Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Powrót do tradycji

Na Mszy św. modliły się dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św.

Piotr Lorenc/Niedziela

Na Mszy św. modliły się dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św.

Po ponad 30 latach wierni z parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie wrócili do świętowania uroczystości odpustowych ku czci swojego drugiego patrona – św. Andrzeja Boboli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpust poprzedziły misje św., które w dn. 8-13 maja poprowadził ks. Jan Koclęga – wykładowca teologii dogmatycznej w WSD Archidiecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej oraz Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Sumie odpustowej, sprawowanej w niedzielę 15 maja, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. W liturgii wzięły udział dzieci przeżywające rocznicę I Komunii św., Rycerze Kolumba, przedstawiciele wspólnot religijnych, a także wierni miejscowej wspólnoty. Obecny był także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Podczas liturgii bp Kaszak poświęcił gablotę, w której zostały umieszczone relikwie św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II i św. Franciszka z Asyżu.

W homilii Pasterz Kościoła sosnowieckiego przypomniał o roli modlitwy za wstawiennictwem świętych. – Bardzo ważne jest, abyśmy korzystali z pomocy tych, którzy są już w niebie, czyli są świętymi. Wśród nich jest również i św. Andrzej Bobola, patron Polski. Szczególnie dziś, gdy Polsce zagraża naprawdę wiele niebezpieczeństw, szczególnie ważne jest to, żeby prosić za naszą Ojczyznę, o jej pomyślność, dobrobyt i szczęście – powiedział. Zaznaczył też, że wiara to nie „jutro” ani „wczoraj” – to „teraz” mojego życia. – Tak wierzył św. Andrzej Bobola. Widzimy w jego życiu pewne oddanie, poświęcenie, ale i wielką gorliwość ewangeliczną – podkreślił Ordynariusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata została ustanowiona 4 marca 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwotnie pod względem terytorialnym miejscowość należała do parafii w Mysłowicach. Jednak zanim powstała parafia, z inicjatywy bp. Teodora Kubiny 2 marca 1938 r. utworzona została placówka duszpasterska w formie ekspozytury. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej kaplicy urządzonej w budynku kopalni „Klimontów”. Po jej rozebraniu przez Niemców w czasie II wojny światowej, staraniem wiernych i ks. Brunona Magotta, wybudowano nową świątynię. Świątynia została rozebrana w 1958 r. z racji budowy nowego kościoła, który wzniesiono w latach 1958-60 dzięki wiernym i zaangażowaniu ks. Mieczysława Skurczyńskiego.

Reklama

W ostatnich latach kościół parafialny przeszedł gruntowne zmiany. Z inicjatywy poprzedniego ks. proboszcza Andrzeja Cieślika wykonany został generalny remont kościoła wewnątrz i na zewnątrz, wybrukowano plac wokół kościoła, wyremontowana została również plebania, w której znalazły się salki dla wspólnot parafialnych oraz dla zespołu Caritas, który zajmuje się regularnym wydawaniem żywności z ramach akcji Spiżarnia. Natomiast za obecnego ks. proboszcza Jacka Zdracha udało się wybudować nową dzwonnicę i odnowić dzwony, odnowiona została kaplica cmentarna wewnątrz i na zewnątrz, na cmentarzu powstały nowe alejki z kostki brukowej, uporządkowany został ogród koło plebanii, odnowione zostały stacje drogi krzyżowej wokół kościoła, by wyliczyć tylko niektóre prace.

Ale parafia to nie tylko remonty i modernizacje. To przede wszystkim dbałość o rozwój życia religijnego. Dlatego też ks. proboszcz Jacek Zdrach wrócił do rozwoju kultu w parafii św. Andrzeja Boboli. Przygotował także misje św., które miały przyczynić się do odnowienia życia religijnego i gorliwości praktyk religijnych. – Tak się szczęśliwie złożyło, że odnowienie kultu św. Andrzeja Boboli, nieco zapomnianego patrona parafii, zbiegło się z 20. rocznicą ustanowienia św. Andrzeja patronem Polski. Apostoł Polesia spełniał swoją posługę poruszając się w różnych kręgach kulturowych i społecznych. Pragnął jedności Kościoła. Niestety jego starania przerwała śmierć męczeńska. Oddał życie za wiarę – powiedział ks. Jacek Zdrach.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-24 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia z pompą

Ks. dr Henryk Niemiec

Karol Porwich/Niedziela

Ks. dr Henryk Niemiec

Ks. dr Henryk Niemiec jest siostrzeńcem bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, męczennika z Dachau, pierwszego błogosławionego archidiecezji częstochowskiej, i proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Zawierciu-Marciszowie.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?