Reklama

Niedziela Wrocławska

Pamiętaj o katechezie!

K. Porwich/Niedziela

W wielu parafiach archidiecezji wrocławskiej odczytano komunikat związany z deklaracją woli uczęszczania na lekcje religii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komunikat ten wzbudził wiele pytań ze strony naszych czytelników. Poprosiliśmy o komentarz ks. Mariusza Szypę – dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

– Przypomnienie o złożeniu deklaracji woli uczęszczania na lekcję religii nie jest niczym nowym. Według norm prawnych, takie deklaracje są zbierane przez szkołę przed 1 września. Wynika to z faktu, że lekcje religii są nieobowiązkowe, a w związku z tym, aby zajęcia mogły się odbywać, potrzebna jest deklaracja woli rodziców. Przede wszystkim dotyczy to rodziców dzieci klas O i 1 szkół podstawowych oraz 1 klasy szkół średnich – mówi ks. Mariusz Szypa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Aby lekcja religii była uwzględniona w siatce godzin, potrzebna jest deklaracja rodziców lub opiekunów prawnych, wyrażających chęć posłania swoich dzieci na katechezę.

– Złożenie deklaracji przed 1 września umożliwia uczestnictwo w zajęciach, a z drugiej strony ułatwia dyrekcji uwzględnienie lekcji religii w siatce godzin. W wielu placówkach takie deklaracje przyjmowane były na początku roku szkolnego. To pewnego rodzaju życzliwość dyrekcji wobec dzieci, rodziców i proboszczów – powiedział ks. dyrektor.

Taka procedura dotyczy nie tylko religii katolickiej.

– Wielu rodziców zapomina, że religia należy do zajęć nieobowiązkowych, i to na nich ciąży obowiązek zgłoszenia na nie swoich dzieci. Dotyczy to nie tylko religii katolickiej, ale także każdego związku wyznaniowego. Na mocy prawa oświatowego zajęcia są możliwe do realizacji i każdy ma do nich prawo, ale prawo wymaga także, aby pewne terminy zostały zachowane – zaznaczył ks. Szypa.

Ksiądz Mariusz zachęca, aby nie czekać na ostatnią chwilę z taką deklaracją. – W każdym momencie można się zapisać na lekcję religii, także po 1 września. Jeśli jednak okaże się, że do 1 września w danej klasie nie było zgłoszonej wystarczającej liczby osób, to wtedy zajęcia mogą odbywać się na zasadzie połączenia z inną klasą. Prowadzenie nauki w połączonych klasach jest sprawą niełatwą, wymagającą umiejętności organizacyjnych, dobrego planowania i pomysłowości.

Reklama

Treść czytanego komunikatu:

„Duszpasterstwo Parafii przypomina rodzicom i opiekunom prawnym dzieci i młodzieży rozpoczynającym we wrześniu naukę w klasach pierwszych wszystkich typów szkół, że deklaracje woli uczęszczania na lekcje religii należy złożyć przed rozpoczęciem roku szkolnego. Najlepiej zatem uczynić to wraz ze składaną dokumentacją rekrutacyjną do szkoły, jeszcze przed wakacjami, by dyrektorzy szkół mogli uwzględnić te lekcje w planach zajęć”.

Przypominamy, że decyzję o uczęszczaniu ucznia na katechezę podejmuje rodzic lub prawny opiekun ucznia niepełnoletniego, lub samodzielnie uczeń pełnoletni, na podstawie pisemnego oświadczenia.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechetycy o realnych problemach nauczania religii w wirtualnej rzeczywistości

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

Archiwum WSD w Częstochowie

Praktyki katechetyczne kleryków WSD w Częstochowie

Dziś nie ma wątpliwości co do tego, że rzeczywistość wirtualna jest przestrzenią głoszenia Ewangelii. Jak powinno wyglądać nauczanie religii w rzeczywistości zmediatyzowanej? Zastanawiano się nad tym podczas sympozjum Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, które odbyło się 19 i 20 września w Częstochowie.

Więcej ...

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Figura św. Rity, klasztor augustianów w Krakowie

Ks. Paweł Gabara/Niedziela

Figura św. Rity, klasztor augustianów w Krakowie

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...