Reklama

Niedziela Świdnicka

Pamięć i obecność

Niedziela świdnicka 22/2015, str. 2

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II
„Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II „Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 18 maja w katedrze świdnickiej uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego metropolity wrocławskiego, z udziałem bp. Ignacego Deca i bp. Adama Bałabucha oraz licznie zebranym duchowieństwem diecezjalnym i zakonnym oraz wiernymi diecezji świdnickiej zakończyła się X edycja Dni św. Jana Pawła II „Pamięć i Obecność”.

Na rozpoczęcie Mszy św. biskup świdnicki Ignacy Dec, witając wszystkich zgromadzonych, powiedział: – Dziękujemy Bogu za osobę i życie św. Jana Pawła II w rocznicę jego 95. urodzin, a także w 10. rocznicę odejścia do wieczności i w 1. rocznicę kanonizacji. Będziemy się także szczerze i serdecznie modlić w intencji Waszej Eminencji w roku wspaniałych jubileuszy Księdza Kardynała, a są nimi: 65. rocznica święceń kapłańskich, która przypadnie 18 czerwca br., 45. rocznica święceń biskupich, która minęła 8 lutego br., 40. rocznica nominacji na arcybiskupa wrocławskiego, która będzie 15 grudnia br., i 30. rocznica otrzymania godności kardynalskiej, która minie 25 maja br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Dec zwrócił uwagę na cuda Ducha Świętego, jakie można zauważyć w życiu i posłudze św. Jana Pawła II oraz kard. Henryka Gulbinowicza.

– Dzięki Duchowi Świętemu stajemy się zdolni do życia w prawdzie i miłości, otwierając się na jego dary, które wzmacniają naszego ducha w sektorze umysłu, woli i serca – mówił Hierarcha.

– W życiu i posłudze św. Jana Pawła II zapewne było wiele cudów, ale dzisiaj chcemy zatrzymać się na trzech, które najbardziej rzucają się nam w oczy. Są nimi: wybór na Stolicę Piotrową, ocalenie życia w czasie zamachu z 13 maja 1981 r. oraz upadek komunizmu, bloku wschodniego i muru berlińskiego – mówił bp Dec. – Nikt nie przypuszczał, że komunizm da się rozmontować bez wojny, bez przelewu krwi. Nawet papież Jan Paweł II nie przypuszczał, że tak szybko i tak łagodnie to nastąpi. To Duch Święty natchnął go, by na pl. Zwycięstwa w Warszawie na początku pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny wypowiedzieć słowa: „Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Od polskiej ziemi zaczęła się odnowa i upadek komunizmu, od naszej sławetnej „Solidarności” – spuentował Biskup Świdnicki.

Reklama

W dalszej część homilii Kaznodzieja ukazał cuda Ducha Świętego w życiu i posłudze kard. Henryka Gulbinowicza. – Pierwszym cudem w życiu dostojnego Jubilata było objęcie metropolii wrocławskiej po śmierci kard. Bolesława Kominka w tych trudnych czasach komunistycznych, w jakich znajdował się Kościół. Władze komunistyczne przez wiele miesięcy blokowały obsadzenie wakującego arcybiskupstwa we Wrocławiu. Następnym widzialnym cudem było wybranie przez Jana Pawła II Wrocławia na miejsce 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który miał miejsce w 1997 r. Trzecim cudem w życiu i posłudze kard. Henryka Gulbinowicza jest jeden z najdłuższych pontyfikatów dostojnego Jubilata – podkreślał bp Dec.

Na zakończenie Mszy św. dostojnemu Jubilatowi życzenia złożyli przedstawiciele duchowieństwa diecezji świdnickiej, władze Świdnicy oraz przedstawiciele „Civitas Christiana” z Wrocławia i Wałbrzycha.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-28 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin Janowi Pawłowi II

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania