Reklama

Niedziela Świdnicka

Sympozjum „Oblicza miłosierdzia”

Niedziela świdnicka 22/2016, str. 1

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II
„Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec wygłosił homilię podczas Mszy św. na zakończenie Dni św. Jana Pawła II „Pamięć i Obecność” w Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga do wielkości w Kościele prowadzi poprzez dobrą, gorliwą, wytrwałą modlitwę, ponieważ człowiekowi do szczęścia, do normalnego życia, potrzebny jest Bóg i Jego miłosierdzie. Ci, którzy odwracają się od Boga albo spychają Go na margines życia, lub gdy traktują Go jedynie jako jakiś dodatek, nigdy nie zaznają pokoju i nie poznają smaku życia. Brak modlitwy jest źródłem sporów, kłótni, wojen, zazdrości, a także i zła, które prowadzi do zatracenia – mówił bp Ignacy Dec 17 maja podczas Eucharystii w katedrze świdnickiej rozpoczynającej sympozjum nt. „Oblicza miłosierdzia. Od św. Jana Pawła II do papieża Franciszka”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy w ramach XI Dni Jana Pawła II „Pamięć i Obecność”. Prelegentami sesji popularnonaukowej, której przewodniczył ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wicerektor WSD w Świdnicy, byli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki, ks. dr hab. Jarosław Lipniak z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. dr Witold Baczyński z WSD w Świdnicy oraz ks. dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas diecezji świdnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy głos zabrał bp Ignacy Dec. Mówił do zebranych w auli seminarium duchownego kapłanów, studentów teologii i zaproszonych gości o miłosierdziu w nauczaniu św. Jana Pawła II, wskazując na trójwymiarową sferę człowieka wobec miłosierdzia. Ta sfera, jak zauważył prelegent, przejawia się w czynach, słowie i modlitwie. Wyjaśniając poszczególne postawy człowieka wobec miłosierdzia Bożego, Biskup Świdnicki mówił, że jeśli możemy coś dobrego uczynić, to wypełniamy czyn miłosierdzia. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypełnić czynu, to pozostaje słowo. A jeśli nie jest możliwe pomóc słowem, to pozostaje modlitwa, która namacalnie wskazuje na miłosierdzie Boże.

Reklama

Kolejnym prelegentem był ks. dr Witold Baczyński, który w trakcie swojego przedłożenia mówił o pokoju jako jednym z owoców miłosierdzia w ujęciu Benedykta XVI. Ks. dr hab. Jarosław Lipniak, przedstawiając temat: „Szukać Bożego miłosierdzia i stać się jego narzędziem – teologia papieża Franciszka”, wskazał, że w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia nie chodzi o to, by teoretycznie rozważać, co to jest miłosierdzie i je definiować, ale o to, by je przeżywać, by dzielić się nim z innymi. Ostatnim prelegentem był ks. dr Radosław Kisiel, dyrektor Caritas diecezji świdnickiej, który mówił o wezwaniu do budowania cywilizacji miłości, jako działalności Caritas diecezji świdnickiej w służbie człowiekowi.

Uczestnicy sympozjum doszli do ważnych wniosków dotyczących znaczenia i miejsca Bożego miłosierdzia w życiu Kościoła. Wysunięto postulaty, że należy zrobić wszystko, aby miłosierdzie Boże jeszcze bardziej było obecne w życiu wierzących. Wierni powinni znać dobrze miłosierdzie Boże nie tylko z nauczania Kościoła; powinni mieć świadomość, że każdy ochrzczony jest głosicielem miłosierdzia Bożego. Należy również przyłożyć większą wagę do przekazu treści, jakie niesie ze sobą miłosierdzie Boże.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-24 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęły się Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Marta Wilczyńska

Od Mszy św., której we wrocławskiej katedrze św. Jana Chrzciciela przewodniczył abp Józef Kupny rozpoczęły 46. Wrocławskie Dni Duszpasterskie - jedno z najstarszych polskich sympozjów teologicznych.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...