Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przekazują łaskę życia

O. Jerzy Latawiec OP i Benedykt Samol

Monika Jaworska

O. Jerzy Latawiec OP i Benedykt Samol

Msza św., agapa i aktywny wypoczynek złożyły się na spotkanie osób zrzeszonych przy Hospicjum św. Kamila z Bielska-Białej, które odbyło się 27 sierpnia w Ustroniu-Hermanicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. w kaplicy kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Hermanicach, celebrowaną przez kapelana hospicjum – salwatorianina ks. Andrzeja Pacholika SDB. – Jesteśmy przekaźnikami wielkiej łaski życia. Ona dla nas, jako wolontariuszy, jest momentem zaszczepienia w rodzinie i człowieku chcącym godnie odejść, tej prawdy, że Bóg żyje, że jest przestrzeń nieba – podkreślił ks. Pacholik. Po Mszy św. dominikanin o. Jerzy Latawiec OP opowiedział o parafii i zaprosił na hermanicką łąkę. Wolontariusze zwiedzili także inne zakątki Ustronia.

Założycielka hospicjum i jego prezes dr Anna Byrczek podkreśla, że hospicjum działa już od 25 lat, a opieką są otaczane chore osoby z Bielska-Białej i z powiatu. – 25 lat temu we wrześniu odbyło się pierwsze nasze spotkanie. A oficjalnie rozpoczęliśmy działalność 1 marca 1992 r. – wtedy objęliśmy opieką pierwszą chorą. To piękna, a jednocześnie trudna posługa, ale dająca też dużo pokoju i radości. Jeśli idziemy do chorych, którzy są w sytuacji po ludzku beznadziejnej, a wywołujemy u nich choćby trochę radości, to jest to coś wspaniałego – mówi dr Anna Byrczek. – Od początku pracujemy wolontaryjnie. Opiekujemy się osobami, które pozostają w domach, po to, by im umożliwić w miarę normalne życie. W sumie mamy ok. 75 wolontariuszy, a wśród nich są lekarze, pielęgniarki i wolontariusze niemedyczni. Mamy duże wsparcie z Urzędu Miasta, ale i od ofiarodawców indywidualnych – dodaje dr Byrczek, zaznaczając, że jej, jako lekarzowi, posługa w hospicjum dała największą satysfakcję. – Ta praca pomaga przewartościować swoje życie, gdy chory zbliża się do końca życia, ma zupełnie inne priorytety i my się tego uczymy. Widzimy też, jak ważne są ciepłe relacje między ludźmi – mówi dr Anna Byrczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zauważają wolontariusze, praca przy chorych jest ciężka, dlatego potrzeba od czasu do czasu odpoczynku. Stąd też są organizowane spotkania integracyjne połączone z modlitwą i czynnym wypoczynkiem. – Spotykamy się od kwietnia do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca w wybranym przez nas sanktuarium Podbeskidzia. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 9.00 w intencji wolontariuszy i podopiecznych hospicjum. Po Mszy św. udajemy się na agapę, na której spotykamy się z władzami samorządu oraz zapoznajemy się z ciekawymi miejscami, które w danej gminie są warte obejrzenia. Trzeba dodać, że zwiedziliśmy już większość znaczących sanktuariów w diecezji bielsko-żywieckiej – mówi organizator spotkania, a jednocześnie wolontariusz niemedyczny Benedykt Samol, który posługuje w Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej razem z małżonką Anną.

Wolontariusze Hospicjum św. Kamila we wrześniu br. uczestniczyli w rekolekcjach w Bystrej, a w przyszłym roku będą obchodzić jubileusz 25 lat Hospicjum św. Kamila przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tymczasem dr Anna Byrczek zaprasza do wzięcia udziału w kursie dla chętnych do wolontariatu Hospicjum św. Kamila. Kurs rozpocznie się 12 września br. Informacje i zgłoszenia na: zarzadkamilbb@vp.pl.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-08 09:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dach przecieka, a pieniędzy na remont brak. Hospicjum pilnie potrzebuje pomocy

Potrzeby hospicjum są ogromne.

A. Omyliński

Potrzeby hospicjum są ogromne.

Potrzebna jest pilna pomoc dla hospicjum w Bielsku-Białej na remont dachu i bieżące potrzeby.

Więcej ...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Więcej ...

Kard. Parolin: w sprawie pokoju nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji

2024-07-03 11:06

Grzegorz Gałązka

"Czasami wydaje się, że praca dyplomatyczna przynosi niewielkie rezultaty, ale nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji. Pokój jest zadaniem każdego z nas, począwszy od naszego codziennego życia, w naszych miastach, w naszych krajach, na świecie” - powiedział kard. Pietro Parolin, 2 lipca, w Rzymie, w Ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Watykański sekretarz stanu wziął udział w piątej edycji Nagrody Literackiej Ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Otrzymał ją dziennikarz RAI Piero Damosso za książkę "Czy Kościół może powstrzymać wojnę? Dochodzenie sześćdziesiąt lat po Pacem in Terris" wydaną przez oficynę San Paolo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...