Reklama

Wiara

Homilia

Nasze wołanie o Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejsza sekwencja jest moim wołaniem o Ducha Świętego, sądzę, że i waszym, bo kto by nie chciał spełnienia takich obietnic! Są w niej zawarte wszystkie moje tęsknoty, pragnienia i potrzeby. Rzecz w tym, że już otrzymałem Ducha Świętego w sakramencie zanurzenia w wodach chrztu św. Muszę na nowo odkryć ten dar i świadomie pragnąć zanurzenia w Duchu Świętym, który został mi dany. Apostołowie z Jezusem przeszli długą drogę formacji do momentu otrzymania Ducha Świętego. Moja sytuacja jest odwrotna. Przez chrzest otrzymałem ten dar, ale On jest jakby „nieuruchomiony” w pełni, w całej Jego mocy; muszę przejść drogę uczniów Jezusa. Spełnia się ten proces na drodze wzrostu w wierze praktykowanej, która daje takie doświadczenie.

Najprościej jest budować wiarę na trzech filarach: słowie Bożym, liturgii i wspólnocie. Słuchanie słowa Bożego daje wiarę; przeżywana liturgia i sakramenty Kościoła niosą łaskę; wspólnota zaś – rodzinna, kościelna, wspólnota pracy i każda inna – weryfikuje nawrócenie. Dzięki ludziom, z którymi żyję, mogę zobaczyć swój grzech: że sądzę, że źle myślę o innych, że nie kocham.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Te trzy filary były udziałem uczniów: słuchali Jezusa, mieli doświadczenie Jego mocy, spierali się, który będzie pierwszy, i na koniec uciekli spod krzyża. Dlatego bardzo ważnym i nieodzownym etapem jest uznać się za grzesznika! Tyko wtedy mamy motyw, by prosić, wołać, modlić się, stanąć razem we wspólnocie Wieczernika. Dopiero w całej swojej niemocy, zwróceni na Zmartwychwstałego, możemy doświadczyć mocy Jego Ducha. Bez pomocy Ducha Świętego nie możemy nic, jak pokazuje drugie czytanie. „Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus»” (1 Kor 12, 3). Co to znaczy? Jeżeli potrafisz to wypowiedzieć, to nie twoja zasługa! „Ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15, 5).

„Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu”. Być w jedności razem z innymi, aby najpierw zobaczyć swój grzech, a później stopniowo dzięki łasce kochać ich, to znaczy pozwolić im zabierać swój czas, pieniądze, życie, czyli kochać choć w małym zakresie, jak kocha Chrystus.

Jest jeszcze jeden warunek, o którym mówi pierwsza lektura. Czy jestem gotów mówić o wielkich dziełach Bożych w moim życiu? Czy jestem gotów stracić twarz dla Jezusa i głosić to, co On będzie chciał, by ludzie usłyszeli? Dasz świadectwo o swojej grzeszności i o mocy przemieniającej Ducha Świętego? Bóg nie robi cudów dla oklasków! On kocha grzesznika i pokornym daje łaskę (por. 1 P 5, 5), i posyła uczniów, by nieśli orędzie odpuszczenia grzechów. Masz kogoś, komu mógłbyś powiedzieć: Nie będę cię więcej obwiniał, nie będę więcej oskarżał, nawet jeżeli to bardzo bolało? Wypełnisz słowa Ewangelii...

Autor homilii w komentarzu do czytań liturgicznych sięga do wcześniejszej wersji lekcjonarza, która jest wciąż używana w wielu parafiach.

* * *

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

Podziel się:

Oceń:

2016-05-11 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Marzena Zacharewicz

Uroczyste Msze św., modlitwy o uzdrowienie i wylanie darów Ducha Świętego, modlitwy uwielbienia oraz konferencje i prelekcje – tak właśnie Kościół krakowski planuje przeżywać sobotni czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Bł. Karol Acutis w wirtualnej rzeczywistości VR

2025-06-30 11:42

Vatican Media

Ewangelizacja wkracza w nowy wymiar. Na Purpose Fest w australijskim Sydney odbędzie się światowa premiera pierwszego na świecie doświadczenia VR poświęconego błogosławionemu, a wkrótce świętemu, Karolowi Acutisowi. „Chcemy, by młodzi zrozumieli, że świętość nie jest czymś nieosiągalnym” – mówi „Catholic Weekly” Daniel Ang, dyrektor Centrum Ewangelizacji w Sydney.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką