Reklama

Polska

Abp Polak: miłosierdzie jest kluczem do drugiego człowieka

Archiwum Parafia Cielądz

Miłosierdzie jest kluczem do nieba, ale i do drugiego człowieka: zamkniętego w swym bólu, przerażeniu, często schowanego za wykluczeniem, samotnością, bezradnością poczuciem skrzywdzenia, obojętnością – mówił abp Wojciech Polak w czasie Mszy sprawowanej dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Prymas Polski był gościem drugiego dnia sympozjum „Miłosierdzie kluczem do nieba”, inicjowanym przez Koło Naukowe WSD.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie Eucharystii z udziałem uczestników sympozjum, zgromadzonych w seminaryjnej kaplicy, abp Polak zwracał uwagę na konieczność przyjęcia postawy czuwania i gotowości, na którą otwiera perspektywa powtórnego przyjścia Jezusa. Taka postawa może ustrzec przed beztroskim i powierzchownym przeżywaniem swego życia, przesadnym skupianiem się na rzeczach codziennych i banalnych.

Ostrzegał przed szukaniem za wszelką cenę wygody i beztroskiego używania dóbr materialnych. „Powinniśmy przyjąć postawę daru z siebie, ofiarowania swego życia, umiejętności, zdolność tracenia siebie, aby swoje życie oddać innym prawdziwie i do końca, albowiem `kto będzie chciał zachować swoje życie ten je straci`” - wskazał Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita gnieźnieński wyjaśniał, że ziemskie pielgrzymowanie, ten swoisty klucz do nieba, zbudowany jest z ludzkiej „czujności, gotowości, wrażliwości serca, dobrych oczu, wytrwałości dawania do końca świadectwa, zaangażowania się - bez chorobliwego oglądania się wstecz”.

Reklama

„Konkretnym wyrazem takiej postawy jest miłosierdzie - oddanie serca temu, kto znajduje się w życiowej potrzebie. Miłosierdzie jest kluczem do nieba, mamy modlić się i wołać o miłosierdzie, czynić je, kierować w życiu wyobraźnią miłosierdzia. Wezwanie Jezusa `Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią`, jest oczywiste i logiczne: trzeba być miłosiernym, by miłość móc otrzymać” - stwierdził abp Polak.

Za papieżem Franciszkiem powtarzał, że naśladowanie Jezusa nie oznacza udziału w triumfalnym pochodzie, ale udziale w miłości miłosiernej. W miłosierdziu nie chodzi tylko o osobistą relację człowieka do Boga, ani o sumę małych, osobistych gestów, co mogłoby stanowić pokusę miłości, bo to byłaby tylko seria działań zmierzających do uspokojenia swojego sumienia.

„Jeśli Bóg będzie między nami królował, to całe nasze życie stanie się przestrzenią braterstwa, pokoju, gościnności dla wszystkich. Jeśli Bóg jest między nami obecny, tworzy się naturalna przestrzeń dla miłości, a nam pozostaje żyć królowaniem Boga na co dzień” - wskazywał Prymas Polski. Na zakończenie życzył obecnym, aby nigdy nie zabrakło im miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-14 15:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Boże miłosierdzie daje radość, wzbudza przebaczenie i pociesza w znużeniu

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

O darach Bożego miłosierdzia, którymi są radość, przebaczenie i pociecha w znużeniu mówił papież podczas Mszy św. w przypadające na II niedzielę wielkanocną święto Bożego miłosierdzia. W imieniu papieża Eucharystii przewodniczy abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?