Reklama

Świat

Kościoły wspominają zmarłego prezydenta Weizsäckera

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Przedstawiciele dwóch największych Kościołów Niemiec: katolickiego i ewangelickiego, a także wspólnoty żydowskiej z uznaniem wspominają zmarłego 31 stycznia w Berlinie w wieku 94 lat byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsäckera.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Był to prezydent jedności niemieckiej” – oświadczył w Bonn przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Reinhard Marx. Przypomniał, że zmarły szef państwa „z wielkim osobistym zaangażowaniem działał na rzecz prawdziwej jedności Niemiec”. Pragnął zachować żywe dziedzictwo chrześcijańskie, opowiadał się za ekumenizmem oraz „żył i działał mocą modlitwy”. Jego „sprawą serca” było porozumienie na kontynencie europejskim – dodał kardynał.

Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich (EKD) Heinrich Bedford-Strohm oświadczył w Miśni, że Kościół ewangelicki z wielką wdzięcznością patrzy na dzieło życia zmarłego prezydenta: „życie, na którym spoczęło tak wiele błogosławieństwa i z którego wyszło tak wiele błogosławionych czynów”. Weizsäcker był „jedną z tych współczesnych postaci, które pozostawiły po sobie największe wrażenie” – stwierdził przewodniczący EKD. Podkreślił, że w swoim wielkim zaangażowaniu na rzecz pojednania i w śmiałym rozrachunku win polityk ten jako protestant dawał żywe impulsy wierze chrześcijańskiej w świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednocześnie Bedford-Strohm przypomniał o działalności Weizsäckera w łonie ewangelicyzmu: był przewodniczącym zjazdów Kościołów ewangelickich, członkiem Synodu i Rady EKD oraz Centralnej Komisji Ekumenicznej Światowej Rady Kościołów. Za szczególne zasługi dla niemieckiego protestantyzmu prezydent został uhonorowany w 2009 roku Medalem Lutra.

Według byłej przewodniczącej Centralnej Rady Żydów w Niemczech – Charlotte Knobloch, Weizsäcker był mężem stanu, który „usunął z kultury pamięci paraliżujące opary niepamięci, zakłamania i wypierania się”. Taką postawą otworzył perspektywę i drogę do samokrytycznego, otwartego i poważnego podejścia do historii Niemiec – zaznaczyła działaczka żydowska.

Richard von Weizsäcker, z wykształcenia prawnik i historyk, urodził się 15 kwietnia 1920 roku na zamku Neuer Schloss w Stuttgarcie. Jego dziadek pracował w służbie króla, który tam rezydował, ojciec natomiast – baron Ernst von Weizsäcker, był dyplomatą i w czasach dyktatury narodowo-socjalistycznej awansował i doszedł do stopnia sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych III Rzeszy. Ta karta rodzinnej historii była dla jego syna okazją do działań na rzecz odszkodowań, do przypominania o barbarzyństwach popełnionych w imieniu narodu niemieckiego.

W 1954 Richard von Weizsäcker wstąpił do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Niemiec, a od 1966 był członkiem jej władz. W 1969 został deputowanym do niemieckiego Bundestagu. W latach 1981-84 był rządzącym burmistrzem Berlina Zachodniego. W tamtym okresie „na własnej skórze” doświadczył problemów związanych z podziałem Niemiec.

Od 1 lipca 1984 do 30 czerwca 1994 pełnił urząd szóstego w historii prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. W tym czasie doszło 3 października 1990 do pokojowego zjednoczenia Niemiec. Jako prezydent był zdecydowanym orędownikiem pojednania z krajami „bloku wschodniego” i z NRD.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreślił w swym komentarzu, że Weizsäcker „pielęgnował pamięć o barbarzyństwach popełnianych w imię Niemiec i przypominał o wynikających stąd obowiązkach na przyszłość”.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-01 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki w Niemczech: więcej wystąpień, ale też więcej nowych członków

vege/pl.fotolia.com

Po raz pierwszy od 2014 roku liczba wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech znowu nieco się zwiększyła. W 2017 wystąpiło z niego 167.504 katolików, o 5 411 więcej niż w 2016, poinformowała 20 lipca w Bonn Konferencja Biskupów Niemieckich. Według episkopatu, choć liczba wystąpień nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, to jednak jest znacznie niższa od dotychczasowego „negatywnego rekordu” z 2014, kiedy to z Kościoła wystąpiło 217 716 katolików. Należy zaznaczyć, że w Niemczech odejście z Kościoła nie jest równoznaczne z apostazją, czyli „wyrzeczeniem się wiary”, lecz oznacza zaniechanie płacenia obowiązkowego podatku kościelnego.

Więcej ...

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Więcej ...

Leon XIV spotka się z kapłanami diecezji rzymskiej

2025-05-20 16:01

Vatican Media

12 czerwca Ojciec Święty spotka się z kapłanami, posługującymi na terenie diecezji rzymskiej. Audiencja odbędzie się w Auli Pawła VI i rozpocznie się o godz. 10.00.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką