Reklama

Niedziela Kielecka

O pamięci i symbolach Michniowa

Prezydent Andrzej Duda, otwarcie Mauzoleum w Michniowie

T.D.

Prezydent Andrzej Duda, otwarcie Mauzoleum w Michniowie

Głównym gościem otwarcia unikatowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie był prezydent RP Andrzej Duda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ustanowionym przez parlament RP Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, 12 lipca, prezydent dokonał oficjalnego otwarcia mauzoleum, wygłosił przemówienie, zwiedził wystawę stałą w towarzystwie świadka spalenia wsi przez Niemców 78 lat temu – Marianny Wikło oraz bp. Mariana Florczyka, a także rozmawiał z mieszkańcami.

Udział w uroczystości prezydent rozpoczął od złożenia wieńca na zbiorowej mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa. Witała go Marianna Wikło. – W Michniowie skupiły się wszystkie objawy hitlerowskiego okrucieństwa. W ciągu tych dwóch dni Michniów przestał istnieć. Nie został żaden budynek, zostały tylko opalone kominy – mówiła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Michniów nie przestał istnieć

– Michniów nigdy nie przestał istnieć, tak jak nigdy nie przestały istnieć polskie wsie, które zostały spacyfikowane w czasie II wojny światowej – odpowiedział prezydent Duda. Dodał, że zostały zniszczone fizycznie, ale nie w sensie moralnym. Mauzoleum w Michniowie, które – jak określił – przedstawia ciąg wiejskich chat, nazwał „symbolem niezniszczalności polskiej wsi i chłopskiej chaty”.

W przemówieniu prezydent podkreślał niezłomność i symboliczną niezniszczalność polskiej wsi, przywiązanie jej mieszkańców do chrześcijańskich wartości oraz ich poczucie polskości. Mówił także o trwałości pamięci.

Nawiązał m.in. do ustanowienia dnia walki i męczeństwa, obchodzonego w rocznicę pacyfikacji Michniowa.

– Nie byłoby wielkiej historii polskiego bohaterstwa w czasie II wojny światowej, gdyby nie polska, chłopska chata, z której szli żołnierze do polskiego wojska, z której chłopcy szli do oddziałów partyzanckich – mówił. – To właśnie jest wymowa tego mauzoleum i to jest właśnie wymowa Michniowa, jako symbolu polskości – podkreślał.

Świadectwo długu wobec wsi

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił rolę, jaką mieszkańcy wsi odegrali nie tylko podczas ostatniej wojny, ale również w 1920 r., gdy bronili niepodległej Polski przed najazdem bolszewickim.

Reklama

Budowę mauzoleum prezydent Duda nazwał „świadectwem milczącego długu, jaki Rzeczpospolita Polska, ta dzisiejsza wolna i suwerenna, ma wobec polskiej wsi”.

– Polski chłop, polski rolnik zawsze wiedział, co to znaczy godność, co to znaczy honor, co to znaczy ojcowizna i co jest tak naprawdę ważne, gdzie są wartości i gdzie są plewy – mówił prezydent. Podkreślił także obowiązek opieki państwa nad polską wsią, aby „mogła trwać, aby mogła się spokojnie rozwijać, aby nigdy więcej nikt i nic jej nie spalił”.

– Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć pomordowanym mieszkańcom Michniowa i wszystkich polskich wsi – apelował prezydent Andrzej Duda.

(Relacja z otwarcia i zwiedzania wyjątkowego mauzoleum – w następnym numerze)

Podziel się:

Oceń:

2021-07-27 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Michniów. Ku pamięci, ku przestrodze

Czy oryginalny pomnik, nasycony symboliką i rozwiązaniami technologicznymi, w połączeniu z ofertą edukacyjną, stanie się lekcją historii i przestrogą? Że nigdy więcej wojen! Że nigdy więcej palenia ludzi żywcem!

Więcej ...

Sylwetki neoprezbiterów

2024-05-26 10:04

ks. Łukasz Romańczuk

6 diakonów [archidiecezja wrocławska] oraz jeden ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze wrocławskiej. Dziś będę odprawiać swoje Msze święte prymicyjne, a my zachęcamy do tego aby ich lepiej poznać.

Więcej ...

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania