Kleszcz do młodych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...