Reklama

Niedziela Podlaska

Różne oblicza cierpienia

Wykonawcy koncertu pasyjnego

Joanna Omieciuch

Wykonawcy koncertu pasyjnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W związku ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, a także w nawiązaniu do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego w Kościele przez papieża Franciszka, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim w Niedzielę Palmową 20 marca 2016 r. odbył się koncert pasyjny pt. „Otworzyłeś przede mną okno...”. Montaż słowno-muzyczny ukazujący różne oblicza cierpienia, cierpienie Matki Bożej, zbawcze cierpienie Chrystusa i wreszcie Boże Miłosierdzie, wprowadził zebraną publiczność w nastrój refleksji i zadumy. W niezwykle przejmującym programie, który rozpoczął się w Godzinie Miłosierdzia wystąpili: Hanna Ratyńska, Joanna Omieciuch, Irena Rytel, Marzena Radomska-Wujek, Witold Radomski i Mateusz Doliński.

Hanna Ratyńska przeczytała swoje autorskie wiersze: „Nie wiadomo”, „Bądź moim światłem”, „Jakże nie kochać Cię, Panie”, „Oto jestem”, „W Bogu siła”, „Spod cierni korony” i „Otworzyłeś przede mną okno...”. Utwory muzyczne zaśpiewała Irena Rytel („Byłem sam”, „Zamiast”), Marzena Radomska-Wujek („Scena to dziwna”, „Mario czy już wiesz”) i Witold Radomski („Dobro i Zło”– własny utwór; „Modlitwa”). Wokaliści wspólnie wykonali pieśń „Fundamentem jest miłość”, a wszystkie utwory muzyczne zaśpiewano z akompaniamentem Mateusza Dolińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Joanna Omieciuch, Witold Radomski i Mateusz Doliński przeczytali wybrane fragmenty z książki pod tytułem „Litania do Miłosierdzia Bożego według bł. ks. Michała Sopoćki”. Historia powstania tej książki sięga korzeniami objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, która zapisała w „Dzienniczku” poszczególne wezwania Litanii, przeplatając je wspomnieniami i różnymi opisami. Dopiero bł. ks. Michał Sopoćko zebrał wezwania i do każdego z nich napisał komentarz teologiczno-biblijny. Przeczytane na koncercie fragmenty dotyczyły miłosierdzia, wiary, grzechu, pokuty, ufności, Maryi i odkupienia oraz stworzyły jedną całość z wierszami i utworami muzycznymi.

Efekt końcowy autorskiego projektu, nad którym grupa wykonawców pracowała miesiąc, spodobał się wszystkim i został nagrodzony brawami na stojąco. Na zakończenie głos zabrał ks. Tomasz Pełszyk, który nawiązując do słów aktu strzelistego z obrazu Jezusa Miłosiernego, „Jezu ufam Tobie”, podsumował koncert. Ksiądz Proboszcz podkreślił doniosłość ufności w naszym życiu, bo wszyscy jesteśmy grzeszni, ale jeśli wiemy komu mamy ufać, to nasze życiowe wysiłki nabierają znaczenia. Po czym na bis artyści zaśpiewali pieśń, która rozpoczynała program słowno-muzyczny w MGOK-u.

Bardzo dużo osób znalazło czas, by w skupieniu przeżyć szeroki wachlarz różnorodnych emocji podczas tak niecodziennego wydarzenia. Koncert pasyjny swoim przesłaniem współgrał z rekolekcjami wielkopostnymi głoszonymi przez ks. Łukasza Gołębiewskiego w kosowskiej parafii, w których Ojciec Rekolekcjonista mówił o Bożym Miłosierdziu.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-14 09:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paulini w hołdzie „Prymasowi Niezłomnemu” w stulecie jego święceń kapłańskich

pl.wikipedia.org

Koncert „Prymas Niezłomny” z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zabrzmi w Bazylice na krakowskiej Skałce 4 sierpnia. Kard. Wyszyński związany był z paulinami nie tylko dlatego, że sam pragnął nim zostać, ale nade wszystko przez Obraz Jasnogórskiej Maryi, który stał się dla niego znakiem, który „odczytywał” przez całe życie.

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką