Reklama

Niedziela Świdnicka

Festiwal Folkloru

Polonez na strzegomskim Rynku w wykonaniu zespołów ludowych
goszczących na festiwalu

a: Ryszard Wyszyński

Polonez na strzegomskim Rynku w wykonaniu zespołów ludowych goszczących na festiwalu

Za nami 28. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu, któremu patronuje Międzynarodowa Federacja Festiwali Folklorystycznych CIOFF

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak co roku wszystkie zespoły folklorystyczne – zaproszone do Strzegomia z różnych krajów świata – w ostatnim festiwalowym dniu uczestniczyły w niedzielnych Mszach św. odprawianych w bazylice strzegomskiej oraz kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel. To już tradycja, że zespoły przychodzą na Msze św. w przepięknych regionalnych strojach ludowych, a kapele przynoszą instrumenty muzyczne, na których przygrywają zespołom do religijnych pieśni, wykonywanych w narodowych językach.

Udział tak wyjątkowych gości ze świata budzi zawsze wielkie zaciekawienie i radość parafian, a wielu z nich bez tego spotkania z zespołami na Mszy św. już sobie strzegomskiego festiwalu folkloru wręcz nie wyobraża! – To kolejna okazja, by znów się zachwycić kulturą krajów, z których przybywają do nas festiwalowe zespoły, na które my czekamy cały rok – podkreślali parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku w bazylice mniejszej, w niedzielę 11 sierpnia na Mszy św. gościły grupy folklorystyczne z Ukrainy (Podhajce), z Czech (Znojmo), Słowacji, Gruzji, Chile oraz miejscowy Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” – pełniący honorowe obowiązki gospodarza festiwalu. Wiernych i zespoły powitał uroczyście ks. proboszcz Marek Babuśka, przedstawiając je wiernym parafii i wymieniając szczegółowo kraje, z których one przyjechały. Złożył gościom piękne podziękowania za przybycie i zaprosił zespoły do wspólnej modlitwy podczas Eucharystii.

Na zakończenie Mszy św. podkreślił piękno oraz mistrzostwo wykonań pieśni religijnych w wykonaniu gości, w tym zaprezentowanej na wejście pieśni „Jeruzalem” w interpretacji „Kostrzan”, którą tak bardzo się zachwycili wierni.

W kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej Msza św. z udziałem zespołów folklorystycznych uczestniczących w tegorocznym Festiwalu w Strzegomiu rozpoczęła się o godz. 10.30. Gości powitał ks. proboszcz Marek Żmuda, celebrujący Eucharystię. Piękno ludowej kultury i tradycji oraz swoje przywiązanie do religii chrześcijańskiej ukazały tu – czego wyrazem było głębokie religijne skupienie – zespoły folklorystyczne z Irlandii oraz Kolumbii, a także zespoły z Dolnego Śląska, które, już poza programem festiwalu – jeszcze tego samego dnia uczestniczyły w przeglądzie chórów w Parku Miejskim.

Reklama

Delegacje z złożone z członków zespołów folklorystycznych z Irlandii i Kolumbii zaproszone zostały do przyniesienia do ołtarza chleba, wody i wina. Podczas Mszy św. zostało wykonanych kilka religijnych pieśni, a jedną z nich była „Barka” wykonana przez ludowy zespół muzyczny Kolumbijczyków. Warto przypomnieć, że jest to pieśń, którą przed laty zachwycał się św. Jan Paweł II, a której sława wykroczyła daleko poza polskie granice.

Ostatnim aktem programu festiwalu był polonez wykonany na strzegomskim Rynku przez wszystkie zespoły folklorystyczne oraz mieszkańców miasta. W pierwszej parze poprowadził go burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta – przed laty tancerz Zespołu PiT „Kostrzanie”. Po odtańczonym na Rynku polonezie mieszkańcy mogli pokosztować smaków kuchni narodowych krajów, z których przyjechały zespoły. Potrawy przygotowywali strzegomscy restauratorzy pod dyktando gości, a częstowali nimi w specjalnych kawiarenkach członkowie zespołów, których można było wypytywać w razie potrzeby o receptury.

Warto podkreślić, że jedną z tegorocznych atrakcji programu festiwalu było zorganizowane po raz pierwszy „Śniadanie na trawie” – w ogrodach parafii przy bazylice mniejszej z udziałem strzegomskich dzieci, w drugim festiwalowym dniu, gdzie też zaproszono wszystkie zespoły folklorystyczne. Spotkanie stało się okazją nie tylko do ukazania samego piękna folkloru najmłodszym mieszkańcom miasta, ale też do nauki tradycyjnych zabaw z dziećmi, głęboko zakorzenionych w ludowej kulturze krajów festiwalowych gości.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-27 12:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XVII Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych w Starym Dzikowie

Dzikowianie podczas kiszenia kapusty

Adam Łazar

Dzikowianie podczas kiszenia kapusty

W niedzielę 3 lutego Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie, Wójt tej gminy, Centrum Kulturalne w Przemyślu, zorganizowali – tym razem w hali sportowej – siedemnasty przegląd grup obrzędowych pod nazwą „Wątki folkloru ludowego”.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady