Reklama

Niedziela Kielecka

SacroExpo 2016

Inauguracja SacroExpo

T.D.

Inauguracja SacroExpo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas tegorocznej rekordowej 17. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo zaprezentowało się 280 wystawców z 11 krajów świata. SacroExpo to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z dwóch najważniejszych na Starym Kontynencie.

Na stoiskach można było poznawać najnowsze trendy sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowe techniki w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wystawie towarzyszyło ok. dziesięciu dodatkowych eventów – spotkań, prelekcji, warsztatów, konferencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi i władze o SacroExpo

Gospodarz wydarzenia – Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, zwrócił uwagę na znaczenie SacroExpo w skali kraju, na ryzykowne, ale udane połączenie sztuki i biznesu, na dodatkowe atrakcje o charakterze naukowym, warsztatowym.

– Czuję się uhonorowany, że przyszło mi otwierać te targi, nad którymi sprawuję patronat – mówił podczas otwarcia abp Wojciech Polak, prymas Polski, metropolita gnieźnieński. – Chciejmy przeżyć ten poryw ducha – będzie to duchowa uczta i miejsce, w którym będziemy mogli się nawzajem spotkać i ubogacić, czego wszystkim życzę – mówił Ksiądz Prymas. Wzorem swoich poprzedników, udzielił wydarzeniu honorowego patronatu. – Leży mi na sercu, aby to wydarzenie miało wyraz ogólnopolski, europejski oraz aby wpisywało się w rzeczywistość Kościoła powszechnego – mówił. Nawiązał do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przypominając zarazem spotkanie św. Jana Pawła II, 3 czerwca 1979 r. na Wzgórzu Lecha, gdy Ojciec Święty prowadził z młodzieżą dialog na temat Bogurodzicy.

Prymas Wojciech Polak wspominał słowa Papieża na temat chrztu. Jan Paweł II zauważył wówczas, że „chrzest (…) nie tylko nas wprowadza w tajemnicę Bożej łaski, ale powoduje, że zaczyna się dialog pomiędzy ludzką myślą a wydarzeniem zbawczym”. Ten dialog, zdaniem Papieża, przekłada się także na język sztuki i sztukę inspiruje.

Reklama

W otwarciu tegorocznej edycji SacroExpo wzięli także udział: bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły Per Artem ad Deum, abp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Paul Ilby z Austrii, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Bp Jan Piotrowski zauważył, że choć Kielce należą do mniejszych z miast wojewódzkich, słyną z tego, że kochają sztukę. Prezydent Wojciech Lubawski i wojewoda Agata Wojtyszek zachęcali gości, aby znaleźli czas na zwiedzenie miasta i okolic, ze słynnym sanktuarium Krzyża Świętego. Sympatycznym uzupełnieniem oficjalnych wystąpień były piosenki Józefowych Kwiatków z sanktuarium św. Józefa Robotnika z Kielc.

Księża biskupi, przedstawiciele miasta i regionu oraz towarzyszące im osoby z uwagą zapoznawały się z ofertą wystawienniczą na SacroExpo.

Per Artem ad Deum

Medal Per Artem ad Deum, zwyczajem ostatnich 12 lat został wręczony laureatom podczas gali w Centrum Kongresowym. Kapituła, której przewodniczy bp Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów – Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej – Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro. Papieska Rada ds. Kultury utworzona została w 1982 r. z inicjatywy Papieża Jana Pawła II.

Podczas gali wyróżnienia otrzymali wystawcy za proponowane produkty oraz za sposób ich prezentacji. Ponadto medalem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kultury Konferencji Episkopatu Polski „Per Artem ad Excelsis” uhonorowany został emerytowany biskup diecezji Eisenstadt w Austrii – Paul Ilby.

Reklama

– Sobór Watykański II zmienił liturgię i wystrój kościołów, a innowacje zostały dobrze przyjęte przez kapłanów, jak i wiernych – mówił bp Ilby podczas otwarcia wystawy fotografii dokumentujących oryginalny wystrój kościołów w austriackiej diecezji. Bp Ilby przez 35 lat pełnił rolę mecenasa tych architektonicznych przeobrażeń.

Antonina Krzysztoń koncertem uświetniła galę wręczenia medali.

Wydarzenia towarzyszące

Było ich niemało: spotkanie Konsulty Męskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce, wystawa rzemiosła afrykańskiego, przygotowana przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, konferencje: Sekretarzy Prowincjalnych Zakonów w Polsce i Konferencje Muzealników „Muzea naszych czasów – muzea kościelne” (z muzealnikami spotkał się bp Michał Janocha – nowo mianowany przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego). Odbyły się także warsztaty dla redaktorów gazet parafialnych, forum „Energooszczędność w obiektach sakralnych” i konferencja o współczesnej sztuce sakralnej. Sporym zainteresowaniem cieszyła się konferencja „Biznes i Ewangelia”.

Były także I Mistrzostwa Polski Zakonników w Gokartach, loteria dla zwiedzających, wspólne oglądanie Mistrzostw Europy, premiera zwiastuna filmu „Plaptige Image”. I, jak to na tragach – przeglądanie stoisk, kontrakty, zakupy.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-05 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: największe atrakcje Targów SacroExpo

T.D.

Dobiega końca 17. edycja największych w Europie Środkowowschodniej targów branży sakralnej SacroExpo, trwających od 20 czerwca.

Więcej ...

Krew, która łączy

Graziako

Krew to podarowanie komuś zdrowia a w wielu przypadkach życia. Krew jest tym, co łączy. Krew jest czymś cennym, drogim. Tak też jest z Najdroższą Krwią Jezusa Chrystusa.

Więcej ...

Wyszyński. Pater Patriae

2024-07-01 09:28

Mat. prasowy

Muzeum „Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu serdecznie zaprasza 2 lipca o godz. 18.00 na otwarcie wystawy czasowej pt. „Wyszyński. Pater Patriae". Jest to ogólnopolska wystawa sztuki współczesnej poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji jego beatyfikacji. Od 3 lipca do 19 września na wystawie w Muzeum zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska