Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauczyciel na nasze czasy

Z ks. dr. Robertem Samselem – dyrektorem Wydziału Kadr, Finansów, Spraw Budowlanych i Gospodarczych, a jednocześnie dyrektorem Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej – o „spotkaniu” z ks. Ludwikiem Wrzołem – rozmawia Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr Ludwik Wrzoł – kapłan, naukowiec, patriota, męczennik, kandydat na ołtarze pochodzący z diecezji bielsko-żywieckiej. To kapłan mniej znany, a którego warto poznać, zwłaszcza w kontekście 25-lecia diecezji. Bogate ukazanie jego sylwetki znajdziemy w publikacji pt. „Ks. Ludwik Wrzoł. Świadectwo życia” autorstwa ks. dr. Roberta Samsela. Ks. Wrzoł urodził się 27 grudnia 1881 r. w Zabrzegu. W 1910 r. uzyskał tytuł doktora teologii. Po zakończeniu studiów objął katedrę filozofii w Seminarium Duchownym w Widnawie, a w latach 1933-38 był rektorem seminarium. Uchodził za kapłana pracowitego, zdeterminowanego, odważnego i stale podkreślającego swoją polskość, co nie podobało się okupantowi. W czasie II wojny światowej, kiedy duszpasterzował w Ligocie, Niemcy aresztowali go pod zarzutem prowadzenia polityki antyniemieckiej. A po pobycie w więzieniach został wywieziony najpierw do obozu w Dachau, a następnie do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, gdzie ciężko pracował w kamieniołomach. Tam zmarł w 1940 r. wskutek choroby i wycieńczenia. Jest jednym z kandydatów na ołtarze wskazanym przez Kurię bielsko-żywiecką.

* * *

MONIKA JAWORSKA: – Skąd u Księdza zainteresowanie osobą ks. Ludwika Wrzoła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. ROBERT SAMSEL: – Z osobą ks. Ludwika Wrzoła spotkałem się po raz pierwszy w czasie pracy duszpasterskiej w Zabrzegu, rodzinnej miejscowości ks. Wrzoła. Pamięć o nim jest tam żywa, podtrzymywana zwłaszcza przez ród Wrzołów, mocno wpisujący się w lokalną społeczność. „Spotkanie” z ks. Ludwikiem Wrzołem – nie tylko z jego śmiercią męczeńską, ale przede wszystkim z bogatym i wszechstronnym życiem kapłańskim – ma wpływ, jak ufam, na moje życie kapłańskie, stąd też chęć popularyzacji tej postaci, co mam nadzieję przyczyni się do rozwoju działań w kierunku procesu beatyfikacyjnego ks. Ludwika.

– Co Księdza ujęło w życiu i działalności ks. Wrzoła?

– Ks. Ludwik to człowiek wszechstronny w swym życiu kapłańskim. Był naukowcem, duszpasterzem, wychowawcą kleryków, świadkiem wiary, a także patriotą, zatroskanym przede wszystkim o to, by wola Boga się realizowała. Odnoszę tę jego postawę życia kapłańskiego także do siebie i chciałbym uczyć się od niego życia kapłańskiego, zgodnego z wolą Bożą – być dla Boga tam, gdzie chce mnie mieć.

Reklama

– Na jakim etapie są starania o beatyfikację ks. Wrzoła?

– Rozwój procesu beatyfikacyjnego zależy jest od dwóch podstawowych filarów: kultu oraz waloru edukacyjnego potencjalnego kandydata na ołtarze. Na obecnym etapie ważna jest popularyzacja postaci ks. Wrzoła. Temu służą pojawiające się publikacje, modlitwa w kościele parafialnym w Zabrzegu, czy w Ligocie, gdzie był proboszczem i gdzie rozpoczęła się jego droga ku męczeństwu. Myślę, że na jego rodzinnej ziemi warto byłoby poważnie przemyśleć powołanie do życia np. „Bractwa ks. Ludwika Wrzoła”, które zaangażowało by się np. w dzieła duszpasterskie i wychowawcze, jakie on sam starał się rozwijać, a także za cel postawiło by sobie popularyzację tej postaci i modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

– Dlaczego Ksiądz postanowił napisać książkę o życiu ks. Ludwika Wrzoła?

– Książka jest owocem pogłębionych poszukiwań dorobku naukowego i duszpasterskiego ks. Ludwika, wieloletniego profesora i rektora Seminarium Duchownego w Widnawie. Dotąd pojawiło się kilka opracowań jego biografii, wymieniano także tytuły jego prac, ale głównie wskazywano na męczeńską śmierć w Mauthausen-Gusen. Postanowiłem przekazać czytelnikom szerszy obraz tego wyjątkowego człowieka poprzez dotarcie do tekstu jego dysertacji (wydanej w języku niemieckim i przetłumaczonej na potrzeby prezentowanej książki) i jej omówienie, a także syntezę najważniejszych publikacji, które wszyły spod jego pióra.

– Jak wpisuje się postać ks. Wrzoła w 25-lecie naszej diecezji?

– Diecezja, jako część Kościoła powszechnego, ma swoją specyfikę, wyjątkowość, tożsamość – zapisaną w historii tej ziemi, kulturze i osobach, które tworzą jej teraźniejszość, ale również tych, które stanowią jej ważną przeszłość. Bez wątpienia postać ks. Ludwika Wrzoła jest wyjątkowym przykładem osób, które nie są wyłącznie świadkami przeszłości, ale nauczycielami na nasze czasy – ks. Wrzoł uczy nas i dzisiaj wiary w Boga Trójjedynego, otwartości na Jego wolę, wierności powołaniu, zachęca do rozwoju talentów, którymi zostaliśmy obdarowani, czy miłości do Ojczyzny. Zachęcam do zapoznania się z jego bogatym życiem i do spotkania z tym wyjątkowym człowiekiem, chrześcijaninem i kapłanem – z pewnością nie będzie to spotkanie bezowocne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-02-15 15:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Być nauczycielem to zmieniać świat

Niedziela małopolska 42/2012, str. 6

Bożena Sztajner/Niedziela

Ich zawód - trudny i odpowiedzialny - nie spotyka się dziś z takim szacunkiem jak przed laty. Krytykowani, spychani na margines, ośmieszani - wykonują bardzo odpowiedzialną, choć tak często niedocenianą pracę.

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18
140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania