Reklama

Głos z Torunia

Do nieba ze św. Ojcem Pio

Uczestnicy kongresu

Aleksandra Wojdyło

Uczestnicy kongresu

Trwa Jubileuszowy Rok św. Ojca Pio związany ze 100-leciem otrzymania przez niego stygmatów oraz 50-leciem jego śmierci. W obchody wpisał się 9. Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej zorganizowany przez parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio w Grudziądzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji toruńskiej zarejestrowanych jest 17 wspólnot zrzeszających czcicieli św. Ojca Pio. Ich przedstawiciele przybyli 26 maja na kongres, aby we wspólnocie rozważać tajemnicę stygmatów swojego patrona, umacniać się w wierze oraz krzewić modlitewny testament patrona. Uczestników spotkania powitał diecezjalny koordynator GMOP ks. kan. Zbigniew Gański.

O. Leon

Znany tyniecki benedyktyn o. Leon Knabit OSB wygłosił konferencję pt. „Modlitwa drogą do przebaczenia”. Mówiąc o dwóch ważnych miejscach pogłębiania wewnętrznego życia (Ścianie Płaczu w Jerozolimie i grobie św. Ojca Pio w Pietrelcinie) oraz o osobistych refleksjach z nimi związanych, podkreślał, aby zawsze trwać na modlitwie, która doprowadza nas do doskonałości i ostatecznego celu, jakim jest niebo. Przywołując postaci bł. Hanny Chrzanowskiej i św. Ojca Pio, zachęcał do refleksji nad stanem własnej wiary. Mówił też o potrzebie całkowitego zaufania Panu Bogu, przebaczaniu lecz nie zapominaniu oraz przewartościowaniu własnego życia. – Tak jak głosił św. Jan Paweł II, nie możemy bać się świętości, ale do niej swym życiem dążyć – dodał o. Leon.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W postawie dziecka

Centralną częścią kongresu była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki. – Inspirując się życiem, świętością i dziełami św. Ojca Pio nie tylko uratujemy siebie, lecz także cały świat, wypraszając dla wielu ludzi zbawienie – mówił na wstępie kaznodzieja. – Kto ma postawę dziecka Bożego, ten chce się formować, organizować się i dzielić swą wiarą w grupach – dodał. W dalszej części bp Józef mówił o istocie modlitwy jako ratunku i wielkiej mocy. Grupy Modlitwy Ojca Pio, zainspirowane duchowością ich patrona, są szkołą modlitwy, służby, zawierzenia.

– Modlitwa, małość i mądrość – to trzy dziedzictwa w trzech znakach, które dzięki wierności, cierpliwości, wytrwałości i modlitwie doprowadzą nas przez Bożego Ducha do zabawienia – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Pokorny sługa Boży

W drugiej części diecezjalnego zjazdu konferencję wygłosił o. Zdzisław Duma OFM Cap, asystent GMOP prowincji krakowskiej. Tematem przewodnim było nawiązanie do motta Jubileuszowego Roku Ojca Pio: „Do nieba z Ojcem Pio”. Na wstępie przypomniał o okolicznościach otrzymania przez świętego kapucyna stygmatów i jego postawie służby i zawierzenia Bogu w codziennym cierpieniu w łączności z ukrzyżowanym Chrystusem. Święty jako pokorny sługa Boży przez 50 lat współuczestniczył w męce Chrystusa i swoje cierpienie stygmatów składał w ofierze – mówił o. Zdzisław. Zachęcił czcicieli do aktywnego włączania się w organizowanie i uczestnictwo w wydarzeniach tego szczególnego roku. Podkreślał, aby obudzić w sobie i w grupach świadomość jedności, więzi jako duchowych dzieci św. Ojca Pio.

Przed Najświętszym Sakramentem modlitwą Koronki do Serca Jezusowego zawierzano Bogu wszystkie intencje, z którymi czciciele św. Ojca Pio przybyli na diecezjalny kongres.

W ostatniej części spotkania o. Zdzisław Duma przedstawił kalendarz jubileuszowych wydarzeń oraz zaprosił do uczestnictwa w nich (szczegółowe wydarzenia oraz terminy znajdują się na stronie: https://www.kapucyni.pl/info/7260-do-nieba-z-ojcem-pio-2018-informacja) oraz podejmowania własnych inicjatyw. Raz jeszcze zwrócił uwagę na potrzebę integracji członków w grupach i między grupami oraz zachęcił do wykorzystywania w tym celu nowoczesnych technik medialnych.

Powierzenie się Matce Bożej oraz błogosławieństwo kapłanów zakończyło kongres.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-13 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel wiary

flickr.com

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Więcej ...

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47
Uczestnicy uroczystości

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?