Reklama

Świat

Niemieccy katolicy i ewangelicy: Auschwitz otwartą raną na ciele ludzkości

PL.WIKIPEDIA.ORG

Auschwitz jest otwartą raną na ciele ludzkości - napisali przewodniczący konferencji episkopatu Niemiec kard. Reinhard Marx i przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech bp Heinrich Bedford-Strohm. Ich wspólna deklaracja ukazała się dzisiaj z okazji przypadającej 27 stycznia 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wskazali w niej na symboliczną rolę jaką odgrywał i nadal odgrywa Auschwitz jako uosobenie ludzkiej niegodziwości. - Auschwitz jest miejscem, w którym naziści zabijali polskich intelektualistów, Romów i Sinti, sowieckich więźniów wojennych i członków różnych narodów. Przede wszystkim jest miejscem, gdzie Niemcy stworzyli fabrykę, by w sposób systematyczny i przemysłowy dokonać zniszczenia europejskich Żydów. Auschwitz jest na całym świecie symbolem Szoah - głosi deklaracja.

Podkreśla, że bolesne wspomnienie Auschwitz rodzi dziś w niemieckich chrześcijanach „pytanie o sens winy i jej konsekwencje”, jak również o ich odpowiedzialność. Jako chrześcijanie nie mogą oni bowiem „uniknąć pytania o to, dlaczego zbrodnie Auschwitz dokonały się na kontynencie naznaczonym chrześcijaństwem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzisiaj, gdy tworzymy Unię Europejską, kwestią wierności i szacunku wobec ofiar jest „poszanowanie praw człowieka i sprzeciwianie się wzrostowi ruchów nieludzkich, ksenofobicznych i nacjonalistycznych”.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i zagłady Żydów. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Reklama

Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

W ciągu niespełna 5 lat istnienia w Auschwitz zginęło jak szacują historycy od 1 do 1,5 miliona ludzi. Wśród nich większość, czyli około 1-1,35 mln stanowili Żydzi. Drugą pod względem liczebnym grupą byli Polacy około 70-75 tys., trzecią Cyganie – około 20 tys. Ponadto zginęło w obozie około 15 tys. radzieckich jeńców wojennych i 10-15 tys. więźniów innych narodowości (m.in. Czesi, Białorusini, Jugosłowianie, Francuzi, Niemcy i Austriacy).

Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Gdy weszli na teren obozu, znajdowało się tam około 7 tys. więźniów, głównie chorych i wycieńczonych fizycznie, którzy nie byli w stanie uczestniczyć w ewakuacji. W tym samym mniej więcej czasie żołnierze sowieccy oswobodzili jeszcze około 500 więźniów znajdujących się w kilku podobozach.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-23 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: 27 stycznia pamiętajmy o ofiarach obozów zagłady

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W najbliższą niedzielę w sposób szczególny pamiętajmy o ofiarach obozów zagłady. Wyrazem naszej pamięci i modlitwy może być zapalenie tego dnia o godz. 18.00 symbolicznej świecy – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, nawiązując do przypadającej 27 stycznia 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tego dnia obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Więcej ...

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Więcej ...

Świętowali jubileusz

2025-07-27 20:19

Biuro Prasowe AK

– Jubileuszową wdzięcznością ogarniamy naszych przodków, którzy w pielgrzymce wiary pielęgnowali duchowe wartości kształtujące naszą tożsamość na przestrzeni wieków – powiedział ks. Jan Luberda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa