Reklama

Niedziela Świdnicka

Ministranckie oblężenie Góry Iglicznej

Trasa ministranckiej pielgrzymki biegła przez Śnieżnicki park krajobrazowy

Hubert Gościmski

Trasa ministranckiej pielgrzymki biegła przez Śnieżnicki park krajobrazowy

Blisko 50 ministrantów wraz ze swoimi opiekunami wzięło udział w Pierwszej Pielgrzymce Służby Liturgicznej Diecezji Świdnickiej na Górę Igliczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na ministrantów, lektorów i ceremoniarzy z parafii położonych w dziewięciu miejscowościach diecezji: Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie – Zdroju, Międzylesiu, Polanicy – Zdroju, Stroniu Śląskim, Świdnicy, Świebodziach, Wałbrzychu i Ząbkowicach Śląskich – już u stóp maryjnego sanktuarium czekała niespodzianka. Okazało się, że wędrówka na szczyt będzie wiązać się nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale i intelektualnym. Wszystko za sprawą ks. Jakuba Klimontowskiego i członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Głuszycy, którzy przygotowali test, z którym chłopcy musieli zmierzyć się po drodze. Zadania sprawdzały znajomość sylwetek patronów służby liturgicznej – św. Dominika Savio i św. Stanisława Kostki – oraz kwestii praktycznych związanych z posługą podczas Eucharystii, jak ubiór kielicha czy księgi niezbędne podczas Mszy św. Najlepszy wynik testu uzyskali ministranci z parafii Bożego Ciała w Międzylesiu.

Cechy dobrego ministranta

Gdy wszystkie drużyny bez przeszkód dotarły do celu, rozpoczął się centralny punkt pielgrzymki, czyli Msza św. w znajdującym się na szczycie góry sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Liturgii przewodniczył bp Adam Bałabuch, a w koncelebrze znaleźli się kustosz sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki, odpowiedzialny w diecezji za służbę liturgiczną ks. Krzysztof Ora oraz parafialni opiekunowie przybyłych grup ministranckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup pomocniczy na przykładzie świętych mówił o cechach dobrego ministranta. Przywołał m. in. historię bł. Laury Vicuna, która ofiarowała swoje życie za nawrócenie mamy. – Jakże to piękny i ważny przykład młodej dziewczyny, który warto postawić sobie za wzór. Czy jeżeli ktoś z naszych bliskich odchodzi od Boga, czy nas to boli? Czy modlimy się za tę osobę i składamy ofiarę za jej nawrócenie? – zapytał retorycznie zebranych.

Biskup Adam Bałabuch podkreślił także, że to właśnie podczas Mszy św. można najpełniej odnaleźć Chrystusa. – I dlatego Eucharystia powinna być dla nas najpiękniejszym czasem w życiu. A to, że możecie służyć przy ołtarzu, jest wielką łaską i wyróżnieniem. Pamiętajcie, to Pan Jezus was powołał, żebyście znajdowali się tak blisko Świętej Ofiary – powiedział.

Reklama

Pogoda ducha

Po Eucharystii chętni mogli zwiedzić sanktuarium; ministrantów po wnętrzu świątyni oprowadził ks. Iwanicki. Kustosz przybliżył historię tego miejsca, a także przypomniał pielgrzymki Karola Wojtyły do sanktuarium oraz wizytę polskich siatkarzy, którzy przed olimpiadą w Montrealu w 1976 r. zawierzyli się Maryi Śnieżnej i w finale pokonali drużynę z Rosji, zdobywając złoty medal.

Choć prognozy pogody na dzień pielgrzymki nie były optymistyczne, zapowiadane wcześniej deszczowe chmury rozwiały się. Chwilę później wszyscy spotkali się przy ognisku na pieczeniu kiełbasek. Pogodę ducha podtrzymywały dźwięki gitary i wspólne śpiewy. Po posiłku nadeszła chwila na prezentację wszystkich grup uczestniczących w pielgrzymce. Księża opiekunowie i niektórzy ministranci opowiadali o tym, co cechuje ich wspólnotę i dlaczego warto służyć akurat w ich parafii. Każdy występ został doceniony aplauzem.

Dobre ziarno

Dla członków Liturgicznej Służby Ołtarza pielgrzymka była okazją do podzielenia się z innymi świadectwem swojej posługi, o czym mówił Szymon Makowski z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. W rozmowie z Niedzielą Świdnicką przyznał też, że cenna dla niego była możliwość zawarcia nowych znajomości. – Spotkanie z ministrantami z innych parafii jest dla mnie szansą na wymianę doświadczeń, czy wspólne dokształcanie w kwestiach, które nas interesują – podkreślił, dodając również, że miejsce pielgrzymki skłania do wyciszenia i refleksji.

O możliwości jeszcze lepszego poznania się ministrantów z różnych parafii w diecezji wspomniał także ks. Krzysztof Frącek. – To doskonała okazja na spędzenie czasu w ministranckiej wspólnocie. Wszyscy chłopcy, którzy przyjechali razem ze mną, są zadowoleni. Ponadto dla niektórych z nich to pierwsza obecność na Górze Iglicznej i już słyszałem, że będą chcieli tu wrócić w przyszłości – zaznaczył opiekun służby liturgicznej w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy – Zdroju.

Ks. Krzysztof Ora, jeden z organizatorów wydarzenia, stwierdził, że pielgrzymka z elementami krajoznawczymi i aktywizującymi zdała egzamin. – Nie mam wątpliwości, że za rok o tej samej porze będziemy tutaj obecni. Początki zawsze są trudne, ale my się nie poddajemy i tworzymy pewien zwyczaj, który będziemy chcieli kontynuować. Rzuciliśmy w ziemię dobre ziarno, które będzie wzrastać ku naszej radości – podsumował.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek jedzie do Sarajewa

Sarajewo

foter.com

Sarajewo

W sobotę 6 czerwca Franciszek złoży jednodniową wizytę w Sarajewie – stolicy Bośni i Hercegowiny. Ta trzecia podróż papieża do kraju europejskiego (poza Włochami) i ósma w ogóle będzie przebiegała pod hasłem: „Pokój wam” (Mir vama).

Więcej ...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie uciekali przed cierpieniem

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 32-45.

Więcej ...

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00
Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary