Reklama

Niedziela Legnicka

Papieska niedziela

Najpierw odbyło się tradycyjne poświęcenie palm i procesja

Ks. Łukasz Langenfeld

Najpierw odbyło się tradycyjne poświęcenie palm i procesja

Niedziela Palmowa w parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej była wyjątkowa. W tym dniu cała Polska wspominała św. Jana Pawła II, a w parafii zostały uroczyście wniesione relikwie papieża Polaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystość proboszcz ks. Łukasz Langenfeld zaprosił biskupa seniora Stefana Regmunta z Zielonej Góry (byłego biskupa pomocniczego legnickiego), który sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1995 r. To parafialne święto zgromadziło kilkuset wiernych oraz gości. Liturgia rozpoczęła się przy grocie Matki Bożej od procesji z palmami. W procesji relikwie św. Jana Pawła II niósł do świątyni ks. kan. Mieczysław Jackowiak z Lubania.

W homilii ksiądz biskup najpierw odniósł się do rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia. Mówił, że jest to czas jedności, miłości, pokoju, przebaczenia i miłosierdzia, jakie Bóg nam ofiaruje. Następnie celebrans wspomniał dzień swoich święceń biskupich, których Jan Paweł II udzielił mu przed 28 laty na Watykanie, w uroczystość Objawienia Pańskiego. Wiele mówił o świętym papieżu. Wspomniał o różnych cierpieniach, troskach, bólu i atakach, jakie od najmłodszych lat spadały na Ojca Świętego. Trudne doświadczenia zaczęły się już w dzieciństwie, gdy stracił siostrę, mamę, brata, tatę. Były czasy wojny i okupacji, a potem nowego zniewolenia. Wiele razy próbowano go złamać i uciszyć jego głos. Najbardziej widocznym znakiem był zamach w 1981 r., kiedy strzelał do niego zamachowiec Ali Agca. – I tym razem papieża nie zniszczono, nie złamano, nie pokonano. Później próbowano jeszcze dziesiątki razy w różny sposób – i za życia, i po śmierci. Dlatego dziś, także tu, w Nowej Wsi Grodziskiej, włączamy się w ogólnopolskie marsze, wyrażające nasz szacunek, pamięć i wdzięczność oraz oddawaną cześć św. Janowi Pawłowi II – mówił bp Stefan. Nawiązując zaś do obecnych w parafii relikwii, podkreślił, że cząstka krwi świętego papieża jest szczególnym znakiem jego ofiary, miłości, troski i obecności pośród mieszkańców. – Ojciec Święty teraz staje się waszym szczególnym i mocnym orędownikiem oraz patronem. Mając świętego pośród siebie, powierzajcie się jemu, ofiarujcie mu swoje rodziny, radości i troski, waszą drogę, codzienność i całe życie – apelował.

Na zakończenie oddano część relikwiom papieża Polaka, które przez całą Msze św. ustawione były na ołtarzu przy krzyżu Chrystusa, z którym Ojciec Święty tak bardzo się jednoczył. Szczególnie było to widoczne w czasie jego choroby i cierpienia, zwłaszcza w ostatnich ziemskich dniach. Po modlitwie odmówionej za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, ksiądz biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami świętego papieża, które zostały przeniesione do miejsca, które własnoręcznie wykonali panowie z Nowej Wsi Grodziskiej. Podjęto także zobowiązanie, by w każdą niedzielę najbliższą 16. dnia każdego miesiąca, upamiętniając wybór metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w kościołach parafii odprawiać nabożeństwa przy relikwiach i za przyczyną św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bogata tradycja

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Monika Kanabrodzka

Podsumowanie 22. Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej w Ciechanowcu

Tradycją Ciechanowca stały się uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. Wyrazem pielęgnowania chrześcijańskiego i ludowego zwyczaju jest 22. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...