Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal świętości

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Dawid Wiech

W drogę ze świętymi wyruszyli wierni w Leżajsku

Dni poprzedzające uroczystość Wszystkich Świętych sprzyjają celebrowaniu powszechnego powołania do świętości. W tym czasie zorganizowano wydarzenia, które promowały świętość i pokazywały świętych jako godnych naśladowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród różnych wydarzeń były Bal Wszystkich Świętych, Marsz Wszystkich Świętych oraz wydarzenie W Drogę ze Świętymi. Oprócz tego wielu duszpasterzy i katechetów organizowało mniejsze lub większe inicjatywy, które pokazywały świętość jako obowiązek każdego wierzącego.

Leżajsk

W parafii farnej w Leżajsku świętość celebrowano w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych. W przeddzień, w niedzielę uczestnicy zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym przez proboszcza ks. Marka Ciska. Dzieci i młodzież przebrani za świętych i błogosławionych, uczestnicząc w liturgii włączyli się w czytania i animację muzyczną, wspierając przy tym miejscową Diakonię Muzyczną i miejscową grupę Ruchu Światło-Życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie uroczyście uczestnicy przeszli na plac przed Miejskim Centrum Kultury. W tym czasie procesja odśpiewała Litanię do Wszystkich Świętych, a przebrane dzieci niosły relikwie świętych: św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Jana z Dukli, św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Jana Balickiego.

Na miejscu odbył się koncert powiatowej orkiestry Divertimento, a następnie gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci. W tym czasie każdy uczestnik wydarzenia mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku i wsłuchiwać się w koncert grupy wokalnej Meritum. Inną atrakcją były zagadki biblijne i inne konkursy dla najmłodszych. Organizatorem wydarzenia była parafia farna w Leżajsku, szczególnie wikariusz, ks. Witold Orzechowski wraz z młodzieżą z miejscowej grupy.

Krzemienica

W tym samym terminie, 31 października, zorganizowano Marsz Wszystkich Świętych. Dzieci przebrane za swoich świętych patronów zgromadziły się w kościele o godz. 10.30. Najpierw procesyjnie weszły do kościoła, aby wszyscy uczestnicy liturgii mogli zobaczyć ten korowód świętości, ukazujący różne wymiary i aspekty świętości prezentowane w przedstawianych postaciach. Następnie podczas liturgii w kazaniu ks. Michał Czelny zwrócił uwagę na powszechne powołanie do świętości wszystkich wierzących. Uczestnicy liturgii mogli zapoznać się z historią życia poszczególnych świętych. Była to niezwykle cenna katecheza o świętości, skierowana nie tylko do przebranych dzieci, ale do wszystkich, którzy tego dnia zgromadzili się w parafialnym wieczerniku.

Reklama

Po Mszy św. był czas na śpiew, agape, słodkie upominki dla uczestników wydarzenia, a także podsumowania czasu październikowych modlitw różańcowych, w których dzieci licznie uczestniczyły. Rodzinny czas Marszu Wszystkich Świętych pokazał, że w Kościele w tych dniach celebrujemy życie, które przychodzi na świat w rodzinie i tam wzrasta do świętości.

Gniewczyna

Podobny przebieg miał Bal Wszystkich Świętych odbywający się w parafii w Gniewczynie Łańcuckiej. Tam 31 października wierni zgromadzili się najpierw na modlitwie różańcowej, a następnie na Mszy św. To pierwsza katecheza dla uczestników wydarzenia – świętość rodzi się na modlitwie, w spotkaniu z Bogiem na kolanach. W okolicznościowej homilii wikariusz parafii ks. Jakub Szafran wskazał, że świętość jest dostępna dla każdego człowieka.

Następnie kolorowa procesja świętości przeniosła się do sali Wiejskiego Domu Kultury, gdzie miejscowa grupa Ruchu Apostolstwa Młodzieży animowała zabawy dla dzieci. Nie zabrakło także słodkich przekąsek. Był to czas radości, zabawy i wspólnoty, która razem dąży do świętości wszystkim co robi. Nie była to jednak jedynie zabawa dla dzieci, ale także czas na podzielenie się historią świętości patrona. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – wydarzenie w Gniewczynie było najlepszą ilustracją tej prawdy.

To tylko niektóre wydarzenia, które w tym czasie miały miejsce na terenie naszej archidiecezji. Wiele z nich odbywało się w przestrzeni szkolnej. Katecheci organizowali konkursy na strój świętych, w którym uczestnicy pokazywali także historię życia przedstawianego patrona. Marsze, bale, procesje i wszystkie inne wydarzenia pokazywały, że świętość jest także dziś możliwa, a w katolickim kraju, wśród dzieci i młodzieży promuje się postawy wychwalające życie Pana życia i śmierci, nie natomiast inne, zabobonne zwyczaje kwestionujące wiarę w zmartwychwstanie.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-09 08:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości św. Stanisława – głównego patrona Polski

Joanna Adamik

Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w Krakowie w dorocznych uroczystościach św. Stanisława, głównego patrona Polski. „Demokratyczne państwo nie może być zawieszone w aksjologicznej próżni, ponieważ zakłada ono konkretne fundamenty etyczne” – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św., której przewodniczył kard. Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...