Reklama

Niedziela Rzeszowska

Sługa słowa i ołtarza

Ks. Jan Antoni Kopystyński (1818-1897)

Archiwum diecezji

Ks. Jan Antoni Kopystyński (1818-1897)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Jan Antoni Kopystyński urodził się 12 maja 1818 r. w Osobnicy, w rodzinie szlacheckiej Józefa i Agnieszki z d. Bielakowicz Kopystyńskich herbu Leliwa. Pochodzenie, jak też zarobki ojca, umożliwiły młodemu Janowi zdobycie wykształcenia. Ten proces rozpoczęty zapewne w środowisku rodzinnym lub w szkole elementarnej w Jaśle, później kontynuował w Gimnazjum w Nowym Sączu, w Instytucie Filozoficznym i w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Odpowiedział na Boże wezwanie do służby kapłańskiej. Studia odbył w Seminarium Duchownym w Przemyślu. W trakcie formacji seminaryjnej sukcesywnie wprowadzany był w misję kapłańską, najpierw 30 kwietnia 1837 r. z rąk bp. Michała Korczyńskiego otrzymał tonsurę i niższe święcenia, blisko cztery lata później – subdiakonat i diakonat, a 25 kwietnia 1841 r. z rąk bp. Franciszka Ksawerego Zachariasiewicza – prezbiterat.

Realizację misji kapłańskiej rozpoczął od pracy w charakterze wikariusza w parafiach: Czudec i Ropa. W lutym 1847 r., po śmierci proboszcza objął pełny zarząd nad tą rozległą parafią, najpierw jako administrator, a od lipca 1847 r. – proboszcz. Proboszczem w Ropie był do 1865 r. Opiekował się tam przeszło dwutysięczną wspólnotą wiernych, zamieszkujących jedenaście okolicznych wiosek. Przez ten czas służył wiernym, głosząc im Słowo Boże i udostępniając sakramenty. Swoją otwartością i gorliwością zjednał sobie u nich wielki autorytet, co pomogło mu w 1846 r. w czasie rabacji galicyjskiej uspokoić rozemocjonowane ich umysły, i ustrzec wsie należące do parafii przed bandyckimi rozbojami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1865 r. przeniósł się na parafię w Dębowcu. Również i tam aktywnie włączył się w realizację misji kapłańskiej. Był przede wszystkim animatorem życia religijnego, ale również rozwinął aktywną działalność oświatową i inwestycyjną, m.in. był zaangażowany w prace miejscowej i jasielskiej Rady Szkolnej, z jego inicjatywy doposażono i odmalowano świątynię parafialną, oraz odbudowano kościół pw. Świętego Krzyża. Włączony też został w prace na szczeblu dekanalnym, najpierw jako wicedziekan (1878), a później dziekan dekanatu żmigrodzkiego (1878-97). W 1887 r. otrzymał probostwo w Jaśle, ale wkrótce zrezygnował z tego urzędu i pozostał w Dębowcu do końca swego życia, czyli do 20 kwietnia 1897 r.

Reklama

Ks. Jan Kopystyński był gorliwym kapłanem. Uznanie wyraziły władze kościelne, przyznając mu m. in. tytułu szambelana papieskiego. List gratulacyjnym przesłał mu bp Ignacy Łobos.

Po śmierci doczesne szczątki zasłużonego kapłana złożono w krypcie pod kościołem pw. Świętego Krzyża w Dębowcu.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-31 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...