Reklama

Kultura

Chopin stale współczesny

O tegorocznym Konkursie Chopinowskim i głębokich przeżyciach rodzących się z inspiracji dziełami wybitnego polskiego pianisty z Aleksandrem Laskowskim, rzecznikiem prasowym XVIII Konkursu Chopinowskiego, rozmawia Monika M. Zając.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika M. Zając: Choć w tym roku do finału przeszło więcej pianistów z Europy, to jednak wydaje się, że w ostatnich latach Azjaci „czują” Chopina o wiele lepiej niż Europejczycy...

Aleksander Laskowski: Bardzo cieszy nas fakt, że wielu wspaniałych artystów z krajów takich jak Japonia, Chiny czy Korea Południowa nie tylko sięga po dzieła Chopina, ale też wykonuje je naprawdę wspaniale. Sukces Seon-jin Cho na XVII Konkursie Chopinowskim w 2015 r. – Koreańczyk zdobył wtedy I nagrodę – stał się początkiem jego światowej kariery, a w jego ojczyźnie wybuchła najprawdziwsza chopinomania.

Konkurs jest źródłem wielokulturowej polaryzacji, którą świat obserwuje w różnorodnych interpretacjach muzyki tego genialnego kompozytora. Czy dzięki temu lepiej rozumiemy muzykę Chopina, jej przekaz? A może różnorodność interpretacji zaburza przesłanie mistrza?

Dzieła Fryderyka Chopina zostały nam przekazane w formie zapisu nutowego, precyzyjnego, ale jednocześnie wymagającego od wykonawcy podjęcia wielu decyzji. Sztuka wykonawcza współczesnych pianistów polega na kreowaniu własnych interpretacji, w których – szanując oryginalne dzieło – mają szansę dodać własny przekaz, przede wszystkim emocjonalny. I to jest wspaniałe. Czy dzięki temu lepiej rozumiemy muzykę Chopina? Nie wiem, bo nie potrafię powiedzieć, co to miałoby znaczyć: „lepiej rozumieć muzykę”. Dla każdego jest ona czymś nieco innym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs to coś więcej niż turniej muzyczny. Ku jakim wartościom kieruje się myśl organizatorów? Jak zmieniają się potrzeby widowni?

Konkurs Chopinowski to wydarzenie o globalnym zasięgu, wielkie święto Fryderyka Chopina i jego genialnej twórczości; to czas, kiedy oczy całego świata zwrócone są na Warszawę. Oczywiście, w konkursowych zmaganiach pojawia się pierwiastek sportowy – jedni pianiści awansują do kolejnych etapów, a inni odpadają. W końcu poznajemy nazwiska laureatów. Najważniejsza jest jednak nie rywalizacja, a obcowanie z pięknem w czystej postaci, głębokie przeżycia duchowe, których dostarcza nam słuchanie dzieł Chopina. Słowem – 3 tygodnie wielkiej radości. Publiczność doskonale to wyczuwa, dlatego tak tłumnie przychodzi na przesłuchania konkursowe, dlatego tak wiele milionów osób ogląda transmisje na naszym kanale YouTube.

Reklama

Jak śledzenie przebiegu konkursu, który stał się świętem narodowym, może ubogacić tych, którzy z muzyką klasyczną niewiele mają na co dzień wspólnego? Co najskuteczniej zachęca do jej odkrywania tych najmniej przekonanych?

To prawda, że Konkurs Chopinowski jest naszym trzytygodniowym świętem narodowym, które szczęśliwie obchodzimy z niemal całym światem. Magia konkursu sprawia, że oglądają go chętnie wszyscy, także ci, którzy na co dzień wybierają muzykę inną niż klasyczna. Co ich zachęca? Myślę, że przede wszystkim piękno muzyki Fryderyka Chopina.

Co było wyróżnikiem tegorocznej edycji konkursu?

Bez wątpienia bardzo wysoki poziom gry uczestników. Dodatkowo fakt, że była to edycja o rok opóźniona z powodu pandemii COVID-19.

Konkurs współtworzy kształt muzycznego świata. To już XVIII Konkurs – jak zatem na przestrzeni tych lat zmienił się ów kształt świata muzyki?

Muzyka Chopina – by skupić się tylko na tym aspekcie – ma dwa oblicza: jedno zwrócone ku czasom, w których powstała, drugie – ku współczesności. Dlatego z jednej strony jest częścią naszej tradycji, a z drugiej – jest stale współczesna i zmienia się wraz ze światem.

Aleksander Laskowski pracownik Instytutu Adama Mickiewicza, tłumacz, współpracownik radiowej Dwójki. Autor książki Skrywany wulkan, której bohaterem jest Witold Lutosławski.

Lista laureatów Konkursu Chopinowskiego 2021

• 1. Nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu

• 2. Nagroda ex aequo – Kyohei Sorita i Alexander Gadjiev, który otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty

• 3. Nagroda – Martin Garcia Garcia, który otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu

• 4. Nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi i Jakub Kuszlik, który otrzymał także nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków

• 5. Nagroda – Leonora Armellini

• 6. Nagroda – JJ Jun Li Bui

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-02 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie ma Polaka, który by nie wiedział, kim był Chopin. Rocznica śmierci wielkiego talentu muzycznego

Kompozycje Fryderyka Chopina to wierzby w muzyce przysiadłe

Wikipedia

Kompozycje Fryderyka Chopina to wierzby w muzyce przysiadłe

Urodził się z matki Polki i ojca Francuza. Chyba nie ma Polaka, który by nie wiedział, kim był Fryderyk Chopin. Ten niespotykany talent muzyczny zmarł w wieku 39 lat.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?