Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rys historyczny diecezji sosnowieckiej (3)

25 lat minęło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród najważniejszych dat Kościoła sosnowieckiego należy wymienić wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny. Następca św. Piotra sprawował nabożeństwo liturgiczne z udziałem tysięcy wiernych na placu przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu-Zagórzu (parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej).

W historię diecezji sosnowieckiej od 1995 r. wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jest to jeden z największych festiwali kolęd w Polsce. Debiutował jako impreza regionalna, która powstała z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie w 1994 r. Pomysłodawcą i dyrektorem słynnego festiwalu jest ks. Piotr Pilśniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do owocnej działalności duszpasterskiej zaliczyć należy Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyrusza w dwóch etapach. Pierwszy – 8 i 9 sierpnia wyrusza z Sosnowca, Jaworzna, Będzina i Olkusza, by dotrzeć na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Drugi człon naszej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę wyrusza 23 sierpnia z Będzina-Syberki, by zakończyć pielgrzymowanie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nie można nie wspomnieć o Pielgrzymce Jaworznickiej, jednej z najstarszych w Polsce grup pielgrzymkowych, która ma ponad 200-letnią tradycję i wyrusza 3 września, by dotrzeć na Jasną Górę w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto swą starą tradycję ma Piesza Pielgrzymka z Siewierza, Wolbromia i Targoszyc.

Wśród działań mających na celu pracę z młodzieżą naszej diecezji, na uwagę zasługują organizowane od 2009 r. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji sosnowieckiej tysiące młodych ludzi.

Decyzją biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka w 2009 r. został powołany specjalny urząd Amicusclericorum (przyjaciel duchowieństwa), którego troską objęci będą duchowni, zwracający się ze swymi problemami do wybranych trzech kapłanów z prośbą o rozmowę i pomoc w ich rozwiązaniu.

Reklama

Na terytorium diecezji sosnowieckiej działa 16 wspólnot życia konsekrowanego zgromadzeń żeńskich i męskich. Wśród zgromadzeń żeńskich wymienić należy: Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi – Honoratki (Będzin), Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia – Kanoniczki-Duchaczki (Sułoszowa), Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus – Karmelitanki Dzieciątka Jezus (Sosnowiec, Czeladź, Wolbrom), Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Pasjonistki (Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce), Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – Prezentki (Bukowno), Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitki (Jaworzno-Byczyna) oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – Służebniczki Starowiejskie (Jaworzno, Olkusz). Największą wśród wymienionych wyżej wspólnot jest Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, następnie Pasjonistek i Służebniczek Starowiejskich. Siostry prowadzą katechizację, posługę charytatywną w parafiach, pielęgniarską w szpitalach oraz pracę kancelaryjną. Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus posiada w Sosnowcu Dom Macierzysty. Założycielem zgromadzenia był o. Anzelm Maciej Gądek (karmelita), a współzałożycielką s. Janina Kierocińska (w zakonie Maria Teresa od św. Józefa).

W diecezji sosnowieckiej istnieje wiele placówek męskich zgromadzeń zakonnych, które prowadzą duszpasterstwo parafialne: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego – Sercanie, od 1980 r. (Sosnowiec), Towarzystwo św. Franciszka Salezego – Salezjanie, od 1986 r. (Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec), Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Pallotyni, od 1989 r. (Sosnowiec), Zgromadzenie Oblatów św. Józefa – Oblaci, od 1994 r. (Będzin), Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Zmartwychwstańcy, od 1996 r. (Sosnowiec-Kazimierz) oraz Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanie, gdzie od 1990 r. prowadzone jest duszpasterstwo parafialne (Dzwono-Sierbowice). Najstarszą wspólnotą zakonną męską na terenie naszej diecezji jest Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanie Reformaci (Pilica-Biskupice). Ponadto istnieje też Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanie Konwentualni (Dąbrowa Górnicza-Gołonóg), który od 1951 r. prowadzi administrację parafii. Posługę wśród chorych w diecezji sosnowieckiej sprawuje Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym – są to Kamilianie, którzy założyli funkcjonujący od 1991 r. Dom Zakonny przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach (na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu).

Podziel się:

Oceń:

2017-03-30 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskup pelpliński zawiesił ks. Charamsę w czynnościach kapłańskich?

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna zawiesił w czynnościach kapłańskich ks. Krzysztofa Charamsę oraz zabronił mu noszenia szat duchownych. Wcześniej, 3 października wykluczyła go z grona swych współpracowników Kongregacja Nauki Wiary, w której pracował on od kilku lat, uzasadniając to jego publicznym przyznaniem się do homoseksualizmu i utrzymywaniem związków z innym mężczyzną.

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst