Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla Bożej chwały i potęgi

Jakub Mucha podczas inwentaryzacji dzwonów

Archiwum

Jakub Mucha podczas inwentaryzacji dzwonów

Z Jakubem Muchą, lektorem w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, pasjonatem tematyki ludwisarskiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZT: Skąd zainteresowanie tematyką związaną z dzwonami?

Jakub Mucha: Dzwonami zacząłem się interesować jeszcze we wczesnoszkolnych latach. Wszystko zaczęło się od tego, że gdy wychodząc po Mszy św. z kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, usłyszałem bijący tam dzwon i zainteresowało mnie to. Od tamtego momentu, gdy tylko byłem w pobliżu jakiegoś kościoła przysłuchiwałem się jak biją tam dzwony. Początkowo tylko słuchałem, a z czasem zacząłem oglądać filmy na YouTube poświęcone tej tematyce. Wiele osób z Polski i zagranicy wrzucało tam nagrane przez siebie filmy. W końcu przyszedł mi do głowy pomysł, że może i ja spróbowałbym nagrać jakieś dzwony. Najpierw robiłem to na własny użytek, ale potem założyłem swój kanał o nazwie „Campanas Poloniae” i od tamtego czasu regularnie umieszczam tam nagrania.

Gdzie obecnie znajdują się największe dzwony w Polsce, a jakie są najcenniejsze czy najstarsze w diecezji sosnowieckiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Największym współczesnym dzwonem w Polsce jest „Maryja Bogurodzica”, znajdujący się w bazylice w Licheniu, waży ok. 14 700 kg. Został odlany w ludwisarni Capanniego we Włoszech w 1999 r. Stanowi wotum Polaków za 2000 lat chrześcijaństwa. Z kolei największym zabytkowym dzwonem na terenie naszego kraju jest „Zygmunt” z katedry wawelskiej. Waży on ok. 9 600 kg. Został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Wykonał go w Krakowie Hans Behem z Norymbergi w 1520 r. W naszej diecezji sosnowieckiej, z dotychczas zdobytych przeze mnie informacji, jednym z najcenniejszych wydaje się dzwon z kościoła św. Brata Alberta w Jaworznie-Pieczyskach. Nie ma na jego temat jakichś dokładnych informacji, ale po jego kształcie i charakterze dźwięku można się domyślać, że pochodzi z czasów średniowiecza. Wymaga to jeszcze szczegółowszych badań.

Na czym polega projekt badawczy „Corpus Campanarum Poloniae” i jaki ma cel?

„Corpus Campanarum Poloniae” to ogólnopolski projekt realizowany przez Polską Akademię Nauk, mający na celu zebranie danych na temat dzwonów, głównie zabytkowych, związanych z ziemiami polskimi. Dane są gromadzone w oparciu o zapiski z kronik parafialnych i miejskich, a także na podstawie badań i obserwacji terenowych.

Tematyka dziedzictwa ludwisarskiego nie jest zbyt popularna. Czy dotychczas ktoś prowadził takie badania i gdzie szukać informacji na powyższy temat?

Tematyka ludwisarska to obszar badań wciąż nieodkryty do końca. Nieliczni znawcy tematu w Polsce prowadzili badania nad dzwonami, powstało nawet na ten temat kilka książek. Także w Internecie znaleźć można wiele ciekawych artykułów na temat zabytkowych i współczesnych dzwonów. Oprócz mnie, w Polsce działa kilkunastu pasjonatów, którym tak samo jak mnie leży na sercu los tych wymownych głosów historii. Jeżeli mówimy o dziedzictwie, to myślę, że ważne jest uświadomienie księżom, jak cennymi instrumentami są dzwony i jak ważne jest dbanie o ich dobry stan. Raz na rok należałoby sprawdzić czy osprzęt się nie zużył lub czy coś się nie rozregulowało. Często proboszczowie nie zdają sobie sprawy, jak cenne zabytki są zawieszone na wieżach ich parafialnych kościołów. Wytworzone przez człowieka dzwony nie tylko obwieszczają najważniejsze etapy życia człowieka, lecz przede wszystkim przypominają o Bogu, Jego chwale i potędze.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-03 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jedyna taka szkoła

Uczniowie jaworznickiej szkoły w klasie...

Archiwum SP w Jaworznie

Uczniowie jaworznickiej szkoły w klasie...

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...