Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Aż chce się modlić

Bp Grzegorz Kaszak z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w remont kaplic

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Grzegorz Kaszak z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w remont kaplic

Kaplice Matki Bożej Częstochowskiej i Serca Pana Jezusa w kościele Świętej Trójcy w Będzinie zostały otwarte po gruntownych pracach konserwatorskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pełne nowego blasku kaplice poświęcił bp Grzegorz Kaszak. Uroczystość odbyła się 27 czerwca i zbiegła z udzieleniem sakramentu bierzmowania 21 młodym osobom.

– Przeprowadzone w świątyni prace mają na celu ratowanie dziedzictwa narodowego. Niezależnie czy jesteśmy wierzący, czy niewierzący, jest to spuścizna, którą otrzymaliśmy od pokoleń i musimy o nią dbać, tak jak dbali o nią ci, którzy wykonali to piękne dzieło – powiedział bp Kaszak. Zaznaczył także, że kiedy 2 tys. lat temu Jezus chodził po ziemi, wspierał ludzi w ich trudnościach. – Dzisiaj czeka na nas w tabernakulum, by obdarzać człowieka darami pochodzącymi z nieba – mówił biskup i zaapelował do kapłanów i wiernych z parafii Świętej Trójcy, by wykorzystywali jak najczęściej kaplice na spotkania, modlitwy, adoracje. – Te miejsca są przesiąknięte modlitwami, błaganiami, ale i podziękowaniami minionych pokoleń. Dołączmy do nich również i my.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyremontowane kaplice znajdują się po dwóch stronach kościoła, tuż obok prezbiterium. Do bliźniaczych kaplic wchodzi się z nawy po kilku stopniach. W krypcie pod kaplicą północną spoczywali członkowie rodu Mieroszewskich, o czym przypomina tablica epitafijna nad wejściem, która została odnowiona. Po prawej stronie wmurowano też tablicę upamiętniającą ostatni remont kościoła. Ponadto w kaplicy znajdują się nowe obrazy św. Brata Alberta oraz św. Tereni od Dzieciątka Jezus. W 2020 r. w oknie kaplicy umieszczony został witraż dedykowany kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. W planach są kolejne witraże do tej kaplicy, poświęcone świętym: Wojciechowi, Stanisławowi oraz Maksymilianowi.

W obu kaplicach jest oryginalna malatura sklepień i glifów okiennych z XIX wieku, której kompleksowa konserwacja przeprowadzona została w latach 2020-21. Ornamentyka na ścianach jest odwzorowaniem malatury kościoła z XIX wieku – powstała w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa podczas generalnego remontu świątyni w latach 2014-15, zaś w kaplicy Matki Bożej – w 2021 r. Docelowo nawiązująca do dawnego wystroju ornamentyka pokryje wszystkie ściany w świątyni, które póki co pomalowane są na kolory bazowe (z widocznymi odkrywkami). Ołtarze w obu kaplicach, wykonane w stylu barokowym, pochodzą z końca XIX wieku. A w ołtarzu kaplicy Serca Pana Jezusa jest umieszczona zabytkowa drewniana rzeźba.

Reklama

Dodajmy, że kaplice wybudował w XIX wieku, w ramach rozbudowy nie mogącego pomieścić coraz większej liczby parafian kościoła, ks. proboszcz Leopold Dobrzański. Liczące blisko 150 lat polichromie sklepień ocalały jako jedyny w całości zachowany fragment zabytkowej malatury w świątyni. Postępującego zniszczenia dokonał czas, ale przyspieszyły je niewątpliwie szkody górnicze, za które wyrokiem sądu parafia uzyskała odszkodowanie pokrywające większość prowadzonych prac. Teraz polichromie nie tylko nie grożą odpadnięciem, ale zachwycają swymi pierwotnymi barwami i bogatszą ornamentyką, którą wydobyto spod kolejnych warstw konserwatorskiej farby, jaką przez wieki były odświeżane.

– W kaplicy Serca Pana Jezusa wraz ze sklepieniem odnowiono glify okienne i portal wejściowy, a także znajdujące się tu zabytkowe małe organy z balkonem chóru. Jako że wcześniej odtworzono tu też kompletną malaturę ścian, można naprawdę przenieść się w czasie i spokojnie, w modlitewnej zadumie kontemplować mękę Zbawiciela, której insygnia wymalowano na sklepieniu wraz z trzymającymi włócznię i chustę aniołami oraz apokaliptycznym Barankiem. Natomiast w kaplicy Matki Bożej odmalowane zostało sklepienie, ściany i postaci świętych: Józefa, Joachima i Anny, a także czterech Ewangelistów. Odnowione zostały również glify okienne i portal wejściowy – mówi Jarosław Ciszek.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-07 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Kontrola w katedrze

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

ks. Piotr Śliwka

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

Z końcem września do katedry świdnickiej przybyła ministerialna komisja z Warszawy, w celu weryfikacji poprawności prowadzonych działań administracyjno-finansowych.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli