Reklama

Niedziela Kielecka

Co dobrego na SacroExpo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie. Oferta targowa w tym rok była różnorodna, od wysmakowanych (prawie) dzieł sztuki do zupełnego kiczu, ale tak to zawsze jest na targach. Tłumnie odwiedzający goście, w liczbie 5 tysięcy, weryfikują przydatność targowej propozycji. Jest to także okazja do pokazania potencjału diecezji kieleckiej, której mieszkańcy – księża i osoby świeckie – organizują wydarzenia towarzyszące.

SacroExpo trwały od 22 do 24 czerwca. Oficjalnie otworzył je bp Jan Piotrowski, wskazując m.in. sens uprawiania dobrej sztuki o ewangelicznych korzeniach prowadzącej do Boga. Biskup zauważył przy okazji wkład niemieckiego wydawnictwa Herder w szeroko rozumianą formację intelektualno-duchową. – Gdy Herder zakładał wydawnictwo, mówił, że trzeba wkraczać w życie ludzi z dobrą książką. Trzeba także wkraczać w życie religijne z dobrą sztuką, inspirowaną duchem Ewangelii, wykonaną w rzetelnym materiale – mówił bp Jan Piotrowski, zapraszając na trzydniowe wydarzenie targowe. Biskupowi kieleckiemu towarzyszyli: biskup senior Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Marian Florczyk, rektor WSD ks. Paweł Tambor, ks. Leszek Skorupa – dyrektor wydawnictwa Jedność i wielu kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei dr Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targów Kielce i gospodarz wydarzenia zauważył rozwój imprezy targowej przez ostatnie 16 lat. – Nie są to oczywiście największe u nas targi, ale wyjątkowe i szczególne. W branży sakralnej wysunęły się na pierwsze miejsce w Europie, wyprzedzając Koine we Włoszech – podsumował Mochoń. Przypomniał, że w tym roku zgłosiło się 270 wystawców z 12 krajów.

Pozytywnie o SacroExpo, jako o sposobie dobrej promocji Kielc i od lat formie współpracy z Kościołem, wypowiadali się m.in. samorządowcy, gospodarze miasta, parlamentarzyści.

Reklama

Mówiono także o inicjatywach towarzyszących, w które obrosło targowe wydarzenie. To m.in. przyznanie medali Per Artem ad Deum, ogólnopolskie konferencje dla muzealników i architektów, warsztaty dla redakcji pism parafialnych, konferencje i spotkania przełożonych zakonów w Polsce. Nowością była propozycja dla dzieci: warsztaty Edycji św. Pawła „Wykorzystanie nowych technologii w pracy z dziećmi i młodzieżą na podstawie projektu Tweetując z Bogiem”, z udziałem ks. Miechela Remery – wicesekretarza generalnego Rady Konferencji Episkopatów Europy czy konferencja i warsztaty na temat ikony.

S. Agata Czyszczoń – szefowa Dziennego Ośrodka Socjoterapii „Rafael” i psycholog ośrodka Agnieszka Stawarska pokazują torby pełne zakupów. – Kadzidła, dobre filmy, książki – wiemy, po co przyszłyśmy, mówią zatrzymując się przy stoisku promującym niezwykłe dzieje niezwykłej osoby – Nicka Vujicica.

Dużo ciepłych słów padło pod adresem wydawnictwa Herder. – Misja wydawnictwa Herder razem z diecezjalnym wydawnictwem Jedność spełnia swe zadania w świecie, który dzisiaj wycofuje się ze słowa pisanego – mówił bp Jan Piotrowski. Herder jest jednym z wiodących niemieckojęzycznych wydawnictw teologicznych, poradnikowych, wspierających dialog między kulturami i tradycjami. O współpracy z Herderem opowiadał dyrektor wydawnictwa Jedność, ks. Leszek Skorupa.

Z kolei ks. Jan Nowak – redaktor naczelny wydawnictwa Jedność zauważa pragmatyzm i rzeczowość w kontaktach zawodowych z Herderem, zwraca uwagę na „solidnie przepracowany wspólnie czas”. – Manuel Herder był bardzo zainteresowany wejściem na rozwijający się rynek książki w Polsce na początku XXI wieku – mówi. Jedność ma pierwszeństwo w wydawaniu Herdera dla polskiego rynku, dotąd ukazało się ponad 200 tytułów. Przedstawiciel Herdera polecał z kolei książki o tematyce papieskiej, w tym opracowane ostatnio notatki kard. Dziwisza dotyczące św. Jana Pawła II.

Reklama

Wydawnictwo Herder – jedno z najstarszych w Niemczech, założone w 1798 r. przez Bartholomä Herdera, od 1808 r. umiejscowione jest we Fryburgu Bryzgowijskim. Obecnie wydawnictwem kieruje Manuel Herder, należący do szóstego pokolenia wydawców. W Polsce przetłumaczone książki znajdują się w kilkunastu oficynach wydawniczych, m.in. w wydawnictwie Jedność. W Herderze powstała ważna publikacja naukowa – słynny „Leksykon Teologii i Kościoła”. Wydawnictwo specjalizuje się też w literaturze dziecięcej. Autorzy Herdera to znane osobistości świata historii, religii, nauki, literatury, np. pedagog Maria Montessori, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Eli Wesel, Benedykt XVI, Dalajlama i wielu innych.

Uczestnicy targów chętnie zatrzymywali się przy stoiskach z ofertą pielgrzymkową, np. do Santiago de Compostela, czy promujących różne formy aktywności świeckich. Tak działo się przy Talencie, gdzie ks. Grzegorz Piątek – sercanin z Krakowa zachęcał do włączenia się w duszpasterstwo dla ludzi małego i średniego biznesu.

Przez trzy dni na targach było szeroko prezentowane m.in. budownictwo sakralne w zakresie projektowania i budowy obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych. Sporo informacji i ofert obejmowało architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie archiwów i bibliotek czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej.

Goście, zwiedzający, wystawcy nie wyglądali na zawiedzionych.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

Artur Stelmasiak

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

Więcej ...

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

Z jaką naprawdę propozycją przybył do Polski kanclerz Niemiec?

2024-07-03 07:30
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce była wyjątkowa. Z kilku względów. Po pierwsze nie padły przeprosiny za niemieckie pushbacki nielegalnych imigrantów do naszego kraju. O, przepraszam, nie pushbacki, tylko „zawrócenia”, bo tak nazywa się procedura, którą po zmianie władzy w Polsce wprowadzili nasi zachodni sąsiedzi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...