Reklama

Świat

USA: Krajowy Tydzień Migracji

pixabay.com

„Jesteśmy jedną rodziną pod Bożą opieką” – to tegoroczne hasło Krajowego Tygodnia Migracji, obchodzonego w Stanach Zjednoczonych od 4 do 10 stycznia. Wyraża ono myśl, że wszyscy migranci, w tym dzieci, uchodźcy czy ofiary handlu żywym towarem, są naszymi duchowymi siostrami i braćmi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tydzień organizuje już od ponad 25 lat episkopat amerykański. Początkowo inicjatywa ta służyła badaniu różnorodności etnicznej wiernych i oferowanej im posługi duszpasterskiej. Z biegiem czasu Tydzień zaczął być ważnym wydarzeniem edukacyjnym w parafiach i w szkołach. Dziś służy edukacji wiernych co do stanowiska Kościoła względem imigrantów o nieudokumentowanym statusie imigracyjnym i walki o zmianę prawa imigracyjnego. Tegoroczny Tydzień Migracji odbywa się w pięćdziesiątą rocznicę powołania przy episkopacie amerykańskim Biura ds. Migracji i Uchodźstwa.

„Nie istnieje coś takiego, jak nielegalny człowiek. Wszyscy jesteśmy równi, stworzeni na Boże podobieństwo” – powiedział bp Eusebio Elizondo Almaguer MSpS. Przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. migracji przypomniał, że dramat imigrantów o nieudokumentowanym statusie polega na izolacji i separacji od rodziny. Przyczyną rozłąki najczęściej są deportacje, areszt i prawo imigracyjne utrudniające łączenie rodzin. Stąd, jak zaznaczył hierarcha, „powinniśmy nie tylko modlić się w intencji braci i sióstr zepchniętych na margines, ale również domagać się w ich imieniu sprawiedliwego prawodawstwa imigracyjnego”. Biskupi amerykańscy ogłosili, że w ramach obchodów Tygodnia Migracji został utworzony specjalny program wsparcia finansowego. Dotacje z jego puli przeznaczone zostaną na podnoszenie świadomości wiernych co do nauczania Kościoła w kwestiach imigracyjnych. W wielu diecezjach na terenie całego kraju odbywają się w bieżącym tygodniu wiece, spotkania; odprawia się również Msze św. i nabożeństwa w intencji rodzin rozłączonych deportacją.

W listopadzie ubiegłego roku biskupi amerykańscy z aprobatą, choć nie bez zastrzeżeń, przyjęli dekrety imigracyjne prezydenta Baracka Obamy. Pozwalają one na czasowe zalegalizowanie pobytu niektórych imigrantów o nieudokumentowanym statusie. Jak się szacuje, w Stanach Zjednoczonych obecnie przebywa około 11 mln takich osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-01-07 18:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Meksyku wzywa do wspierania karawany migrantów

fotolia.com

Kościół katolicki w Meksyku zaapelował do mieszkańców kraju o udzielanie wsparcia migrantom z Ameryki Środkowej. „Karawana migrantów stanowi wyzwanie dla Meksyku”, stwierdza opublikowane 29 października oświadczenie Archidiecezji Miasta Meksyk. Jednocześnie kard. Carlos Aguiar Retes odrzuca podejrzenia, jakoby ruch migrantów miał na celu destabilizację Meksyku i USA.

Więcej ...

Narodzenie św. Jana Chrzciciela

„Jan Chrzciciel”, Bartolomeo Veneto, XVI wiek

Więcej ...

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana:

Wiara

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do...

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Kościół

Archidiecezja warszawska: reklama z udziałem kard. Nycza...

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?