Reklama

Niedziela Podlaska

Błogosławieństwo sztuki

Uroczyste otwarcie wystawy

Paweł Kryszczuk

Uroczyste otwarcie wystawy

Do 30 kwietnia w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę „Błogosławieni”, zrealizowaną w ramach 2. edycji Międzynarodowego Konkursu i Wystawy Sztuki Współczesnej Quadriennale Betesda 2021.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszczególne prace ekspozycji opowiadają o Ośmiu błogosławieństwach – pierwszych słowach Kazania na Górze, wygłoszonego przez Jezusa Chrystusa podczas jego działalności publicznej w Galilei.

Autorka wystawy to Sylwia Walania-Telega, laureatka Grand Prix Konkursu. Jej nagrodzone prace w sierpniu i wrześniu 2022 r. prezentowane były na indywidualnej wystawie w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przy Placu Bankowym. Artystka jest absolwentką Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyplom z wyróżnieniem i medal Rektora ASP otrzymała w 2020 r. Zajmuje się ceramiką, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. W sztuce dąży do połączenia realizmu i abstrakcji, szukania własnych form ekspresji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wernisaż w Sokołowie Podlaskim miał miejsce 13 marca. Gościem wydarzenia była autorka prac, a także dziennikarz i publicysta katolicki Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Tomasz Motyka, kurator tejże wystawy w Warszawie.

Dyrektor SOK Marcin Celiński, podkreślił, że wystawa w Galerii DOM jest wyjątkowa nie tylko ze względu na różnorodny, ciekawy język wyrazu artystycznego – instalacja, rzeźba, fotografia, malarstwo, ale traktuje też ona też o wartościach Ośmiu błogosławieństw, prawdziwej drodze do świętości każdego człowieka. Dyrektor dodał, że już samo obcowanie ze sztuką jest błogosławieństwem.

Sylwia Walania-Telega mówiła o motywacjach i emocjach, które towarzyszyły powstawaniu prac, o przestrzeni wypełnionej narracją Ośmiu błogosławieństw i osobistych interpretacjach poszczególnych elementów wystawy. Praca nad nią, jak stwierdziła, stała się poszukiwaniem samej siebie, swego miejsca oraz odpowiedzi na pytanie „kim jestem?”. Inspirację stanowiły postawy ludzi, cykl jest więc opowieścią o współczesności, w której można zobaczyć dzieła Ośmiu błogosławieństw.

Reklama

Joanna Błońska, kurator wystawy, wyraziła radość, że młodzi ludzie sięgają do tematów ewangelicznych. Grzegorz Polak przypomniał opartą na ośmiu ewangelicznych błogosławieństwach pielgrzymkę Jana Pawła II do naszego kraju w 1999 r. Podkreślił też znaczenie sztuki o inspiracji ewangelicznej, jej piękno i uniwersalność.

Wystawa wpisuje się w okres Wielkiego Postu. Jej kontemplacja dla osób wierzących może stać się swoistymi rekolekcjami. Odbiorca ma wiele możliwości interpretacyjnych związanych z pracami, okazję do konfrontacji z samym sobą, przyjrzenia się własnemu sumieniu, zastanowienia się, czym w życiu są sprawiedliwość, cichość, miłosierdzie, pokój, pocieszenie, błogosławieństwo.

Wernisaż uświetniła muzycznie Anna Maria Maliszewska, która akompaniując sobie na fortepianie zaśpiewała wpisujący się w temat wystawy utwór Dominika Dubiela SJ Twarz (Osiem błogosławieństw).

Przypomnijmy jeszcze, że Międzynarodowy Konkurs i Wystawa Sztuki Współczesnej Quadriennale Betesda to cykliczne wydarzenia artystyczne organizowane co cztery lata, skupiające twórców i artystów różnych wyznań i poglądów, w celu podjęcia rozważań i refleksji nad zadanym tematem. Quadriennale Betesda ma na celu również zgłębienie nauczania św. Jana Pawła II. Tematem przewodnim 2. edycji było wypowiedziane przez niego zdanie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matka Jezusa i nasza

Niedziela podlaska 17/2024, str. I

Biskup Tadeusz Pikus wspólnie z uczestnikami konkursu

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Biskup Tadeusz Pikus wspólnie z uczestnikami konkursu

Postać Matki Najświętszej była tematem przewodnim jedenastej edycji Diecezjalnego Konkursu dla uczniów szkół specjalnych.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?