Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szkoły dla katedry

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Adam Tarnowski

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pięćdziesiąt osiem szkół z terenu Sosnowca przystąpiło do przedsięwzięcia charytatywnego pod nazwą „Dziesiątka buduje”. Oficjalne rozpoczęcie akcji odbyło się 1 grudnia w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Wzięli w nim udział dyrektorzy sosnowieckich placówek, Piotr Wesołowski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Sosnowca, ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego i Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, pomysłodawczyni akcji. Honorowy patronat nad akcją sprawuje bp Grzegorz Kaszak, zaś „Niedziela Sosnowiecka” objęła przedsięwzięcie patronatem medialnym. Zasadniczym celem akcji jest zbiórka funduszy na odbudowę katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu wśród uczniów sosnowieckich placówek.

Wprowadzając w temat ks. Borda przedstawił religijną, historyczną i architektoniczną rolę sosnowieckiej katedry oraz zaprezentował krótki film ukazujący akcję gaśniczą, prace porządkowe, a przede wszystkim ogrom zniszczeń, jakich doznała świątynia po pamiętnym pożarze. – Katedrze pomagają różne podmioty, od dużych korporacji, instytucji po zwykłych obywateli. Cieszę się, że sosnowieckie szkoły wezmą udział w akcji odbudowy kościoła. Sosnowiecki samorząd od wielu lat wspiera dzieło restauracji unikatowych malowideł, jakie znajdują się wewnątrz świątyni. Niestety, wszystkie te wieloletnie starania zniszczył pożar. Ale nie możemy załamywać rąk, po prostu trzeba wszystko zacząć od początku – powiedział naczelnik Piotr Wesołowski. Małgorzata Wierzbicka podkreśliła, że akcja to nie tylko zbiórka funduszy. Ma ona także pełnić rolę wychowawczą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części spotkania omówione zostały szczegóły techniczne przedsięwzięcia oraz przedstawiony został dokładny harmonogram akcji. Zbiórka funduszy w poszczególnych szkołach rozpoczęła się 2 grudnia i potrwa do 15 grudnia. 18 grudnia puszki zostaną komisyjnie otwarte, a pieniądze przeliczone. 19 grudnia zostaną przekazane na ręce bp. Kaszaka.

Reklama

Biskup wystosował list do uczestników przedsięwzięcia, w którym napisał m.in.: „Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o włączenie się w dzieło ratowania naszej zabytkowej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o bezcenny dar modlitwy oraz o pomoc materialną i finansową. Wszystkich, bez względu na przekonania proszę, przyjdźcie i tym razem z pomocą w potrzebie”.

Akcja nie będzie polegała tylko na zbiórce funduszy do puszek. W szkołach odbędą się m.in. specjalne lekcje, pogadanki, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-11 11:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie zostaną sklasyfikowani do egzaminu dojrzałości

Zdjęcie poglądowe

Fotolia.com

Zdjęcie poglądowe

Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że strajkujące szkoły będą klasyfikować uczniów do egzaminu dojrzałości. Gdyby nie wszystkie placówki posłuchały, rząd chce zmienić przepisy – informuje dziś Dziennika Gazeta Prawna.

Więcej ...

„O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności” – Nowy dokument Komisji Nauki Wiary

2024-06-11 12:46

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Nauki Wiary KEP wydała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”, który ukazuje poprawne jej rozumienie i zarazem ostrzega przed wieloma jej wypaczeniami. Wśród nich wymienia się „chrześcijaństwo zsekularyzowane”, polegające na redukowaniu Kościoła do wymiaru horyzontalnego, a także religijność zabobonną, która związana jest z tendencją do odrzucania roli rozumu w akcie wiary, manichejską wizją świata owocującą przekonaniem, że stworzony świat jest zły ze swej natury czy błędną interpretacją objawień prywatnych.

Więcej ...

Kard. Ryś: Inicjacja młodych ludzi do wiary musi dokonywać się w parafiach

2024-06-11 17:37
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Jednym z głównych tematów 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie było nauczanie religii w szkole w kontekście zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poruszono trzy problemy: lekcje religii w szkole, inicjację młodych ludzi do wiary oraz przygotowanie katechistów do pracy w parafiach. - Padła propozycja, aby inicjacja ta odbywała się w modelu neokatechumenalnym, który Jan Paweł II nazwał „wzorcową katechezą” - mówi KAI, metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Zebranie Episkopatu rozpoczęło się w poniedziałek i potrwa do środy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Św. Barnaba Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Barnaba Apostoł

Syn Pocieszenia

Święci i błogosławieni

Syn Pocieszenia

Australia: narasta wrogość wobec religii

Kościół

Australia: narasta wrogość wobec religii

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Wiara

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

Kościół

Diecezja tarnowska: zmiany personalne 2024

Zmiany kapłanów w diecezji Tarnowskiej

Kościół

Zmiany kapłanów w diecezji Tarnowskiej