Reklama

Wiadomości

Uczmy się ekologii

Adobe Stock

Polacy potrzebują prawdziwej i mądrej edukacji ekologicznej, bo często temat ten bywa zawłaszczany przez ideologie – to jeden z wielu wniosków konferencji Gratias Domine, która odbyła się 10 października.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według uczestników konferencji zorganizowanej przez Ekologiczną Agencję Informacyjną EKOMAIKA, człowiek powinien szanować przyrodę jako dzieło Bożego stworzenia, ale także z niej umiejętnie korzystać. Niestety, coraz częściej dochodzi do ideologicznego zagrożenia, np. animalizacji ludzi i humanizacji przyrody. Dobitnym przykładem tego mogą być ataki na Lasy Państwowe. – W ostatnich latach z polskich leśników robi się przestępców i morderców, bo personifikuje się drzewa, a ich wycięcie jest określane jako morderstwo – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Ludzie jednak nie wiedzą, że lasy służą nie tylko jako źródło pozyskiwania zasobów drzewnych, ale też pełnią ważną funkcję ekologiczną: zwiększają bioróżnorodność, stabilizują obieg wody, poprawiają warunki klimatyczne. Są także atrakcją przyrodniczą, z której co roku korzystają miliony Polaków. – Lasy w sensie gospodarczym to także źródło bardzo ekologicznego budulca. W produkcji plastiku czy cementu emituje się znaczące ilości CO2, w przypadku drewna mamy jego pochłanianie – podkreślił Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krytyka konsumpcjonizmu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowały scenariusze lekcji o zmianach klimatu oraz roli człowieka w tym procesie. – To młodzi byli inicjatorami tych zajęć, które obejmą wszystkie grupy wiekowe. W tym procesie uczestniczyli także eksperci i naukowcy, zarówno od ekologii, jak i od metodyki nauczania, by przekaz był odpowiednio dostosowany do wieku uczniów – zwrócił uwagę Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Kolejna rządowa kampania edukacyjna odnosi się do bioróżnorodności oraz roli człowieka, którą ten w jej kształtowaniu odgrywa. Młodzież, a także dorośli będą się uczyć, że człowiek jest częścią przyrody. Przecież nawet mrówki mocno zmieniają i kształtują wokół siebie środowisko naturalne, a ludziom tego prawa się coraz częściej odmawia. – Polacy muszą wiedzieć, że np. drewno pozyskiwane z lasu jest cennym i ekologicznym surowcem. Będziemy też jednak krytycznie patrzeć na niektóre bezmyślne postawy człowieka, np. konsumpcjonizm, i namawiać do oszczędzania. Ludzie najczęściej krytykują wielkie fabryki i uprawy rolne, ale nawet nie wiedzą, że sami masowo korzystają z ich produkcji – tłumaczył Kieruzel.

Reklama

Ekologia i rozwój

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 30 lat wspiera inwestycje przyjazne dla środowiska, wśród których jest też inwestycja w człowieka i w jego wiedzę. – Niestety, bardzo często w edukacji ekologicznej dominuje nurt, w którym pokazuje się jedynie ciemną stronę rozwoju gospodarczego. Tymczasem normalna edukacja ekologiczna to również troska o rozwój gospodarczy, który może być jednocześnie związany z poszanowaniem i pomnażaniem zasobów przyrodniczych – stwierdził Sławomir Mazurek, wiceprezes NFOŚiGW.

Ministerstwo Edukacji i Nauki również stawia na edukację ekologiczną, której celem jest zrównoważony rozwój. Zadaniem szkoły jest przede wszystkim nauka poprawnego myślenia i zrozumienia otaczającego nas świata. Dlatego niewłaściwe byłoby, gdyby w szkolnych programach edukacyjnych próbowano przeciwstawiać sobie człowieka i rzeczywistość przyrodniczą. – Zagrożeniem jest jednak także taka edukacja, która środowisko naturalne traktuje jako przedmiot plastycznego zarządzania przez człowieka. Charakterystyczną cechą nowoczesności jest bowiem porzucenie teocentryzmu na rzecz radykalnego antropocentryzmu, w którym zarówno Bóg, jak i Jego stworzenie służą wyłącznie realizacji celów człowieka. Mądra edukacja, nakierowana na prawdę i dobro, powinna przed tymi dwoma niebezpieczeństwami uchronić nasze dzieci, młodzież i nas, dorosłych – zaznaczył Artur Górecki, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych MEiN.

Konferencja Gratias Domine odbyła się pod patronatem Niedzieli.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-10-18 13:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Energia ekologii

PGE

Dzięki wsparciu Grupy PGE powstają kolejne „lasy pełne energii”.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto