Reklama

Niedziela Wrocławska

Patriotyzm radosny i atrakcyjny

Każdy bal rozpoczyna się
od tradycyjnego poloneza

Ewa Martyniszyn

Każdy bal rozpoczyna się od tradycyjnego poloneza

Patriotyzm jest radosny i atrakcyjny – od lat udowadnia to Wrocław i Dolny Śląsk, świętując 11 listopada na wiele ciekawych sposobów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z wyjątkowych inicjatyw jest bezalkoholowy Bal Niepodległościowy, podczas którego już od pięciu lat kilkaset osób bawi się, tańcząc i śpiewając pieśni patriotyczne, przebierając się w tradycyjne polskie stroje. – Chcieliśmy stworzyć nową tradycję bezalkoholowych balów niepodległościowych, dzięki którym można naprawdę radośnie, a zarazem godnie obchodzić narodowe święto. Bardzo potrzebne jest dzisiaj krzewienie patriotyzmu i ukazywanie go w atrakcyjnej formie – podkreślają pomysłodawcy inicjatywy Andrzej i Renata Kusiowie, członkowie Ruchu Światło-Życie. – Pierwszy taki bal zorganizowaliśmy pięć lat temu u Ojców Franciszkanów. I wypaliło. W następnych balach bawiło się w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego ponad 200 osób. Oprócz tańców były koncerty, śpiewanie pieśni patriotycznych, pokazy tańców ludowych. Poprzez bal staramy się promować idee trzeźwości, patriotyzmu i dobrej zabawy – opowiada pan Andrzej.

Tegoroczny bal jest wyjątkowy, bo jubileuszowy – V jubileuszowy bal odbędzie się 7 listopada w sali NOT-u przy ul. Piłsudskiego i będzie większy od poprzednich. Mamy miejsca nawet na 200 par – podkreśla Andrzej Kuś. Zachęca uczestników do przebrania się w stroje z epoki, będzie także pokaz Zespołu Tańca Ludowego „Kalina”, działającego przy wrocławskiej AWF.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieodłącznym elementem wrocławskiego Święta Niepodległości stała się także Radosna Parada Niepodległości, w tym roku organizowana już po raz XIII. Jest kolorowo, radośnie, patriotycznie. Piłsudski na bryczce, kawalerowie na koniach, wojskowa orkiestra, a za nią kilka tysięcy przebranych dzieci i młodzieży, wrocławianie z kotylionami – tutaj historia dzieje się na żywo. – 13 lat temu, w 2002 r., z Ewą Skrzywanek wpadłyśmy na pomysł zorganizowania Radosnej Parady Niepodległości. Chciałyśmy, żeby ta nasza niepodległość w końcu była przeżywana prawdziwie, radośnie, bo wolność i ojczyzna to wartości, z których należy się cieszyć, być dumnym – mówi Małgorzata Olewińska-Syta, pomysłodawczyni i współorganizatorka parady, doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Reklama

Organizatorkom zależało, by w świętowanie Dnia Niepodległości zaangażować dzieci młodzież, by w atrakcyjny sposób pokazać im, jak ważny jest patriotyzm. – Kiedy dzieciom zaproponujemy tylko nudne apele, nie zainteresujemy ich patriotyzmem. Trzeba patriotyzm i miłość do ojczyzny pokazać im w atrakcyjnej formie. A przecież mamy tylu wspaniałych bohaterów, tyle pięknych zwycięstw, dlatego na paradę dzieci przychodzą przebrane za postaci historyczne – opowiada pani Małgorzata.

Zapraszamy 11 listopada na wrocławski Rynek!

* * *

Program radosnych obchodów Święta Niepodległości:

Godz. 10.00 – Msza św. w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety celebrowana przez abp. Józefa Kupnego. Transmisja w Radiu Rodzina

Godz.11.30 – uroczysty apel niepodległościowy i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych

Godz. 12.30 – XIV Radosna Parada Niepodległości – przemarsz ulicami Wrocławia: pl. Solny, ul. Ruska, Nowy Świat, Grodzka, Piaskowa, Wita Stwosza, Rynek

Imprezy towarzyszące: miasteczko harcerskie na pl. Solnym, wystawa prac konkursowych dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół i placówek oświatowych w ramach XIV edycji Radosnych Obchodów Święta Niepodległości – bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety, 10 strzałów ku chwale Ojczyzny – Strzelnica Stadionu Olimpijskiego

Podziel się:

Oceń:

2015-11-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy razem

Niedziela Ogólnopolska 33/2016, str. 47

gashgeron/pl.fotolia.com

Naród nasz spaja od wieków religia katolicka. Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że kto w nią uderza, rozbija naszą jedność.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58
Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania