Reklama

Wiadomości

Polonia Świata u Królowej Polski

Za granicą żyje prawie 20 mln osób polskiego pochodzenia i z roku na rok liczba ta rośnie.
To jeden z powodów, dla którego o Polonii trzeba rozmawiać.
Trzeba mówić o historii polskiej emigracji i kreowaniu wizerunku Polski za granicą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do refleksji nad kondycją polskiego narodu, tego żyjącego w granicach Rzeczypospolitej oraz tego, który choć rozsiany na wszystkich kontynentach, wciąż do Ojczyzny się przyznaje, jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Zjazd Polonii Świata, który odbył się 30 kwietnia br. w Częstochowie, zgromadził ok. 200 osób. Przybyli przedstawiciele Polonii m.in. z Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Australii; z Anglii, Niemiec oraz Polacy mieszkający na Ukrainie i Białorusi.

Zadanie trudne, ale ważne

Organizatorem spotkania była działająca w kraju od roku Konfederacja Interpolonia. Jednym z odpowiedzialnych za organizację zjazdu był ks. dr Roman Piwowarczyk. Wymieniając cele działań konfederacji, podkreślił on, że jednym z priorytetów jest kształtowanie dobrego wizerunku Polski w oczach obcokrajowców, co jest zadaniem trudnym, ale niezwykle ważnym. – Zjazd zorganizowaliśmy przede wszystkim po to, żeby poczuć się razem, jeszcze bardziej przeżyć tę radość, doświadczyć bliskości Polaków. By rozbudzić pięknego ducha polskiego, który powinien się rozprzestrzeniać w różnych obszarach: narodowym, religijnym i kulturalnym i poprzez różne formy mediów – powiedział ks. Piwowarczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęła Msza św. dziękczynna Polonii w 1050-lecie Chrztu Polski. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. – Dzisiaj jesteśmy tu, na Jasnej Górze, i pytamy: Co to jest Polska? Polski nie zbudowała Moskwa, Polski nie zbuduje Bruksela ani Berlin, ani Paryż. Polskę zbudują prawdziwi Polacy, Polskę zbudują ludzie wierzący w Boga, wierzący w Chrystusa, uznający krzyż. Polskę zbuduje człowiek, który ma w sercu kulturę krzyża, Ewangelii, prawości – mówił w homilii ks. Skubiś.

Modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski zakończyło wspólne odmówienie Aktu Zawierzenia środowisk polonijnych.

Reklama

Refleksje nad kondycją narodu

Druga część spotkania – Simposio Interpolonia miała miejsce w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Otwarcie Simposio poprzedziło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Monety z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski” oraz występ dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Częstochowie, działającego pod kierunkiem dyrektor Małgorzaty Mysłek. – Każdy z nas kocha Polskę, każdy z nas czuje się patriotą, a dzieci niepełnosprawne ukazują swoim pięknym, metaforycznym występem, że patriotyzm nie ma żadnych granic – powiedziała dyr. Mysłek.

Tematem wiodącym sympozjum była „Rola mediów i znaczenie Polskiej Kultury Narodowej w procesie jednoczenia Polaków na świecie. Polonia w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski”. Część wykładową rozpoczął ks. Skubiś, który przyjechał do muzeum z figurką Matki Bożej Patronki Europy. Ksiądz Infułat poruszył w swym wystąpieniu kwestie dotyczące tożsamości polskiej kultury chrześcijańskiej.

Kolejnymi mówcami byli m.in.: prof. dr hab. Zdzisław Jan Ryn – wieloletni ambasador w Boliwii, Chile i Argentynie, ks. dr hab. Waldemar Gliński, prof. UKSW – wykładowca, inż. Andrzej Zabłocki – prezes Zjednoczenia Polskiego w Chile im. Ignacego Domeyki, wiceprezes USOPAŁ, Wiesław Gołębiewski – prezes Światowej Rady Badań nad Polonią. W sumie głos zabrało 12 prelegentów.

W wystąpieniach nie zabrakło odniesień do Polonii działającej na terenie Ameryki Płd. Organizatorzy pochylali się nad współpracą pomiędzy działaczami polonijnymi a oficjalnymi przedstawicielami Polski, np. ambasadorami. Spotkanie było też okazją do refleksji nad kondycją polskiego narodu w Ojczyźnie i nad rolą mediów w upowszechnianiu wiedzy o Polsce i Polakach, szerokiej promocji naszego kraju.

Andrzej Zabłocki podkreślił: – Cieszymy się i jednocześnie jesteśmy mile zaskoczeni, że organizacje działające w Polsce nie zapomniały o nas, Polakach mieszkających tak daleko poza Ojczyzną.

Reklama

Prof. Zdzisław Jan Ryn powiedział natomiast: – Do tej pory zainteresowania Polonią były spychane na bok. Takie spotkania pokazują, że następuje rzeczywista i głęboka przemiana. To ważne, że troszczymy się o los Polaków, o to, żeby oni mogli łączyć się z macierzą, by mogli współpracować z Polską. Myślę, że to spotkanie w Częstochowie odegra pozytywną rolę.

Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztofa Witkowskiego goście sympozjum mieli okazję zobaczyć jego ciekawe zbiory.

Spotkanie zakończyło się projekcją filmu w reż. Mirosława Olszyckiego, opowiadającego o znanym działaczu polonijnym i przedsiębiorcy, założycielu Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej – Janie Kobylańskim.

W części artystycznej programu wystąpili sopranistka Marzena Konowalska i tenor Konrad Kacperski.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-11 08:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczysta inauguracja II Kongresu Młodzieży Polonijnej

www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

Dziś w auli PWTW na warszawskich Bielanach miała miejsce uroczysta inauguracja II Kongresu Młodzieży Polonijnej, w której udział wzięli także hierarchowie i przedstawiciele władz. Do zebranych słowo skierował prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...