Reklama

Polska

Abp Gądecki: akceptacja niemoralnego ustawodawstwa grzechem społecznym

Krzysztof Świertok

Z apelem o nawrócenie i zerwanie z grzechami osobistymi i społecznymi zwrócił się w wielkopostnym liście pasterskim abp Stanisław Gądecki. – Do aktualnych grzechów społecznych należy nasze ustawodawstwo przeciwne życiu i obyczajom, akceptacja in vitro, pigułka „dzień po”, konsekwencje moralne ustawy o tzw. przemocy – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

List pasterski został odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Jego tematem są słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, stanowiące hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce w kolejnym roku przygotowania do świętowania jubileuszu 1050. rocznicy chrztu naszego narodu.

„Mamy się z czego nawracać, a dotyczy to najpierw grzechów osobistych. We właściwym znaczeniu grzech jest zawsze aktem osobistym, jest dziełem konkretnej osoby, jest aktem wolności poszczególnego człowieka” – pisze abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem metropolity poznańskiego grzechy społeczne pojawiają się tam, gdzie człowiek postępuje przeciw zamysłowi Boga, który pragnie, by na świecie panowała sprawiedliwość, wolność i pokój wśród jednostek, grup i narodów. „Tego rodzaju grzechy przez swoje upowszechnienie, jako fakty społeczne, prawie zawsze stają się anonimowe, podobnie jak złożone i nie zawsze możliwe do rozpoznania są ich przyczyny” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w liście pasterskim, że nawrócenie powinno polegać na osobistym spotkaniu z Chrystusem. „Podczas takiego spotkania tylko Jezus potrafi czytać w głębi naszego serca i objawić nam prawdę o nas samych” – pisze abp Gądecki.

„Nawrócenie to zejście ze złej drogi, to odwrócenie się od bożków i zwrócenie się ku Bogu. Dzięki temu świat przestaje się kręcić wokół mnie, a zaczyna krążyć wokół Boga i bliźniego. Tak więc prawdziwe nawrócenie musi mieć wymiar osobisty, ale również wymiar społeczny” – zauważył metropolita poznański.

Zdaniem abp. Gądeckiego osobisty wymiar sakramentu pokuty opiera się na zmianie sposobu myślenia. „W osądach nie kierować się już rozpowszechnionymi opiniami. Nie postępować tak jak wszyscy. Nie usprawiedliwiać własnych dwuznacznych albo niegodziwych działań tym, że inni postępują tak samo. Zacząć patrzeć na własne życie oczyma Boga, a więc szukać dobra, nawet jeśli jest to niewygodne. Innymi słowy: szukać nowego stylu życia, poszukiwać nowego życia” – pisze abp Gądecki.

Reklama

Zachęcając wiernych do podjęcia trudu nawrócenia, abp Gądecki zwrócił szczególną uwagę na konieczność przystępowania do spowiedzi św. Metropolita poznański nawiązał też do osób, które żyjąc w niesakramentalnych związkach małżeńskich, nie mogą przystąpić do sakramentu pokuty. „Tym wszystkim osobom chcę powiedzieć, że miłość Pana nikogo nie opuszcza, że Kościół je kocha i jest domem otwartym dla wszystkich, że pozostają członkami Kościoła, nawet jeżeli nie mogą otrzymać sakramentalnego rozgrzeszenia i Eucharystii” – zauważył abp Gądecki.

„Obok wymiaru indywidualnego, nasze nawrócenie winno posiadać również wymiar społeczny. Mamy przestać myśleć tylko o samych sobie. Trzeba otworzyć się na drugich” – stwierdził metropolita poznański. W tym kontekście abp Gądecki wymienił konieczność podejmowania umartwień dla ulżenia losowi ludzi potrzebujących, by np. zaoszczędzone przez post pieniądze ofiarować biednym.

„Dzisiaj często większą ofiarą od darowanych pieniędzy staje się czas poświęcony drugiemu człowiekowi. Poświęcenie czasu współmałżonkowi, dzieciom, chorym, cierpliwe wysłuchanie ludzi samotnych, zaangażowanie się w apostolat parafialny” – podkreślił abp Gądecki.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-22 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: chrześcijanie powinni być jak biała hostia

Piotr Drzewiecki

Tajemnica Eucharystii niesie w sobie cały wszechświat i historię ludzkości. Ona winna z tego tytułu stanowić centrum naszego istnienia, naszego życia. Mamy stać się białą hostią, pozwalać się przez nią „przeistaczać” i krok po kroku upodobnić do samego Chrystusa – mówił w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze poznańskiej.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?