Reklama

Polska

Prymas Polski: władza jest służbą, a nie panowaniem

Archiwum Parafia Cielądz

„Władza jest służbą, a nie panowaniem. I nieważne przy tym, ile tak naprawdę jej mamy. Ważne, by Chrystusowy sposób królowania przenikał wciąż nasze myślenie i nasze działanie” – powiedział w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Wspólnie z nim modliło się blisko stu członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, dla których uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, zamykająca rok kościelny, jest świętem patronalnym. Wskazując na ten szczególny dzień abp Polak podkreślił, że przypomina nam on o królowaniu Boga – królowaniu nie przez triumf, ale przez uniżenie, nie przez panowanie i władzę, ale przez służbę, nie przez akt jakiegoś najwyższego sądu, ale przez miłość i przebaczenie”.

„I chociaż w umysłach i sercach niektórych, i to często pobożnych chrześcijan, wciąż tli się nieugaszona pokusa, by tej bezsilności władzy i panowania Boga pomóc, to jednak wiele racji ma papież Benedykt XVI, gdy przypomina, że walkę o to, żeby królestwo Jezusa nie było utożsamiane z żadną formacją polityczną trzeba toczyć przez wszystkie stulecia” – podkreślił abp Polak przestrzegając jeszcze za papieżem seniorem, że ceną, jaką trzeba zapłacić za stapianie się wiary z władzą jest zawsze oddanie się tej pierwszej na służbę drugiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą” – przypomniał słowa Jezusa Prymas tłumacząc, że w Jego ujęciu władza jest służbą, a nie panowaniem. I nieważne ile tak naprawdę jej mamy, ważne, by ten Chrystusowy sposób królowania przenikał nasze myślenie i działanie. Byśmy zawsze – w najprostszym nawet i najbardziej prozaicznym z jego wymiarów, w każdym naszym zaangażowaniu w rzeczywistość i wspólnotę Kościoła, wciąż mieli przed oczyma Tego, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć.

Prymas nawiązał także do apostolatu świeckich i obecności Kościoła w przestrzeni publicznej. Jak mówił, Kościół jest w niej obecny nie dla samego siebie, ale dla człowieka, który w tej przestrzeni żyje. „Jest obecny i musi być obecny wszędzie tam, gdzie żyje on radością i nadzieją, gdzie cierpi i przeżywa smutek, swoje ludzkie obawy, a niekiedy lęk i trwogę – kontynuował abp Polak. – Musi być obecny i jest obecny dla konkretnego człowieka i przy konkretnym człowieku, zwłaszcza przez te kobiety i tych mężczyzn, którzy rozpoznając swoje chrześcijańskie powołanie w Kościele i w świecie, właśnie jako ludzie świeccy, kierowani duchem ewangelicznym, promieniując wiarą, nadzieją i miłością, ukazują innym Chrystusa” – mówił na koniec Prymas.

Reklama

Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali m.in.: ks. prałat Krzysztof Redlak asystent diecezjalny Akcji Katolickiej oraz ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz goszczącej członków organizacji inowrocławskiej parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Doroczne spotkanie AK jest okazją do wspólnej modlitwy, integracji i podsumowania rocznej działalności.

Początki Akcji Katolickiej w Polsce sięgają lat 20. minionego wieku. Prężną działalność organizacji przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu Akcja Katolicka nie miała już możliwości wznowienia aktywności. Reaktywacja nastąpiła dopiero w 1996 roku z inicjatywy bł. Jana Pawła II. Organizacja, nawiązując do kilkudziesięcioletniej tradycji, od początku obrała sobie za patrona św. Wojciecha. W archidiecezji gnieźnieńskiej Akcja Katolicka została ponownie powołana do życia przez abp. Henryka Muszyńskiego w kwietniu 1997 roku.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-23 17:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Zawsze był bardzo ludzki”- abp M. Mokrzycki wspomina św. Jana Pawła II

Adam Łazar

„Don Mietek”, jak popularnie mówiono o nim w Watykanie, był także świadkiem śmierci Jana Pawła 15 lat temu. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego opowiada o swoim codziennym życiu u boku Papieża, który urodził się dokładnie 100 lat temu w Wadowicach.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?