Reklama

Jan Paweł II

Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Chrystus „nie żąda przelewu krwi, ale oczekuje, że nie będziemy paktować z szatanem i nie będziemy w żaden sposób handlować naszą wiarą” – mówił w homilii przy grobie papieża Polaka ks. Tadeusz Wojda, pallotyn, podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii wzięło udział ok. 70 księży, wiele sióstr zakonnych oraz pielgrzymi przybyli do bazyliki mimo deszczowej pogody. Tradycyjnie Mszę Świętą, sprawowaną po polsku w czwartki o godz. 7.10 transmitowało Radio Watykańskie, Radio Maryja oraz stacje regionalne.

* * *

Tekst homilii: Wspomnienie św. Agaty
Ks. Tadeusz Wojda, Watykan, 5 luty 2015 r.


Na liturgii Eucharystycznej, przy grobie św. Jana Pawła II, gromadzi nas również dzisiejsza Patronka, św. Agata, Męczennica.
Tradycja chrześcijańska przekazuje nam, że św. Agata przyszła na świat w rodzinie arystokratycznej w Katanii, na Sycylii, ok. 235 roku. Po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w dziewictwie. Jako 16 letnia dziewczyna swoją niezwykłą urodą zwróciła na siebie uwagę namiestnika rzymskiego Sycylii. Chciał ją poślubić, ale ona odrzuciła jego propozycję. Na wszelkie sposoby starał się ją przekonać do małżeństwa, ale pozostała nieugięta do końca i wierna Chrystusowi, któremu poświęciła swoje życie. Zdesperowany namistnik kazał ją torturować, a gdy i to nie pomagało, kazał rzucić na rozpalone węgle. W ten sposób poniosła śmierć za wiarę w roku 251. Po tak heroicznej śmierci, chrześcijanie otoczyli jej grób wielką czcią, modląc się o jej wstawiennictwo, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.
Patrząc na świadectwo męczeństwa św. Agaty, nie sposób nie przytoczyć słów św. Pawła z Listu do Koryntian: że Bóg wybrał to, "co niemocne, aby mocnych poniżyć" (1 Kor 1,26-31). Boża logika jest przedziwna i jakże czesto, dla nas ludzi, niezrozumiała i odmienna. Przykład Świętej pomaga nam zrozumieć, że to właśni ona zapewnia dar życia wiecznego, który jest celem każdego ludzkiego życia.
Ta logika, w życiu Męczennicy z Katanii, wyraża się w nieustannym umacnianiu własnej wiary. Codzienne pogłębianie przyjaźni z Chrystusem, poprzez modlitwę i praktyki religijne, sprawiło, że mimo młodzieńczego wieku, szybko dojrzała do podjęcia największej próby wiary, do dania najwyższego świadectwa, jakim jest śmierć męczeńska.
Ta logika wyraża się w całkowitym oddaniu życia w ręce Boże. Ta postawa była owocem doświadczenia wiary w rodzinnym domu i we wspólnocie wiernych, wiary opartej na wartościach ludzkich i chrześcijańskich, ukształtowanych w duchu Ewangelii. Dzięki temu Agata mogła poznać Jezusa i wybrać Go jako absolutną wartość i wyłączną miłość swego życia.
Ta logika wyraża się także w jej przeświadczeniu o słuszności wyboru Chrystusa, któremu poświęciła swoje życie. Nic nie było w stanie zmącić tego przeświadczenia, ani obietnice przyjemnego i rozkosznego życia, ani groźby okrutnych tortur, bowiem kierowało nią pragnienie dochowania wierności i czystej miłości ku Chrystusowi. My chrześcijanie XXI wieku, wspominając tę wielką Świętą, stawiamy sobie pytanie o aktualność jej chrześcijańskiego wzoru i przesłania. Żyjemy przecież w Kraju, gdzie nie musimy się ukrywać z wiarą, ani być prześladowani z jej powodu. W świetle jej przykładu, musimy sobie jednak postawić pytanie, czy nasza wiara jest jasna i wyraźna, czy jest godna spóścizny męczenników i tych wszystkich, którzy ją nam przekazali, bo przecież, jak oni kiedyś, tak my dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za jej przekazanie następnym pokoleniom! Stąd jej męczeństwo, jak i męczeństwo tysięcy chrześcian na całym świecie, jest dla nas nie tylko wzorem i umocnieniem, ale i pytaniem o naszą wiarę! Chrystus wprawdzie nie domaga się od nas ofiary z życia, ale oczekuje odpowiedzialnego chrześcijaństwa i autentycznego świadectwa życia, budowania naszych rodzin na fundamencie Ewangelii; nie żąda przelewu krwi, ale oczekuje, że nie będziemy paktować z szatanem i nie będziemy w żaden sposób handlować naszą wiarą; nie domaga się męczeństwa, ale, że na wzór dzisiejszej Świętej zatroszczymy się o stałe umacnianie naszej wiary, że ją ustrzeżemy przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zakusami, jakie niesie dzisiejszy świat. Posługując się modlitwą mszalną na dzisiejsze wspomnienie, prośmy zatem, aby św. Agata wypraszała nam dar wiary przez swoje męczeństwo i ofiarowane Panu życia w czystość. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-02-05 21:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Śladami świętości

Niedziela Ogólnopolska 43/2018, str. 17

Kard. Stanisław Dziwisz w zasięgu promieniowania św. Jana Pawła II
31 października 1971 r. wraz z bp. Stanisławem Smole

Krzysztof Tadej

Kard. Stanisław Dziwisz w zasięgu promieniowania św. Jana Pawła II 31 października 1971 r. wraz z bp. Stanisławem Smole

Więcej ...

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z Tobą spotykać

2024-04-15 14:51

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 23b-28.

Więcej ...

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

2024-05-12 15:00
Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Archiwum KUL

Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto