Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Aby byli jedno

Cerkiew św. Jerzego w Biłgoraju – Chrystus Pantokrator

Graziako

Cerkiew św. Jerzego w Biłgoraju – Chrystus Pantokrator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynający się tydzień, skłania do refleksji. Na progu tego tygodnia chciałbym zaproponować głębsze przemyślenie słów Jezusa Chrystusa, wypowiedziane w Wieczerniku, podczas Modlitwy Arcykapłańskiej. Powracam dziś do tych słów, bo tydzień, który rozpoczynamy przynosi dwie piękne inicjatywy, które nie mogą umknąć naszej uwadze.

W czwartek, 25 stycznia, kończy się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Choć w momencie, kiedy bierzemy do ręki obecny numer „Niedzieli”, jest już połowa tego szczególnego czasu modlitwy o jedność, to być może dla wielu z nas słowa wypowiedziane przez Chrystusa będą przypomnieniem i mobilizacją do tego, by prosić wraz z Jezusem, aby w świecie rozdartym przez walki i niezgodę wszyscy stanowili jedno. Najpiękniejszym wzorem modlitwy o jedność jest wspominana Modlitwa Arcykapłańska Chrystusa w Wieczerniku, której tekst odnajdziemy w siedemnastym rozdziale Ewangelii według św. Jana. W tej modlitwie Pan Jezus modli się za swoich uczniów, czyli Kościół żyjący w świecie, który narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy, jako wyznawcy Chrystusa, dołączyli do Niego z wołaniem, „aby nieprzyjaciele szukali zgody, przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności” – do czego nas zachęca trzecia modlitwa eucharystyczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugą, godną uwagi intencją jest modlitwa, jaką powinniśmy zanosić w intencji wyznawców Islamu. I tutaj w wielu z nas, może zrodzić się myśl: czy warto modlić się za tych, którzy przyczyniają się do cierpienia mieszkańców Europy i innych części świata? Czy trzeba modlić się za tych, którzy zabijają w imię religii? Tak! Warto i trzeba. Taką okazją jest Dzień Islamu, który już po raz XVII w Kościele katolickim w Polsce obchodzimy 26 stycznia. Towarzyszyć nam będzie hasło „Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego miłosierdzia”.

W orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego możemy przeczytać m.in., że „Miłosierdzie to temat bliski sercu zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan”, bo przecież chrześcijanie, jak i muzułmanie wierzą w miłosiernego Boga, który okazuje swoje miłosierdzie i współczucie wszystkim stworzeniom, szczególnie człowiekowi.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-17 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu: Jedność nie oznacza jednolitości

Adobe.Stock

Modlitwa, dialog i współpraca, czyli ekumenizm duchowy, doktrynalny i praktyczny to wg ks. dr hab. Sławomira Pawłowskiego SAC trzy sposoby, poprzez które chrześcijanie mogą zbudować prawdziwą jedność. O napięciach między Kościołami i wyzwaniami, przed którymi stoją podzieleni chrześcijanie szukający porozumienia w XXI wieku, pisze w komentarzu o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL i sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, członek Zespołu Ekspertów KUL.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?