Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicka delegacja w Dachau

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w dniu 29 kwietnia, uczestniczyła także 50. osobowa delegacja z diecezji legnickiej. W gronie uczestników pielgrzymki, obok Biskupów z Legnicy - biskupa Diecezjalnego, Pomocniczego i Seniora, znaleźli się księża pełniący różne funkcje w diecezji oraz diakoni, którzy w maju przyjmą święcenia prezbiteratu.

Gościem specjalnym był ks. prał. Petrus Birkner z Görlitz, kanonik honorowy legnickiej kapituły katedralnej, który dzielił się swoją wiedzą na temat zwyczajów i życia religijnego mieszkańców niemieckich Landów. Pielgrzymi rozpoczęli swoją podróż na uroczystości, od odwiedzin miejscowości Radibor na Łużycach. Tu, w rodzinnej parafii bł. ks. Alojzego Andritzkiego, który jest jedną z ofiar Dachau, a jednocześnie pierwszym błogosławionym Łużyczaninem a także Saksonii, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa legnickiego. Miejscem Bazowym dla grupy legnickiej była miejscowość Fryzynga, a w niej Bildungszentrum Kardinal-Döpfner-Haus. Dziś, jest to miejsce wielu spotkań, rekolekcji, konferencji, sesji, wydarzeń kulturalnych dla różnych grup. Jest w obrębie zabudowy wraz z konkatedrą, którą też grupa zwiedzała. Miejscem odwiedzin było także Monachium wraz m.in. z katedrą, czy obszarem poolimpijskim, a także rodowa miejscowość św. Jadwigi Śląskiej - Andechs.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Legnicka delegacja w Dachau

W dniu głównych uroczystości w Dachau, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią obozu i losem więźniów, a wśród nich wielu kapłanów, w udostępnionych salach wystawowych. Cieszył też fakt, że wśród odwiedzających to miejsce i zapoznających się z jego historią, było bardzo dużo młodzieży, w ramach wycieczek szkolnych. Obok udziału w koncelebrowanej Mszy św. w gronie wszystkich uczestników tego wydarzenia, był też czas na osobistą i wspólną modlitwę w miejscach gdzie stały baraki (28, 30) w których osadzeni byli polscy księża, czy też na terenie klasztoru sióstr karmelitanek, przylegającego do obszaru byłego obozu. Była też możliwość spotkań z księżmi z innych diecezji przybyłych tego dnia w ramach swoich pielgrzymek diecezjalnych, czy też ze swoimi parafianami, jako duszpasterze polonijni.

Reklama

W samo południe została odprawiona tam Msza święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, natomiast homilię wygłosił kardynał Reinhard Marx. W swojej homilii kardynał Monachium cytował obszerne fragmenty wspomnień jezuity - ojca Adama Kozłowieckiego - byłego więźnia tego obozu. Po wojnie zakonnik został misjonarzem w Zambii. W 1998 roku papież Jan Pawła II minował go kardynałem. Ojciec Kozłowski zmarł w 2007 roku mając 96 lat.

„Dachau pozostanie miejscem niepokojącej pamięci i równocześnie przebaczenia szczególnie dla Niemców i Polaków. - Historia naszych narodów daje podstawy do tego, by żywić nadzieję, że nienawiść przemoc i ucisk nie muszą być wiecznymi towarzyszami człowieka” - podkreślał w homilii kardynał Monachium. Swoje rozważania zakończył pytaniem: „Czy ludzkość nauczyła się czegoś z tej okropnej lekcji?”.

Przez obóz koncentracyjny w Dachau przeszło około 200 tysięcy więźniów, życie straciło 40 tys. osób. Był on głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród około 3 tys. uwięzionych biskupów, księży, zakonników i diakonów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski. Szacuje się, iż około 900 przypłaciło ten pobyt życiem. Około 50 zostało wyniesionych na ołtarze.

W uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau wzięło udział blisko 800 duchownych z całej Polski w tym 30 biskupów. Diecezję legnicką reprezentuje 50 księży na czele z Biskupem Legnickim Zbigniewem Kiernikowskim, Biskupem Markiem Mendykiem oraz Biskupem seniorem Stefanem Cichym. Obóz koncentracyjny w Dachau został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Reklama

Ostatni dzień pobytu na terenie Niemiec, pielgrzymi legniccy rozpoczęli od porannej Mszy św. w bazie we Fryzyndze. Była tu też okazja do złożenia podziękowań na ręce przedstawiciela stowarzyszenia katolickiego Renovabis, za ppomoc w zorganizowaniu pobytu gości z Legnicy. Potem w drodze powrotnej, były jeszcze nawiedziny bawarskiego sanktuarium MB w Altötting. Swego czasu, było to ulubione miejsce pielgrzymkowe papieża Benedykta XVI, który urodził się w pobliskiej miejscowości. To sanktuarium jest dobrze znane w świecie, i ma nawiązane relacje partnerskie z innymi znanymi sanktuariami Maryjnymi. Jednym z nich jest Jasna Góra. Po modlitwie przed figurą Czarnej Madonny, oraz krótkim zwiedzaniu miasta, wszyscy spotkali się na agapie w miejscowym Franziskushaus, miejscu które dawniej było klasztorem franciszkańskim, a obecnie jest miejscem edukacji szkolnej, oraz rekolekcyjnym i różnorakich spotkań.

Uczestnicy powrócili do swoich parafii i obowiązków z licznymi wspomnieniami i osobistymi przeżyciami, które być może dopomogą w jeszcze bardziej pogłębionej pracy duszpasterskiej.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-07 19:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Umierające serce

Niedziela legnicka 11/2020, str. I

Na włożonym do naczynia z wodą komunikancie pojawił się ślad krwi, który oddzielił się od pozostałej jego części (6 I 2014 r.)

Ks. Waldemar Wesołowski

Na włożonym do naczynia z wodą komunikancie pojawił się ślad krwi, który oddzielił się od pozostałej jego części (6 I 2014 r.)

W naszych wielkopostnych propozycjach modlitewnego zatrzymania się nad Męką naszego Zbawiciela, nie może zabraknąć wydarzenia eucharystycznego, które miało miejsce w Legnicy.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024