Reklama

Polska

Posumowanie akcji „Wyślij pączka do Afryki”

Benedykt Pączka/facebook.com

Fundacja Kapucyni i Misje podsumowała tegoroczną edycję akcji „Wyślij pączka do Afryki”. Na potrzeby placówek misyjnych w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej zebrano ponad 360 tys. zł.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę w Krakowie została odprawiona dziękczynna Msza św. za wolontariuszy i darczyńców akcji „Wyślij pączka do Afryki”. W tym roku zaangażowało się w nią 10 tys. osób, wzięło w niej udział także 230 szkół. Na projekty misjonarzy w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej zebrano ponad 360 tys. zł.

Fundusze zebrane w czasie akcji zostaną przeznaczone na kilka projektów prowadzonych przez polskich kapucynów w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej. Chodzi o budowę trzech szkół (Kpakali, Dongue Yoyo i Bam) i trzech kaplic (Bilseme, Monts de Lam, Kowone). Społeczności tych miejscowości czynnie włączą się w realizację tych projektów – przygotowanie cegieł, kamieni, piasku. Zakonnicy podkreślają, że te działania integrują też miejscową ludność. Siódmy projekt dotyczy finansowania działalności Punktu Socjalnego dla Ubogich Caritas w Ngaoundaye w RŚA, gdzie pracuje br. Benedykt Pączka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Br. Sebastian Majcher OFMCap z Fundacji Kapucyni i Misje poinformował, że br. Robert Wnuk OFMCap w Kpakali (10 km od Bocaranga w Republice Środkowoafrykańskiej) już buduje szkołę dla 230 dzieci. „Radość dzieci rośnie każdego dnia, podobnie jak mury nowej szkoły” – mówią kapucyni. Z kolei br. Tomasz Świtała OFMCap razem z mieszkańcami wioski Monts de Lam leżącej na terenie parafii św. Fidelisa Sigmaringen w Baibokoum (diecezja Goré w Republice Czadu) rozpocznie budowę kaplicy.

Piotr Gajda, koordynator akcji dodał, że wszyscy ofiarodawcy będą regularnie otrzymywali informacje dotyczące postępów przy realizacji projektów polskich misjonarzy.

Nazwa akcji pochodzi od nazwiska misjonarza, który jeszcze przed wyjazdem na misje organizował akcję „Benedykt Pączka zaprasza na Pączka”. Jej celem było pozyskanie środków na otwarcie pierwszej w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie szkoły muzycznej. Zakonnik od września 2013 r. pracuje w miejscowości Ngaoundaye w RŚA, gdzie jako misjonarz głosi Ewangelię, ale często jego obecność wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają i kształcą osierocone dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Reklama

***

Gdy w sobotę w Krakowie podsumowywano akcję, br. Benedykt Pączka poinformował o tragicznych zajściach w Ngaoundaye. Bandyci z Czadu zamordowali 8 osób udających się na tamtejsze targowisko. „Chciałem zrobić sjestę, nie da się spać, więc piszę i proszę WAS o modlitwę; za tych, którzy zginęli dzisiaj rano oraz za nas, kiedy przyjdzie śmierć, abyśmy byli gotowi… aaaaaa zapomniałem, no i za tych, którzy zabijają – Boże miej litość nad ich czynami i zmiłuj się nad nimi” – napisał na Facebooku br. Pączka.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-15 12:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja "Himalaje muzyki": wciąż jest potrzebne wsparcie

Archiwum organizatorów akcji

Nepalczycy kochają muzykę. Ich tradycja nierozerwalnie złączona jest z instrumentami. Umiejętność grania na nich może przynieść dużo korzyści. Wiele dzieci w Nepalu jednak nie ma możliwości takiej nauki. Dlatego wciąż trwa inicjatywa „Himalaje muzyki”, którą zorganizowała oblacka redakcja „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl.

Więcej ...

"A nie mówiłem" czyli Trump

2024-06-28 14:53

Archiwum TK Niedziela

Kilka tygodni temu na okładce jednego z tygodników politycznych ukazało się duże zdjęcie Donalda Trumpa i mniejsze moje wraz z zajawką wywiadu, którego główna teza była bardzo prosta: polska prawice powinna postawić na byłego prezydenta, bo ma on bowiem wielkie szanse wygrać listopadowy wyścig do Białego Domu!

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024