Reklama

Aspekty

Wierni się doczekali

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Karolina Krasowska

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

W kożuchowskiej farze pw. Matki Bożej Gromnicznej z początkiem marca odsłonięto odnowiony ołtarz główny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowi wierni od kilku lat oczekiwali na ten moment. – Rok 2022 i Środa Popielcowa, w którą otworzyliśmy odświeżone prezbiterium to szczególne wydarzenie dla naszej parafii – podkreśla proboszcz ks. Mariusz Dudka.

Mocno złocony

Kościół farny w Kożuchowie, wzmiankowany już w połowie XIII wieku, należy do najstarszych zabytków architektury w województwie lubuskim. Jest najcenniejszym kulturowo obiektem w mieście, prezentującym wysokie walory architektoniczne, bogatą galerię sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecna bryła architektoniczna kościoła została ukształtowana w wyniku kilku faz budowlanych. W dniu dzisiejszym świątynia prezentuje stan ukształtowany po pożarze w 1764 r. W zasadniczym trzonie jest budowlą późnogotycką z elementami renesansu oraz baroku. Do najznakomitszych elementów wystroju świątyni należy zespół rozmaitych obrazów ołtarzowych, wystrój malarski ambony (1681) oraz kaplicy Wszystkich Świętych. Ołtarz główny do kożuchowskiej świątyni został ufundowany w 1668 r. i wykonany przez „snycerza i stolarza” w Grodzisku Wielkopolskim. Rok później ustawiono nastawę w kościele, a w 1672 r. pokryto polichromią oraz wyzłocono i ostatecznie ukończono 14 stycznia 1673 r. – Ołtarz w kościele farnym jest dwunawowy, prezentujący na dwóch obrazach chrzest Pana Jezusa i ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Jest wzbogacony o ornamenty, mocno złocony; takich elementów złoconych, jak choćby całe sklepienie, jest naprawdę bardzo dużo. Mamy również oddzielnie stojący ołtarz główny przedsoborowy z tabernakulum, który jest już przebadany, gotowy do konserwacji i złocenia – to jest coś, co nas jeszcze czeka – mówi ks. Mariusz Dudka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cztery etapy

Pierwsze prace przy odnowieniu ołtarza rozpoczęto już w 2012 r. za śp. ks. Władysława Stachury. Jego dzieło kontynuował ks. Robert Węglewski. Niestety prace zostały przerwane dwa lata później ze względu na problemy związane z konstrukcją całego kościoła i wieży. Wówczas wstrzymano prace konserwatorskie ołtarza, a ratowano konstrukcję całej świątyni. W międzyczasie udało się jednak odrestaurować dwa bliźniacze obrazy główne w ołtarzu, czyli „Chrzest Chrystusa” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” autorstwa rodzimego artysty Georga Lichtenfelsa, zwanego „kożuchowskim Rubensem”. Oba obrazy zostały namalowane w 1668 r. Prace przy ołtarzu były wykonywane czterema etapami przez różnych konserwatorów. – Podczas pierwszego etapu prac odnowiona została prawa strona ołtarza. Następnie renowacji zostało poddane jego zwieńczenie (drugi etap), figury czterech złoconych aniołów i obraz (trzeci etap). W czasie czwartego etapu renowacji poddano elementy polichromowane i złocone znajdujące się w lewej stronie ołtarza – wyjaśnia Paweł Dyczewski z firmy Art Monument, ostatni kończący dzieło konserwator, który podjął prace od drugiego etapu. Zakończenie prac przy ołtarzu było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gminy Kożuchów oraz ofiarności parafian. Odświeżone zostało również prezbiterium, a antyczna biel wokół odnowionego ołtarza daje niesamowite kontrasty i efekt.

Pobożność maryjna

Pierwotnie kożuchowska fara nosiła wezwanie Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie funkcjonuje tytulatura bardziej ludowa, a kościół parafialny nosi patronat Matki Bożej Gromnicznej. – Każdego 2 lutego obchodzimy w parafii uroczystość odpustową, kiedy jest cieplej, w maju bądź czerwcu mamy festyn parafialny. W każdą środę w kościele parafialnym zanoszona jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, codziennie odmawiany jest Różaniec. Pobożność maryjna w naszej świątyni jest naprawdę widoczna – kończy ks. Mariusz Dudka.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-15 11:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyremontowali sobie kościół

Odnowiony kościół w Rzeplinie

Andrzej Rzemieniak

Odnowiony kościół w Rzeplinie

Wiele świątyń, zwłaszcza zabytkowych, boryka się z problemem renowacji. Są to koszty często liczone w milionach złotych, a kwoty te wielokrotnie nie są osiągalne nie tylko dla małych parafii, ale i sanktuariów.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli