Reklama

Niedziela plus

Boża Wędrowniczka znów w drodze

EpiskopatNews/Jerzy Andrzejewski

Podczas tegorocznych uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie zainaugurowano nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mam nadzieję, że to rozpoczynające się nawiedzenie ożywi naszą wiarę i uwrażliwi nasze serca na to, co Matka Boża do nas przynosi. Ona nigdy nie wskazuje na siebie. Ona zawsze wskazuje na kogoś drugiego – na Jezusa, ufam więc, że jednym z owoców wędrówki Bogarodzicy po naszych parafiach będzie otwarcie się na Boga i drugiego człowieka – powiedział abp Wojciech Polak.

Hasłem przewodnim peregrynacji jasnogórskiego Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej jest tytuł najstarszej polskiej pieśni – Bogurodzica. Jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, co dodatkowo łączy Matkę Bożą z Gnieznem – kolebką polskiego Kościoła i państwa polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczysta inauguracja nawiedzenia miała miejsce na początku I Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej 23 kwietnia wieczorem. Obraz wnieśli do bazyliki kanonicy Kapituły Prymasowskiej przy wtórze jasnogórskich fanfar i biciu dzwonu św. Wojciech. W tym samym czasie biły dzwony wszystkich kościołów archidiecezji. Chór Prymasowski wykonał Bogurodzicę na melodię gnieźnieńską. Pieśń ta towarzyszyła przygotowaniom do peregrynacji i teraz prowadzić będzie Matkę Bożą do kolejnych dekanatów i parafii.

– Święta Boża Wędrowniczko! Rozpoczynasz pielgrzymkę w naszym świętowojciechowym Kościele. Szeroko otwieramy się na Ciebie, bo bardzo potrzebujemy Twoich matczynych nawiedzin. Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujemy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia. Potrzebujemy także Twoich rąk, które nas przygarną i na nowo wskażą nam drogę do Twojego Syna, naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa – powiedział w modlitwie powitania abp Polak.

Prymas Polski nawiązał też do trwającej od blisko 2 miesięcy wojny na Ukrainie, modląc się za wszystkie ofiary, rozdzielone rodziny, starców i dzieci uciekających przed zniszczeniem i śmiercią.

Reklama

– Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei – podkreślił metropolita gnieźnieński.

Prymas modlił się także za górników, którzy zginęli w kopalni „Zofiówka”, i za ich rodziny. – Przyjdź im z pomocą – prosił Matkę Bożą abp Polak.

Na koniec słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, za którego beatyfikację w Gnieźnie w tych dniach odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie, powtórzył: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”.

Podczas uroczystości Obraz niesiony był ulicami Gniezna w procesji razem z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Po niedzielnej sumie odpustowej został przewieziony do Inowrocławia, skąd rozpoczął wędrówkę po kolejnych parafiach.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej potrwa w archidiecezji gnieźnieńskiej do 19 lutego 2023 r. /Oprac. J.M.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-02 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bretońskim Comblessac

Comblessac jest małą miejscowością we francuskiej Bretanii. W miejsce to wpisany jest polski wątek, który łączy je z polską Jasną Górą. W Comblessac istnieje kościół, gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Losy tego dzieła są niezwykłe. Obecność tego obrazu stała się inspiracją do powstania projektu unikatowych fresków i założenia stowarzyszenia „Quo vadis-sur les pas des Polonais en Bretagne” („Śladami Polaków w Bretanii”). Ten projekt to kolejny polski symbol na bretońskiej ziemi.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli