Reklama

Niedziela Przemyska

Za pośrednictwem św. Andrzeja Boboli

30 listopada przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja. Data urodzin jest umownie przyjęta, gdyż w dokumentach, jakie dotychczas znamy, trudno napotkać wiadomości na ten temat. Tego dnia odbędą się uroczystości ku czci świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziwnym się wydaje, że zakon jezuitów, który znany jest w Polsce z bogatego archiwum, nie posiada dokumentu, który podaje datę urodzenia, miejsce i imiona najbliżej rodziny św. Andrzeja Boboli. Stąd przez lata powstawały różne hipotezy, szczególnie dotyczące miejsca jego urodzenia, zaś z ustaleniem daty urodzin nie było większych trudności. Dziś generalnie, jako miejsce urodzin przyjmuje się Strachocinę, parafię w archidiecezji przemyskiej na Podkarpaciu. Wpływ na tę decyzję miała praca ks. Jana Poplatka, jezuity, o bł. Andrzeju Boboli z roku 1936, ale decydujący wydarzenie z 16 maja 1987 r., gdy podobnie jak w Pińsku i Wilnie, św. Andrzej ponownie objawił się i powiedział, że trzeba go tutaj zacząć czcić. Kult świętego w parafii rozpoczął się w roku 1988. Dziś Strachocina staje się ważnym ośrodkiem w szerzeniu jego kultu w naszej Ojczyźnie.

Tutaj odbywają się comiesięczne modlitewne spotkania ze św. Andrzejem Bobolą, a Bobolówka, miejsce zamieszkania szlacheckiej rodziny Bobolów w parafii, nabrała charakteru sakralnego. Gromadzą się w niej patrioci i ci wszyscy, którym na sercu leży katolickie oblicze Ojczyzny. Modlitwy wznoszone w tym miejscu już nie raz okazały się skuteczne i owocne zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym. Dzięki temu istnieje przekonanie, które tu się potwierdza, że na św. Andrzeja zawsze możemy liczyć, szczególnie wówczas, gdy ludzkie możliwości okazują się już niewystarczające.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś, gdy Polską targają liczne podziały, wzajemne oskarżanie się i posądzenia, a zachowania niektórych Polaków zakrawa na zdradę narodową – to sami nie potrafimy z tym sobie poradzić. Ponadto środowiska liberalne na zachodzie Europy, stosujące dyktat wobec Polski i nie przyjmujące żadnych sensownych argumentów, nie zmieniają nastawienia do Polski. Potrzebna więc jest pomoc z nieba.

Świadomi jesteśmy Cudu na Wisłą w roku 1920, który uprosili mieszkańcy Warszawy przez wstawiennictwo błogosławionego wówczas Andrzeja Boboli. Za udział w tym cudzie bł. Andrzej został kanonizowany. Dziś są inne zagrożenia dla Ojczyzny, dlatego podjęliśmy z racji rocznicy urodzin św. Andrzeja Boboli modlitwę nowennową w dniach od 22 do 30 listopada w intencji naszej Ojczyzny w nadziei, że Patron Polski i tym razem nie zawiedzie oczekiwań Polaków.

Reklama

Na zakończenie nowenny, 30 listopada o godz. 15.00 odprawimy Drogę Krzyżową na Bobolówce, a o godz. 17.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Andrzej Dzięga, metropolita kamieńsko-szczeciński. Cieszyć się należy i dziękować Panu Bogu, że w modlitwę nowennową włączyli się Wojownicy Maryi, którzy w rocznicę urodzin św. Andrzeja Boboli pielgrzymować będą do Strachociny.

Zapraszam wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny do udziału w tej modlitwie na Bobolówce za przyczyną św. Andrzeja Boboli.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-23 07:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrześcijanin jest miłosierny, a surowość jest znakiem słabości

Grzegorz Gałązka

Jezus czyni nas miłosiernymi względem ludzi, natomiast tym, którzy nie budują na Chrystusie grozi stawanie się surowymi, skoncentrowanymi na dyscyplinie zewnętrznej, przy wewnętrznej hipokryzji i oportunizmie - powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

COMECE o przekształceniu kościoła w meczet w Turcji: cios dla dialogu międzyreligijnego

2024-05-23 20:39

Adobe Stock

Kolejnym poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców. „W rezultacie, wszelkie inicjatywy dotyczące dialogu międzyreligijnego, które są promowane przez władze kraju, nieuchronnie stracą na wiarygodności” - stwierdził hiszpański duchowny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego