Reklama

Polska

Brak pracy degraduje człowieka, ale degraduje go także pracoholizm

Archiwum Parafia Cielądz

„Brak pracy degraduje człowieka. Degraduje człowieka także to wszystko, co czyni go niewolnikiem pracy, co prowadzi do zatracenia się w niej za cenę choćby życia rodzinnego” – mówił dziś w Piechcinie abp Wojciech Polak. W tej niewielkiej miejscowości leżącej niedaleko Inowrocławia znajduje się największa w Polsce kopalnia kamienia wapiennego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. sprawowanej w piechcińskim kościele św. Barbary z okazji przypadającego dziś wspomnienia patronki górników. W homilii, nawiązując do czytań i przywołując encyklikę św. Jana Pawła II o pracy ludzkiej, wskazał na dwa obecne w niej i wzajemnie się dopełniające wymiary – wymiar ofiarny, czyli krzyża i wymiar daru, czyli służby.

„W pracy ludzkiej chrześcijanin odnajduje cząstkę Chrystusowego Krzyża i przyjmuje ją w tym samym duchu odkupienia, w którym Chrystus przyjął za nas swój Krzyż” – przypomniał słowa papieża abp Polak dodając, że owo „odkrywanie w ludzkiej pracy cząstki Chrystusowego Krzyża” nie wyklucza domagania się godnych i bezpiecznych warunków pracy, nie wyklucza upominania się o godziwą i uczciwą zapłatę czy wreszcie wyrugowania tzw. śmieciówek, odzierających ludzką pracę z godności i poczucia bezpieczeństwa na przyszłość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Cząstka Chrystusowego Krzyża w naszej ludzkiej pracy to nasz codzienny, zwykły trud, nieodzownie przecież związany z wykonywaną pracą, który możemy ofiarować za nasze zbawienie i za zbawienie innych” – tłumaczył arcybiskup gnieźnieński podkreślając dalej, że z wymiarem tym łączy się też drugi, definiujący pracę jako służbę dla dobra naszego i innych. W tym sensie oddajemy swoje życie, tracimy je, a zarazem odnajdujemy je na nowo. Owo „tracenie” nie ma jednak nic wspólnego z wyzyskiwaniem pracowników, czy z drugiej strony z zatracaniem się w pracy.

„Brak pracy degraduje człowieka. Degraduje go także to wszystko, co czyni go niewolnikiem pracy. Ewangeliczne wezwanie do tracenia swego życia, nie jest przecież i nie może być nigdy wyzyskiwaniem człowieka pracy czy też z drugiej strony jakimiś szaleńczym dziś pracoholizmem, a więc takim zatracaniem się w pracy, które dokonuje się chociażby za cenę życia rodzinnego” – stwierdził metropolita gnieźnieński.

Reklama

„Dlatego papież Franciszek – mówił dalej Prymas – tak jasno przestrzega przed pokładaniem ufności w ślepych siłach i niewidzialnej ręce rynku. Mówi przy tym, że daleki jest od proponowania nieodpowiedzialnego populizmu, ale odważnie wskazuje, upominając się właśnie o człowieka, że wzrost sprawiedliwości wymaga czegoś więcej niż rozwój gospodarczy, wymaga także m.in. stwarzania miejsce pracy, bo ekonomia nie może już dłużej uciekać się do środków będących nową trucizną, gdy pragnie się powiększać dochody, redukując rynek pracy i powiększając w ten sposób liczbę nowych wykluczonych ludzi” – cytował Prymas.

Na koniec prosił za wstawiennictwem św. Barbary o mądrość i roztropność dla rządzących i wszystkich podejmujących decyzje, dla pracujących zaś o gotowość i odwagę w podejmowaniu codziennych wyzwań.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-04 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe śp. kard. Jaworskiego

Jak informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, czwartkowym uroczystościom pogrzebowym śp. kard. Mariana Jaworskiego w kolegiacie św. Anny w Krakowie będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?